جمعه 27 مهر 1397
چهارشنبه 27 تیر 1397 - 08:14:20 چاپ

۲ مجری تلویزیون، یک ورزشکار و... در پرونده ثامن‌الحجج/ وام‌های ده‌ها میلیاردی با سود ۴ درصد!

اقتصاد > اقتصاد سیاسی - روزنامه شرق نوشت: پرونده مؤسسه ثامن‌الحجج به‌عنوان اولین پرونده رسیدگی به تخلفات مؤسسات مالی و اعتباری، نزدیک به ۹ جلسه است در دادگاه به جریان افتاده و در حال بررسی است. در این پرونده، سه متهم تعیین شده‌اند؛ ابوالفضل میرعلی متهم ردیف اول، ربابه ابراهیمی، همسر ابوالفضل میرعلی متهم ردیف دوم که به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره جزء امضاکنندگان اصلی فعالیت‌های این تعاونی بوده است و مهدی رمضانیان متهم ردیف سوم است که تاکنون در هیچ‌کدام از جلسات دادگاه شرکت نکرده و معلوم نیست در ایران حضور دارد یا خیر.

ابوالفضل میرعلی، عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل مؤسسه ثامن‌الحجج، تا قبل از اینکه به این مؤسسه وارد شود، کارمند دادگستری مشهد در دادگاه ویژه روحانیت بوده است و در سال ۱۳۸۰ شرکت تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج دانش‌آموختگان سبزوار را تأسیس می‌کند.

طبق اساسنامه این تعاونی، قرار بوده محدوده فعالیت شرکت در سبزوار و با استخدام کارمندان با حداقل مدرک کاردانی باشد؛ هرچند این اساسنامه اجرائی نمی‌شود و در ۱۴ سال، مؤسسه ثامن‌الحجج بالغ بر ۴۸۰ شعبه در سراسر کشور تأسیس می‌کند و خود ابولفضل میرعلی دارای مدرک دیپلم متوسطه در سمت بالای مدیریتی مشغول می‌شود. میرعلی از همان سال ابتدایی تأسیس این مؤسسه تا سال ۱۳۸۵، به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره در این تعاونی مشغول به کار می‌شود و بعد از خروج دوساله از مؤسسه، در سال ۱۳۸۷ دوباره به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره به ثامن‌الحجج بازمی‌گردد. میرعلی در سال ۸۹ تا پایان کار این مؤسسه؛ یعنی سال ۹۴، به‌طور مشترک هم در سمت رئیس هیئت‌مدیره و هم مدیرعامل منصوب بوده است. طبق اقرار خود میرعلی در جلسه ششم دادگاه، او مدرک دیپلم دارد و وکیل ایشان میرعلی را به‌عنوان باغدار و دامدار نمونه معرفی کرده است و این‌گونه نتیجه‌گیری کردند که کسی که باغدار و دامدار نمونه بوده، صلاحیت بانکداری هم دارد. به‌جز سابقه تحصیلی میرعلی، سوابق مالی او نیز چندان روشن نبوده، به‌طوری‌که قبل از اینکه وارد مؤسسه ثامن‌الحجج شود، ۱۱۹ فقره چک برگشتی داشته است.

مؤسسه ثامن‌الحجج ۱۴ سال به فعالیت خود ادامه می‌دهد و سرمایه شش میلیون تومانی ابتدایی خود را به ۱۲هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تبدیل می‌کند؛ سرمایه‌ای که تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد آن به صورت ریالی موجود است. بالاخره بعد از بالارفتن حجم مطالبات معوق و اعتراض سپرده‌گذاران، مؤسسه ثامن‌الحجج در سال ۹۴ به دستور قضائی منحل می‌شود و حالا پرونده بررسی تخلفات آن به اتهام «اخلال در نظام اقتصادی و حیف‌و‌میل اموال مردم» به جریان افتاده است.

گذشت ۹ جلسه از دادگاه بررسی این پرونده مصادیق این اتهام را تا حدی روشن کرده؛ مصادیقی که گویای تخلف‌های عجیبی است که البته سهم‌بران آن فقط اعضای هیئت‌مدیره نبودند. طبق محاسبات انجام‌شده بانک مرکزی، مؤسسه ثامن‌الحجج دارای کسری سه‌ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان است؛ ۱۳۰ میلیارد تومان زیان انباشت‌شده، ۱۱۰۰ میلیارد تومان فروش ملکی که انجام نشده و در صورت‌های مالی آن فروخته‌شده اعلام شده است، ۱۱۲ میلیارد تومان مطالبات واهی از بانک مرکزی، ۹۰۰ میلیارد تومان دین مالیاتی. اگر کمی به عقب بازگردیم، اطلاعات نشان می‌دهد مؤسسه ثامن‌الحجج در سال۸۰ کار خود را با سرمایه ۶ میلیون تومان شروع می‌کند و در سال ۸۸، این رقم به ۸۷ میلیارد تومان می‌رسد. ۶ سال حدفاصل سال ۸۸ تا ۹۴ را باید نقطه اوج جذب سرمایه ثامن‌الحجج دانست؛ به‌طوری‌که این مؤسسه در این مدت ۱۲هزار و ۲۱۳ میلیارد تومان سپرده جمع‌آوری می‌کند و سرمایه خود را به ۱۲هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌رساند.

در سال ۹۲ برای اولین‌بار وزارت اطلاعات صلاحیت مدیریتی ثامن‌الحجج را استعلام می‌کند و صلاحیت ابوالفضل میرعلی به‌عنوان مدیرعامل تأیید نمی‌شود با این‌حال میرعلی به فعالیت مدیریتی خود ادامه می‌دهد. این مؤسسه برخلاف ماهیت تعاونی خود که فقط باید به اعضای خود تسهیلات پرداخت کند و فعالیتش در محدوده سبزوار باشد، در سراسر کشور ۴۸۹ شعبه افتتاح و سودهای بالاتر از سود معین در بانک مرکزی پرداخت می‌کند.

سودهای نامتعارف برای افراد خاص
اما در مصادیق ذکرشده برای پرونده تخلف مالی مؤسسه ثامن‌الحجج به موردهایی مانند سوءاستفاده از عبارت تحت‌نظارت بانک مرکزی، پرداخت سودهای نامتعارف به سپرده‌ها و تسهیلات کلان با نرخ سودهای اندک، پرداخت وام‌های کلان به افراد خاص در نهادهای خاص و پرداخت تسهیلات بدون وثیقه می‌رسیم.

آن‌چنان که جزئیات پرونده ثامن‌الحجج نشان می‌دهد، این مؤسسه در سال‌های فعالیت خود حدود ۲۵۵ فقره تسهیلات با کف یک‌ میلیارد و سقف ۲۰۰‌ میلیارد تومان آن هم با نرخ سود ۳ تا ۴ درصد ارائه کرده است. نمونه‌هایی از این فقره‌ها شامل تسهیلات دریافتی فردی به نام آقای «س.ش» به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان است که سود در نظر گرفته‌شده برای این وام کلان تنها ۳ درصد بوده و خانم «ط.م» ۴۳ میلیارد تومان وام با سود ۴ درصد از مؤسسه دریافت کرده است. در این بین چهره‌های شاخصی هم دیده می‌شوند؛ یکی از وزرای سابق دولت دهم که سمت مشاور امور بین‌الملل در این مؤسسه برای او ثبت شده، مبلغ ۱۲۴ میلیارد تومان تسهیلات از ثامن‌الحجج دریافت کرده و ردپای یک خانواده رده‌بالای اجرایی کشور را هم می‌توان در گزارش‌های مالی این مؤسسه دید. این خانواده در ۳ مصداق تخلفی ثامن‌الحجج حضور داشته؛ پرداخت سود نامتعارف، پرداخت حقوق نامتعارف و خرید اموال غیرمنقول نامتعارف. در پرداخت‌های حقوقی این مؤسسه موردی ذکر شده که نشان می‌دهد ۱۰۰ میلیارد تومان به حساب فردي واریز شده است و در توضیح گفته شده این رقم در ازای حقوق۳۰ سال این کارمند به صورت پیشاپیش و یک‌جا اکنون پرداخت شده است.

پدر این خانواده که یکی از افراد رده‌بالای... است، حکم مشاور از این مؤسسه برای او صادر شده و ماهانه رقم ۵ میلیون‌و ۱۰۰ هزار تومان از این مؤسسه به‌عنوان حقوق دریافت می‌کرده است. این اولین تخلف درخصوص این فرد (ح.‌ص) است؛ دریافت حقوق از ۲ منبع. اما حضور این خانواده در ثامن‌الحجج به همین‌جا ختم نمی‌شود. همسر «ح.ص» خانم «ف.‌پ» حدود یک‌ میلیارد و ۱۸ میلیون تومان تسهیلات از این مؤسسه دریافت کرده و دختر ایشان «م.ص» به‌عنوان کارمند در این مؤسسه استخدام شده و اکنون بیش از ۲ میلیارد تومان در ازای پرداخت تسهیلات معوق به این مؤسسه بدهکار است. ثامن‌الحجج از این مادر و دختر ۲ فقره ملک هم خریداری کرده‌اند؛ یکی در یزد و دیگری در اصفهان. تعاونی ثامن‌الحجج یک قطعه زمین در یزد به متراژ ۲۱۰ متر، دارای ۲ سند مجزا به نام همسر و فرزند دختر «ح.ص» به ارزش ۵۰ میلیارد تومان و یک آپارتمان هم در اصفهان به نام «ف.‌پ» همسر «ح.ص» به قیمت یک میلیارد تومان خریداری کرده و پول آن هم به تمامی پرداخت شده است. البته رقم ذکرشده برای ملک یزد با توجه به متوسط قیمت زمین در شهر یزد جای تأمل دارد. مراودات مالی ثامن‌الحجج با این خانواده در موردهای دیگری هم در جریان بوده؛ مجموع حقوق ماهانه پنج‌میلیون‌و صد هزار تومانی که برای «ح.ص» از طریق ثامن‌الحجج و تا تاریخ ۹/۹/۹۴ پرداخت می‌شده، به حساب همسر ایشان منتقل و به‌عنوان اقساط تسهیلات دریافتی «ف.پ» برداشت می‌شده است. در واقع بخش عمده اقساط تسهیلات بیش از یک‌میلیاردتومانی همسر «ح.ص» از محل حقوق واریزی به او مستهلک می‌شده است. در جزئیات تخلفات موردهای دیگر این مؤسسه بازهم به نام همسر «ح.ص» می‌رسیم، سال ۹۴ فردی به نام «م.ا» با دستور شفاهی رئیس شعبه ثامن‌الحجج، پنج فقره تسهیلات دریافت می‌کند که در وجه شرکتی است که رئیس هیئت‌مدیره آن همان همسر فرد یادشده یعنی «ح.ص» است.

رد پای سلبریتی‌ها در تخلفات ثامن‌الحجج
اما موارد تخلف پرونده مالی ثامن‌الحجج موردهای عجیب دیگری نیز دارد؛ هزینه‌های ‌میلیاردی به نام تبلیغات برای دو مجری تلویزیون. در تاریخ ۱۴/۱۲/۹۱ و ۴/۷/۹۲، مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است. «م.م» از مؤسسه ثامن‌الحجج یک وام ۲ میلیارد‌و ۹۰۰ میلیون‌تومانی دریافت کرده که تنها ۸۰۰ میلیون تومان آن را بازگردانده است که البته این رقم بازگشتی را از هدیه دریافتی (۵۸۰ میلیون تومان) کم کنیم، به عدد ۲۲۰ میلیون تومان می‌رسیم که در واقع از جیب «م.م» خرج شده و در مقابل دومیلیارد‌و ۷۸۰ میلیون تومان را در حساب خود نگه داشته است. ثامن‌الحجج به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا.ع» هم بی‌توجه نبوده و به حساب او هم ۳ میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.

واردات برنج و خریدوفروش بازیکن هندبال
در بررسی دیگر تخلفات مؤسسه ثامن‌الحجج به مواردی مانند واردات برنج و خریدوفروش بازیکن ورزشی هم می‌رسیم. این مؤسسه در سال ۹۱ به نمایندگی فردی به نام «ع» مقدار ۶۹۰ تُن برنج با ارز مرجع وارد کرده که برخلاف ماهیت قانونی مؤسسه بوده است. این مؤسسه وارد تیم‌داری هم شده بوده و بازیکن هندبال خریدوفروش می‌کرده تا‌جایی‌که فدراسیون هندبال در این ماجرا ورود کرده و اعتراض خود را اعلام می‌کند.

پرداخت سود به صورت دستی از دیگر ترفندهای غیرقانونی این مؤسسه بوده؛ به‌این‌صورت که هیچ نرخ سود سپرده و تسهیلاتی به صورت عام و فراگیر معنایی نداشته و از‌آنجا‌که شعبه‌های ثامن‌الحجج سیستم مرکزی نداشته‌اند، در هر شعبه رئیس شعبه می‌توانسته به صورت دستی و شفاهی نرخ سود را تعیین کند. در همین روند هم بوده که ۲۴۴ مورد تسهیلات با نرخ سه تا چهار درصد از بانک مرکزی پرداخت شده و برخی از سپرده‌گذاران می‌توانستند حتی سودی تقریبا برابر با پول خود دریافت کنند. به‌عنوان مثال فردی به نام «ف.ا» که از بستگان همسر ابوالفضل میرعلی است، رقم ۲۶۰ میلیارد تومان سپرده داشته و به طور متوسط سودی برابر با ۴۰ تا ۸۹ درصد دریافت می‌کرده است.

تخلف بعدی ثامن‌الحجج مربوط به پرداخت تسهیلات بدون وثیقه است. یک شرکت به نام «ل.خ» با زمینه فعالیت تولید لنت و صفحه‌کلاژ خودرو در دو مورد وام ‌میلیاردی از این مؤسسه دریافت کرده؛ بدون اینکه وثیقه‌ای را به ضمانت بگذارد. مورد اول دریافت تسهیلات ۳۶ میلیارد‌تومانی و مورد دوم دریافت۲۶‌میلیارد تومان است. این شرکت در حالی در مجموع ۶۲ میلیارد تومان وام از ثامن‌الحجج گرفته که نه پرونده‌ای در این تعاونی دارد، نه وثیقه.

موردهای دیگر ارائه تسهیلات بدون وثیقه به افراد بوده مانند «م.ش» دریافت‌کننده ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات، «ع.ف» ۱۲‌میلیارد تومان، «م.ب» ۱۰ میلیارد تومان؛ اما کانون مرکزی سرمایه‌گذاری ثامن‌الحجج در حوزه مستغلات بوده تا حدی که اگر طبق قانون بانک‌ها می‌توانند ۲۰ درصد سرمایه خود را صرف خرید املاک کنند و مابقی آن را باید صرف ارائه تسهیلات کنند، این مؤسسه ۳۰ تا ۳۵ درصد اموالش را تسهیلات داده و حداکثر سرمایه خود را به خرید املاک اختصاص داده است. این مؤسسه ۴ ملک اصلی در مجموع دارایی‌های خود دارد که یکی از آنها تحت شراکت با بانک انصار در مشهد است. این‌طور که یک منبع آگاه به ما خبر داده، املاک این مؤسسه با بیش‌برآوردی قیمتی از سمت مدیریت ثامن‌الحجج همراه بوده و بعد از کارشناسی قیمت مشخص شده به‌هیچ‌عنوان دارایی‌های غیرمنقول این مؤسسه کفاف بازپرداخت مطالبات معوقش را نمی‌دهد. هرچند همه این دارایی‌ها به‌ طور کامل هنوز شناسایی نشده‌اند. آن‌چنان که خبرگزاری میزان نوشته است، بازرس بانک مرکزی در آخرین جلسه دادگاه این پرونده با اشاره به همین موضوع گفته: «حتما در ذهن خیلی از افراد این موضوع وجود دارد که با وجود این‌همه املاک چرا تعاونی زیان‌ده شده است؟» او فهرستی از املاک را نشان داده که از منابع تعاونی خریداری شده است؛ اما به نام تعاونی نیستند.
۱۷۳۰۲

77 دیدگاه
 • مهربانی
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 08:32:13
  پاسخ
  314 2

  از جیب باباشون این بذل و بخششاشو رو کردند؟؟

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:01:49
   107 1

   امان از دست کردن در جیب مردم

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:04:38
   112 1

   نه، از جیب باباهامون این بذل و بخشش ها رو کردن

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:29:54
   110 1

   دستت درد نکنه داشتم با تصویه های اخلاقی این مجری های عزیز به راه راست هدایت می شدم که دیدم چون به خلوت می روند !!!!

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:43:06
   133 2

   چرا اسم مجری ها رو نمیگید همونای که مردم میگریونند

  • چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:03:59
   79 3

   م م یعنی آقای م م

  • چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:11:17
   91 2

   چشم صدا و سیما روشن با این مجری هاشون

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:25:23
   94 3

   دم خروس زد بیرون اقای م م

  • بی نام
   پنجشنبه 28 تیر 1397 - 16:44:33
   0 0

   اینا که به خبرانلاین اصرار دارن که اسم مجریها رو بدونن باید بدونن که اسم کامل این مجریا توی اینترنت هست و الکی فشار نیارن به خبرانلای

  • حسینی دولت آبادی از قزوین
   جمعه 29 تیر 1397 - 08:48:12
   1 1

   آقا لطفا موضوع رو با حاشیه نبرید. در حقیقت شما الان وارد بازی شدید که برایتان طراحی شده. ۱۲۰۰ میلیارد کل پوله. چه فرقی میکنه شش میلیارد کمتر یا بیشتر ؟ دو روز دیگه مشخص میشه این شش میلیاردی که دو مجری گرفته اند به حساب صدا و سیما واریز شده و همه سر و صداها میخوابه و اصل موضوع هم لوث میشه. دنبال اصل پول و رقمهای بالا باشید.

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 08:43:27
  پاسخ
  108 2

  الان مجری های تلویزیون برای حمایت ز جیثیت خودشون باید فشار بیارن اسامی این ها منتشر بشه

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:39:21
   9 0

   من یکی که دیگه به آقای م.م نمی خندم. هر دفعه ببینمش گریه ام میگیره.

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:58:57
   8 1

   حالا خود مجری میشه تو ماه عسل بشینه و گریه کنه

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 08:45:28
  پاسخ
  117 3

  اون وقت ما رو نصیحت هم می کردند

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 08:46:25
  پاسخ
  225 1

  چقدر دردناک برای همین که سیستم پولی ما شفاف نیست هر روز داریم بدبخت ترمیشیم خوبه مثلا مسلمون هستن

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 08:47:28
  پاسخ
  224 3

  سر درد شدم.من تو افکارم به ده میلیون و تهش به صد میلیون فکر میکنم.اینجا مثل آب خوردن 260 میلیارد و 25 میلیارد و ... اونم حدود ده سال قبل

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:17:16
   71 3

   سردرد گرفتم.

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 08:56:52
  پاسخ
  86 1

  دلم برای اون مجری های روشنفکر می سوزه

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 08:58:20
  پاسخ
  86 1

  دلم سوخت . چه محری های عزیزی رو از دست دادیم!!! خجالت بکشید . اسم ها رو بگین همه بدونن دو رویی یعنی چی ؟

 • حسن
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 09:13:18
  پاسخ
  145 1

  همین که اسم مجری رو نمیگید یعنی همه در این فساد نقش دارند

  • چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:22:17
   68 1

   بسه دیگه اسم بدین

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 09:43:51
  پاسخ
  73 1

  حالم از خودم به هم خورد .گلاب به روتون خوانندگان عزیز

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 09:45:14
  پاسخ
  98 1

  حالا اونا که دادن به درک، الان اینا رو دولت باید از جیب بیت المال پرداخت کنه. خب دولت چطوری پرداخت میکنه ؟ با افزایش قیمت دلار و سکه و نوسان گیری پی در پی تو این بازار ها. یعنی بخاطر منافع تعداد محدودی آدم، کل جامعه ضرر میکنه. دولت به هیچ وجه نباید جور این موسسات رو بکشه. آقایون سلبریتی م م و ا ع، کلاهتون رو بزارید بالاتر.

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 09:49:19
  پاسخ
  10 0

  ا.ع همون احسان علیخانیه؟

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 09:49:55
  پاسخ
  65 1

  شفاف بگین . حق مردمه بدونند

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 09:54:01
  پاسخ
  46 1

  چقدر بخیلین . بابا این ها مگه چقدر خوردند؟

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 09:57:53
  پاسخ
  10 0

  مهران مدیری واحسان علیخانی؟

 • علی
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:01:32
  پاسخ
  71 1

  مجری‌ها گرفتند و خوردند و راستراست راه می‌روند و به مردم هم پز روشنفکری می‌دن. من به جاشون بودم از خجالت می‌مردم

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:08:45
  پاسخ
  48 2

  واقعا که . دم مجری و بانکدار و متخلف و ... گرم

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:09:02
  پاسخ
  8 0

  تبلیغ این موسسه چند سال پیش در برنامه پربیننده ماه رمضان رو یادمون هست. حالا معلوم میشه 3 میلیارد به جیب زده آقای مجری بعد اونجا نشسته گلریزان درست می کنه برای آزادی زندانیان.

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:18:01
  پاسخ
  61 2

  بارک الله . واقعا که . روسیاه تاریخ شدین آقایان مجری

 • اشکان
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:19:43
  پاسخ
  65 2

  من میخوام ی وام بگیرم گفتن حتما 2 تا ضامن کسر حقوق دولتی باید باشه .تازه کلی برو بیا داره و 18 درصد سود و 4.5 درصد کارمزد نقدی و کلی شرایط که قطعا نتونی وام بگیری..اونوقت اینا میلیارد میلیارد بین خودشون تقسیم کردن بدون ضمانت و وثیقه.جالب اینجاست که بعد از این همه سال تازه یادشون افتاده ببین مدرک طرف چی بوده.مگه ممکنه این حجم از پول انقدر راحت جابجا بشه و هیچ نهاد نظارتیبانک مرکزی و وزارت مربوطه کار اینارو بررسی نکنه؟مگه اینا حسابرس ندارن؟اگه حسابرس دارن چطور انقدر زیرآبی رفتن؟باور نکردنیه توی این همه سال یقشونو نگرفته باشن تا الآن.

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:22:38
  پاسخ
  47 1

  حتما برای هر برنامه شون میلیاردی هم به جیب می زدند

 • چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:25:08
  پاسخ
  43 1

  راستی از خانواده طرف بنویسین

 • داوود
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:35:29
  پاسخ
  39 1

  یا خدااا نتیجه این میشه از بیت المال که مال همه از جمله این بنده فقیر است پول سپرده گذاران را پرداخت میکنن تا قضیه بخوابه که نتیجه این میشه که از پول امثال من پول وامها و هدیه های میلیاردی یه عده ای پرداخت شده

 • مازیار
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:44:10
  پاسخ
  64 2

  خواهشا این اسم م.م یا هر اسم دیگه رو درست بگید الان دقیقا دارید از چی محافظت میکنید بسه تو رو قران

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 21:03:37
   6 0

   م م یعنی "عاشق شدی تا حالا؟" ..... فقط هم همین یه جمله رو بلده از مهمونای برنامه ش بپرسه

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:51:09
  پاسخ
  43 0

  باعث تعجب و تاسفه این حجم از فساد.نهادهای نظارتی کجا هستند؟

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:54:43
  پاسخ
  26 1

  مجریا کی بودن حالا

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:29:29
   8 0

   مهران مدیری احسان علیخانی

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:54:56
  پاسخ
  104 1

  اشک " ا ع" رو درآوردی با این خبر

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:55:13
  پاسخ
  28 1

  خیلی وحشتناکه.

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 10:58:06
  پاسخ
  21 1

  خدا .................................ااااااا

 • فرهاد
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:01:46
  پاسخ
  109 1

  برای همین نباید به ای اف تی اف بپیوندیم

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:04:56
  پاسخ
  42 1

  جالبه پول مردم رو می گرفتن وام میلیاردی 4 درصد و هدیه می دادن به آشناهاشون .خودشون که پول نداشتن واقعا چی میشه گفت

 • امیر
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:11:16
  پاسخ
  63 1

  م و ع و الف و ب و... یعنی چی ؟؟؟ جمع کنید بابا... حال آدم بهم می خوره

 • بنده شاکر خدا
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:12:24
  پاسخ
  41 1

  اين سوال هست كه چرا تا پدر همسر وشریک ایشان زنده بود هیچکدام ازین مطالب را ننوشتند؟ چطور یک متهم را برای تخیه وثیقه آزاد میگذارند؟ مگر نه باید اول وثیقه گذاشت وبعدا ٌ زاد شد؟

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:18:53
  پاسخ
  17 2

  ا.ع شاید....

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:19:57
  پاسخ
  29 2

  اسامي كه به حروف الفبا ذكر ميشه چقدر رو اعصابه...

 • مهدی
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:23:36
  پاسخ
  56 2

  چقدر این سلبریتی ها م.م و ا.ع ادای روشنفکری برامون در آوردن و ماهم براشون کف و سوت زدیم.

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:29:37
  پاسخ
  35 1

  اسرار ازل را نه تو دانی و نه من وین حرف معما نه تو خوانی و نه من هست از پس پرده گفتگوی من و تو چون پرده در افتد نه تو مانی و نه من ابوسعيد ابوالخير

 • ح.د
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:33:44
  پاسخ
  34 2

  عجب . م م

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:34:17
  پاسخ
  73 1

  ای بابا . پس خنده هاشون همچین الکی نبوده تو تلویزیون ها

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:23:10
   79 1

   و البته گریه هاشون

 • هانی
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:37:22
  پاسخ
  40 2

  اگر می خواهید خبر بگذارید خیر سرتان درست باشد ح ص و ف ص اینها یعنی چه مثل آدم با عکس رسوایشان کنید

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:38:16
  پاسخ
  35 1

  بیچاره ملت فقط همین

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:39:16
  پاسخ
  51 2

  آقای مجری واقعا از اینکه دستت رو شده چه احساسی داری؟ کاش می شد من با تو مصاحبه می کردم

  • علی
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 14:02:14
   9 1

   تا حالا عاشق شدی؟

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:43:35
  پاسخ
  45 2

  توی این مملکت چه خبره؟ دارم دیوونه میشم

 • چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:52:41
  پاسخ
  37 2

  واقعا که . دلم برای خودمون می سوزه با این سلبریتی ها

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:54:03
  پاسخ
  43 2

  هه هه پربیننده ترین برنامه ها هم مال این هاست

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:55:47
  پاسخ
  37 1

  م م اسمشون را ببرین .

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 20:57:06
   6 0

   فکر کنم دور همی رو میگه

 • مهدی
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:07:30
  پاسخ
  63 1

  س. ش ..... ط.م.............چیه..کامل اسم این ها رو بنویسین..از چی میترسین؟؟؟/ مسخره کردین ملتو............

  • بی نام
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:33:16
   8 1

   آخه اینا کاری نکردن که فقط پول مردم رو بالا کشیدن این که مهم نیست بابتش آبروشون بره . گناهکار م ه دختر 17 ساله ای هست که فیلمش رو رو اینترنت گذاشته

  • امین میر
   چهارشنبه 27 تیر 1397 - 20:54:33
   6 0

   مهران مدیری واحسان علیخانی

 • نهنگ عنبر
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:31:28
  پاسخ
  13 1

  به جاي كش دادن داستان دوباره مائده رو دستگير كنيد :

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:32:05
  پاسخ
  10 1

  خب تلویزیون بیاد در زمینه شفاف سازی جلوداری کنه و دقیقا مثل همون مستندی که از مائده ساختند از مجریهای خودش بسازه و بیارتشون تو تلویزیون گریه کنن

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:33:32
  پاسخ
  6 1

  خدایا ما برای ۱۰ میلیون وام چندماه باید دوندگی کنیم دوتا ضامن و چک و هزار تا سنگ جلوی پامون اونموقع اینا الهی نخورن

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:38:18
  پاسخ
  9 1

  تقریباً تمام حروف الفبا پاشون گیره

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 12:42:53
  پاسخ
  6 1

  احسان ع و مهران م و علی پ

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 13:56:41
  پاسخ
  6 2

  موضوع رو کششش ندید

 • امین الدین
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 14:13:40
  پاسخ
  1 1

  یک سال است که در انتظار یک وام 25 میلیون تومانی به سر می برم. ولی شکایتی نیست. امسال در ماه عسل دیدم که افراد بسیار زیادی در وضعیتی بدتر از من به سر می بند. به قول "قیمت" برنامه دورهمی؛ این همه استعداد که هدر نمیره

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 18:37:00
  پاسخ
  5 1

  مجری دورهمی و ماه عسل

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 20:43:47
  پاسخ
  2 1

  جای حرف نیست دیگه ....

 • بی نام
  چهارشنبه 27 تیر 1397 - 20:52:16
  پاسخ
  12 1

  مثل اینکه فیلتر تلگرام هم فایده نداشته. اینستاگرامو هم فیلتر کنید تا گند بیشتری بالا نیومده . اصلا برقو قطع کنید تا مردم چیزی نفهمن

 • بی نام
  پنجشنبه 28 تیر 1397 - 13:51:49
  پاسخ
  1 0

  لطفا شفاف سازی کنید

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین