پنج شنبه 26 مهر 1397
چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 10:15:00 چاپ

واکنش العبادی به تحریم‌های ایران

بین الملل > خاورمیانه - ایسنا نوشت: نخست‌وزیر عراق در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که ما مخالف وضع تحریم علیه ایران هستیم اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک عربی، حیدر  العبادی، نخست وزیر عراق در یک نشست هفتگی در پاسخ به سوالی در رابطه با از سرگیری‌ تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: ما کاملا مخالف تحریم‌های بین‌المللی هستیم و عراق هزینه سنگینی برای تحریم‌هایی  که به مدت 13 سال علیه آن اتخاذ  شد پرداخت کرد. تحریم‌ها بر اساس تضغیف نظام پیشین ( عراق) علیه ما تحمیل شد اما منجر به تضعیف ملت، ایجاد شکاف در جامعه، از بین بردن بافت اجتماعی و ایجاد پدیده‌هایی شد که از قبل نبودند. این تحریم‌ها نه تنها  آن نظام را از بین نبرد بلکه به ظلم و استبداد خود ادامه داد و قوی تر شد چراکه  شهروندان ضعیف شده بودند.

وی افزود:  ما تحریم‌ها را یک خطای اساسی و استراتژیک می‌دانیم و با آن همراهی نخواهیم کرد، ما مخالف تحریم‌ هستیم اما به منظور حمایت از ملت‌مان به آن پایبند خواهیم بود.

العبادی ادامه داد: ما نیز همانند دیگر کشورهای جهان جز از طریق بانک فدرال عراق نمی‌توانیم از دلار استفاده کنیم. حصار و تحریم جوامع را نابود می‌کند. ما مخالف تحریم‌ها هستیم. نمی‌توان تنها به خاطر یک هدف سیاسی یک ملت کامل را ضعیف و گرسنه کرد.

وی افزود: ما مخالفت تحریم هستیم ممکن است به آن پایبند باشیم زیرا کشورهای بزرگتر از ما پایبند هستند، اگر پایبند نباشیم شکست خواهیم خورد، من از تحریم‌ها راضی نیستم اما این مساله به این معنا نیست که من خدمتی را ارائه دهم و یا خودم را اذیت کنم، من به عنوان نخست وزیر عراق نمی‌توانم موضعی اتخاذ کنم که به ضرر شهروندانم باشد.

نخست وزیر عراق در پایان گفت که برخی ها از ما دعوت می‌کنند که حامی مستضعفین باشیم و ما حامی مستضعفین هستیم، برخی مصلحت دیگران را به مصلحت مردم ترجیح می‌دهند. ما به کشورهای همسایه تجاوز نمی‌کنیم اما اولویت ما ملت ما است و موضع ما مخالفت با تحریم‌ها است.

به گزارش ایسنا، پیش از این فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق نیز در واکنش به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت که شرایط فعلی عراق و طبیعت روابط پر منفعت آن با ایران باعث می شود که پایبندی بغداد به تحریم‌های آمریکا علیه تهران را سخت کند. عراق در درگیری های فعلی نباید با یک طرف علیه طرف دیگری باشد و فشار زیاد بر ایران ممکن است نتایجی به دنبال داشته باشد که بر وضعیت داخلی عراق و دیگر کشورها تاثیر می‌گذارد.

از سوی دیگر، یک منبع در وزارت خارجه سوریه گفت که جمهوری عربی سوریه از سرگیری تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران را به شدت محکوم می کند.

این منبع تأکید کرد که طبق حقوق بین المللی این اقدامات یک جانبه و غیر قانونی صورت گرفته است تا تأکیدی بر گرایش سلطه‌طلبانه سیاستهای دولت آمریکا باشد. دولت آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای با ایران موضوعیت خود را از دست داد.جمهوری عربی سوریه در مقابله با سیاستهای خصمانه دولت آمریکا، با جمهوری اسلامی ایران ابراز همبستگی می کند و دمشق اطمینان دارد رهبری، دولت و ملت ایران خواهند توانست بر آثار این اقدامات فائق آیند.

پیش از این کاخ سفید با انتشار تصویری از رییس‌جمهور آمریکا در حال امضای فرمان اجرایی بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، بیانیه‌ وی در این خصوص را نیز منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است که از سه‌شنبه (هفتم اوت) تحریم‌های صنعت خودرو، طلا و ریال علیه ایران اجرایی می‌شود. مابقی تحریم‌ها هم که نفت و بانک مرکزی ایران را هدف گرفته از روز پنجم نوامبر (۱۴ آبان) اجرایی خواهد شد.

ترامپ در ادامه بیانیه خود گفته که تراکنش‌های مالی دیگر کشورها با ایران را از نزدیک رصد می‌کند و افراد و یا نهادهایی که کار با ایران را کاهش ندهند خود را در معرض عواقب سنگینی قرار خواهند داد.

رییس‌جمهور آمریکا مشخصا به روند خروج شرکت‌های اروپایی از ایران اشاره کرده و گفته «خرسندم که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی، قبل از این، از تصمیم خود برای ترک بازار ایران خبر داده‌اند و کشورهای متعددی هم گفته‌اند که واردات نفت خام ایران را کمتر یا قطع می‌کنند».

دونالد ترامپ در این بیانیه از کشورهای دیگر خواسته که با ادامه اینگونه اقدامات، ایران را در دو راهی انتخاب بین «تغییر رفتار تهدیدآمیز و ثبات‌زا و بازگشت به آغوش اقتصاد جهانی یا ادامه مسیر رو به پایین انزوای اقتصادی» قرار دهد.

ترامپ همچنین به امضای فرمان اجرایی بازگشت تحریم‌ها اشاره کرده و گفته این کار را در راستای تصمیم ۱۸ اردیبهشت خود که آمریکا از برجام خارج شده، انجام می‌دهد.

ترامپ در بخشی از این بیانیه مدعی شده که برجام توافقی وحشتناک و یکجانبه است که نتوانسته به هدف اولیه خود یعنی مسدود کردن همه مسیرهای ایران به سمت بمب اتم، دست یابد.

رییس‌جمهور آمریکا در ادامه ادعاهای بی‌اساس خود گفته که ایران امروز تهدیدی است برای آمریکا و متحدان ما. آنها نظام مالی بین‌المللی را تضعیف و از تروریست‌ها و شبه نظامیان در سراسر جهان، حمایت می‌کنند.

رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرده دولت من تا امروز ۱۷ دور تحریم مرتبط با ایران اعمال کرده که ۱۴۵ شخص و شرکت را در بر می‌گیرد. از روز اعلام خروج آمریکا از برجام در مورخ ۸ می، دولت من ۳۸ هدف مرتبط با ایران را در شش گام مجزا تحریم کرده است.

همچنین پمپئو در یادداشتی توئیتری با تکرار اداعاهای واهی آمریکا علیه ایران نوشت: ۹۰ روز پیش رئیس‌جمهوری، ایالات متحده آمریکا را از توافق ناکام ایران خارج کرد. امروز تحریم‌ها علیه رژیم ایران مجدداً اعمال شد تا با فعالیت‌های بد آن مقابله کند. رژیم ایران باید از منابع این کشور برای کمک به شهروندان خود استفاده کند نه حمایت از تروریست و تحکیم رهبری خود.

52310

کلید واژه‌ها : حیدر عبادی - ایران و عراق - عراق -
41 دیدگاه
 • بدون نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 10:53:47
  پاسخ
  181 4

  نمك خوردن و نمكدان شكستن !

  • بی نام
   پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 05:30:58
   92 0

   تنها سایتی که واقعیت رو نوشت.بقیه نوشتن گفته تبعبت نمیکنیم.چقدر دروغ

  • بی نام
   پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 18:33:56
   47 1

   متاسفانه نمک از کیسۀ مردم بود که دلسوز نداره

  • اهوازی
   پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 19:14:28
   13 34

   العبادی فقط یک بزدل است که تشخیص نمی دهد صلاح مردمش در چه چیزی است ایران وزنه تعادل وضع موجود عراق است و اگر آن را از دست بدهد بدجوری زمین می خورد و این تصمیمش ممکن ست او را ساقط کند و گروهی های مختلف سیاسی عراق از همین الان اعلام برائت کردند

  • بی نام
   پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 22:32:04
   33 0

   1000میلیارد دلار یعنی به اندازه بیست سال هزینه کشور بابت جنگ بدهکارن چند صد میلیارد دلار هم که بهشون کمک کردیم هر سال هم دو میلیون نفر فقط تو اربعین از ایران میرن عراقبودجه یک سالشون در میاد پول برقمونم نمیدن داعش هم ما شهید دادیم برای عراق

  • حمید
   جمعه 19 مرداد 1397 - 17:11:44
   23 1

   مقصر عبادی نیست مقصر خودمونیم.واقعا فکر کردین انقد کم عقل هستن که بخاطر ما با کل دنیا جنگ کنند؟

 • محمد
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 10:54:13
  پاسخ
  153 2

  اینم از کشور دوست و برادر "عراق"

  • بی نام
   پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 18:38:17
   48 0

   جوانان ایرانی رو کشت، غرامت که نداد هیچ کلی هم از طریق دولت هم از طریق زائران ایرانی کمک بلاعوض دریافت کرد، سر بزنگاه هم به ایران پشت کرد. سیاست عراق اشتباهه یا سیاست ما؟

  • بی نام
   شنبه 20 مرداد 1397 - 10:28:26
   0 0

   اونهایی که مسئول بودن و نه تنها به جای پیگیری و وصول حق و حقوق و مطالبات قانونی ایران سکوت کردن و یا کوتاه آمدن و یا با دادن همه نوع سرویس به عراق خلاف منافع ملی ایران حرکت کردن باید پاسخگو باشند.فراموش نکنیم بعد از جنگ تحمیلی علیه ایران،عراق به کویت حمله کرد .اما بلافاصله با خاتمه جنگ تمام خسارات ناشی از جنگ رو از عراق گرفت .۳۰ سال از خاتمه جنگ گذشته و فقط ویرانی آن از قبل و بدبختی های درگیریهای اخیرش روی کول مردمه ایرانه

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 10:57:46
  پاسخ
  138 5

  حقشون بود می گذاشتیم داعش نیست و نابودشون کنه، بغداد سقوط کنه، اونوقت می دیدیم که می خواد از کدوم شهروندش دفاع کنه. اینم از بی چشم و رویی عرب.

  • پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 14:17:18
   9 83

   استاد تو هنوز نفهمیدی ک هدف داعش عراق نبود؟؟ کمی دنبال واقعیت باشید جماعت روغنفکر

  • بی نام
   پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 18:03:16
   2 20

   اساتید فهیم و مدبر, یکسری نظریات در می کنند بعدهم تکرار می کنند و سپس هم باور می کنند و بدتر از همه بر مبنای اون خط کش درست و غلط می سازند, دیگر این فکر را نمی دانم باید با پسوند روشن اورد یا تاریک یا گرگ و میش

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 11:08:01
  پاسخ
  165 1

  انگار فقط ماییم که برای منافع ملتمون دلمون نمیسوزه

 • تقی
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 11:19:16
  پاسخ
  159 1

  کاش مسئولین کشور ایران مثل رییس جمهور عراق که به فکر منافع مردم کشورش هست فکر منافع مردم ایران باشند .

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 11:43:09
  پاسخ
  109 0

  قابل توجه مسئولین محترم. آیا سیاستهای ماهم تنها بر اساس منافع مردم خودمان است؟ اینهمه کمکهای بلاعوض از جیب مردم به کشورهای دوست و به اصطلاح برادر منطقه به چه دلیل است؟ لطفا بخاطر منافع مردم کشورمان، طرح دعوا برای گرفتن خسارتهای جنگ را از عراق پیگیری کنید.

 • چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 11:55:30
  پاسخ
  54 1

  پيشنهاد : عراق هم بايد در حمايت از ايران صادرات نفت شو بيشتر كنه . بايد اينكارو بكنه اونا خيلي به ملت ايران مديونند....

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 12:06:59
  پاسخ
  122 0

  اینم از کشور دوست و برادر عراق... خیلی راحت گفتند برای رفاه ملتمون مجبوریم تبعیت کنیم از تحریم ها ... ایکاش آقایون متوهم از خواب بیدار شوند... این عراقی هست که اینقدر برای ما خرج برداشت و کشته دادیم براش و اگر ایران نبود الان داعش بر کل اون مسلط شده بود.... اینم از شرکای درجه یک ما.... صد رحمت به اتحادیه اروپا.....

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 12:13:44
  پاسخ
  88 1

  خوب سوریه باید هم اعتراض شدید بکنه چون شاید در انتقال کمکها و حمایتهای ایران به سوریه اختلال پیش بیاد. برادران عزیز عراقی که خرشون دیگه از پل گذشت براشون اهمیت نداره چی سر ما بیاد و منافع خودشون فقط مهم. فارغ از اینکه این بلاها بخاطر حمایت ازین دو کشور بر سر ما داره میاد

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 13:11:00
  پاسخ
  84 0

  این خنجر از پشت است،بدون مذاکره.

 • چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 13:33:19
  پاسخ
  108 2

  ما هم همه پرسی کردستان عراق کردها که هم ریشه ما بودند حریم هوای وزمینی را بستیم بخاطر عراق انهم عراق از پشت خنجر می زند تازه اولشه

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 14:29:11
  پاسخ
  4 81

  تحریم نعمت است.

  • بی نام
   پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 15:42:27
   37 3

   شما تحریم رو به دید نعمت نگاه میکنی خب پاشو برو کشورهای که تحت تحریم امریکا و سازمان ملل و ... هستند، اصلا به نظر من، شما که این قدر علاقه مند به سختی کشیدن و خودازاری دارید بهتره برید تو بیابان و تو غار زندگی کنید این طوری سفره تون پر برکت تر هم میشه

 • چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 14:33:32
  پاسخ
  65 1

  با احترام به نظرات کاربران عزیز باید واقع بین بود و احساسات را کنار گذاشت آیا اگر مسئولین هر کشوری به خاطر حفظ منافع مردم کشور خود تصمیمی عاقلانه بگیرد اشتباه کرده؟ ما باید تاوان اشتباهات مدیران و مسئولین خودمان رو بدهیم که چه هزینه هایی در عراق و چند کشور دیگر کردن رو بدهیم. تصمیم سیاستمداران عراق به نظر بنده چون به دنبال حفظ موقعیت و منافع مردم و کشور خودش در منطقه و دنیاست خیلی هم بجاست اگر چه از نظر ما درست نیست. ای کاش مسئولین ما هم کمی فقط کمی به فکر مردم بودند. این ملت هستن که زیر فشار اقتصادی در حال له شدن هستن.

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 15:45:47
  پاسخ
  59 32

  ما منتظر پاسخ سردار سلیمانی هستیم

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 15:46:05
  پاسخ
  72 4

  اعراب هیچوقت قابل اعتماد نبوده اند

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 15:46:48
  پاسخ
  83 1

  هشت سال مردیم هجده سال پول دادیم هشتاد سال پشیمانی داریم

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 15:46:59
  پاسخ
  51 0

  دوست و برادر ؟

 • بی نام
  چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 15:47:24
  پاسخ
  94 1

  به خدا ترامپ قابل اعتمادتر از اینهاست

 • بی نام
  پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 08:13:15
  پاسخ
  72 0

  من به عنوان نخست وزیر عراق نمی‌توانم موضعی اتخاذ کنم که به ضرر شهروندانم باشد. کاش مسئولین ما هم یاد بگیرند. مردم مسئول دارند ما هم مسئول داریم

 • رضا
  پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 09:40:41
  پاسخ
  66 3

  اگه ایران نبود الان کردستان از عراق جدا شده بود . لطفاسران مملکت یاد بگیرند که در این جهان فقط و فقط مردم رو دارند

  • بی نام
   پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 12:45:34
   33 1

   ایران هیچ اثری توی اون قضیه نداشت. ما مرزمون رو بستیم، ترکیه نبست و فقط باعث شدیم کالاها و میوه ایرانی بمونه روی دستمون و بازار اونجا رو هم از دست دادیم.

 • بی نام
  پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 11:39:20
  پاسخ
  41 0

  به نظر شما کاربران چه کسی باید پاسخگوی ١١٠٠میلیاردغرامت ازعراق و هدر رفت میلیاردها دلارپول مردم فقیر شده ایران باشه؟

 • بی نام
  پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 11:43:56
  پاسخ
  52 1

  لابد اینم تقصیره احمدی نژاد و روحانیه؟بابا سیاست کلی غلطه

 • بی نام
  پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 13:36:25
  پاسخ
  21 2

  مردک بعثی

 • بی نام
  پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 13:37:04
  پاسخ
  45 0

  کلا عراقی ها از ما ایرانی ها خوششون نمیاد . خوب ما هم کم کم یاد بگیریم از عراقی ها خوشمون نیاد

  • بی نام
   جمعه 19 مرداد 1397 - 15:23:25
   10 0

   مگر ما خوشمون میاد؟؟ اگر دست مردم بود که کشور طوری دیگر بود

 • بی نام
  پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 13:37:51
  پاسخ
  47 2

  دلواپسان سینه چاک عراق و سوریه تحویل بگیرن

 • بی نام
  پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 13:38:25
  پاسخ
  40 2

  احسنت به این نخست وزیر که به فکر مردم خودشه و حاضر نیست ملت رو فدای زیاده خواهی خودش و .. کنه

 • بی نام
  جمعه 19 مرداد 1397 - 07:27:56
  پاسخ
  6 1

  جناب العبادی منظورتون چیه برخی ها مصلحت دیگران را ب مصلحت مردم ترجیح میدهند ؟این وضعیت برای ما اشناس...

 • بی نام
  جمعه 19 مرداد 1397 - 23:09:10
  پاسخ
  0 1

  نخست وزیر عراق در پایان گفت که برخی ها از ما دعوت می‌کنند که حامی مستضعفین باشیم و ما حامی مستضعفین هستیم، برخی مصلحت دیگران را به مصلحت مردم ترجیح می‌دهند. ما به کشورهای همسایه تجاوز نمی‌کنیم اما اولویت ما ملت ما است و موضع ما مخالفت با تحریم‌ها است. خیلی منطقی عمل کرده. کاش نخست وزیر ایران بود.

 • بی نام
  شنبه 20 مرداد 1397 - 06:27:14
  پاسخ
  0 0

  عراق برای منافع ملی خودش تلاش میکنه کاری که شماها اصلا بلد نیستید و نیمخواهید انجامش بدید . شما اینهمه سال ؛ حق مردم ایران رو ریختید توی حلق عراقی ها ؛ اینم نتیجه ش

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین