دوشنبه 30 مهر 1397
پنجشنبه 19 مهر 1397 - 07:01:55 چاپ

منتظر رونق ادامه‌دار بازار مسکن تا نیمه سال ۹۸ باشید

ستاریان: قیمت مسکن در ۲۵ سال ۱۱۰۰ برابر شده است

اقتصاد > مسکن - کارشناس حوزه بازار مسکن درباره برخی اظهار نظرها مبنی تاثیر سی اف تی بر بازار مسکن و کاهش احتمالی قیمت ها گفت: چنین تحلیل هایی درست نیست و هیچ مبنای علمی برای تحقق این مطلب قابل تصور نیست.

بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با خبرآنلاین اظهار کرد: اینکه گفته شود سی اف تی ممکن است بر قیمت مسکن قیمت‌گذار باشد در حقیقت مصداق وعده‌های خوش خیالانه است چرا که ارتباط مستقیمی بین این دئ مقوله وجود ندارد.

ستاریان

وی افزود: البته ممکن است با تصویب لوایحی چون سی‌اف‌تی، محیط کسب و کالر ایران بهبود یابد که در این صورت بخش مسکن نیز از این بهبود منتفع خواهد شد اما ارتباط دادن این دو موضوع به هم به نظر چندان کار مثبتی نیست و نباید لوایح و قوانین را در خارج از جایگاه واقعی شان مورد بررسی قرار داد . 

 این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در این صورت ، توقعات از یک لایجه به صورت غیر عادی افزایش می یابد و اگر قرار به تاثیر مثبت باشد نیز روند معکوس شده و لایحه به ضد خود تبدیل خواهد شد . 

ستاریان درباره کاهش قیمت ارز و تاثیر آن بر رونق بازار مسکن تصریح کرد: مسکن از شهریور سال گذشته تا رونق داشت و این مساله آغاز شده بود و پیش بینی ما این بود که در تیر و مرداد۹۷ به حداکثر رونق برسد و تا میانه سال ۹۸ هم این رونق را ادامه دهد که این اتفاق تقریبا افتاد. 

وی توضیح داد:‌ اما به دلیل اتفاقات بازارهای موازی مانند ارز و طلا ( که در مقابل بازار مسکن کوتاه مدت محسوب می شوند)، جاذب نقدینگی جامعه شد که پیش بینی می کردیم در آذرماه این نقدینگی به سمت بخش مسکن برگردد. 

وی خاطر نشان کرد: به سبب کاهش نرخ ارز و ماجراهای این بازار و همچنین برنامه ریزی دولت برای ممانعت از افزایش نرخ ارز، این اتفاق زودتر و در مهرماه افتاد که  اکنون انتظار برگشت این نقدینگی را به سمت ملک و مسکن داریم. 

این کارشناس حوزه مسکن درباره چگونگی تاثیر این ماجرا در رشد و رونق بخش مسکن گفت: در یک سال گذشته بین ۶۸ تا ۷۰ درصد رشد قیمت مسکن را داشته ایم این احتمال وجود دارد به میزانی که نرخ ارز رشد کرد این بازار نیز رشد قیمت داشته باشد؛‌یعنی اگر نرخ دلار بر روی ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بماند در اصل معادل رشد نرخ ارز در حوزه مسکن باید شاهد رشد قیمت باشیم. 

وی تاکید کرد:‌همیشه مسکن پیشتاز بوده یعنی بیشتر از رشد نرخ ارز در مسکن شاهد رشد قیمت ها بوده ایم یعنی در دوره ۲۵ساله اگر قیمت مسکن بررسی شود مثلا به عدد ۱۱۰۰ برابر می رسیم در حالی که در این بازه زمانی نرخ ارز ۱۱۰ برابر شده است. 

وی در پاسخ به این سئوال که تمایل مردم به سرمایه گذاری در بازار بورس بیشتر خواهد بود یا مسکن، توضیح داد: بازار بورس تخصصی تر است که طبیعی است همه به این بازار تمایل نداشته باشند بنابراین به سمت سرمایه گذاری در بخش ملک گرایش دارند زیرا به عنوان یک کالای سرمایه ای در جامعه مطرح شده است. 

ستاریان درباره ۶ماه آینده بازار مسکن در کشور پیش بینی کرد: در ۶ماه آینده شاهد رونق بخش مسکن خواهیم بود و این رونق تا نیمه سال ۹۸ ادامه خواهد داشت. به گفته وی رکود فعلی زودگذر خواهد بود. 

وی درباره اظهارات برخی کارشناسان و مسوولان درباره کاهش قیمت مسکن به دلیل پایین آمدن نرخ ارز گفت:‌به حتم قیمت ها پایین نمی آید و این احتمال غیرمنطقی و غیرعلمی است،‌رشد قیمت ها کاهش پیدا کرده نه قیمت ها؛ ‌به اعتقاد بنده رشد قیمت ها کاهنده خواهد بود. 

۲۲۳۲۲۴

 

11 دیدگاه
 • مهدی زاده
  پنجشنبه 19 مهر 1397 - 21:34:14
  پاسخ
  10 1

  چرا بانک مرکزی و مرکز آمار آدرس و آمار غیر واقعی میدن و میگن مسکن ۷۰ در صد رشد داشته؟ آپارتمان نو ساز در منطقه الهیه مشهد سال گذشته بود متری ۱۸۰۰ امسال متری ۴۵۰۰ فروشنده پیدا نمیشه به خاطر همین آمار ها غلط ما از خرید جا موندیم

 • بی نام
  پنجشنبه 19 مهر 1397 - 22:32:23
  پاسخ
  9 0

  رونق یعنی گرون شدن

 • بی نام
  پنجشنبه 19 مهر 1397 - 22:33:57
  پاسخ
  1 5

  لابد دولت قصد داره بعد از اوضاع اشفته بازار ارز و سکه نقدینگی رو این بار به سمت بازار مسکن ببره

 • بی نام
  پنجشنبه 19 مهر 1397 - 22:34:43
  پاسخ
  1 6

  یعنی گرونی مسکن در راه و همه باید به این سمت هوجوم بیارن ؟؟

 • بی نام
  جمعه 20 مهر 1397 - 03:30:22
  پاسخ
  12 2

  تو کارشناسی یا دلال

 • بی نام
  جمعه 20 مهر 1397 - 06:51:41
  پاسخ
  13 2

  چند نکته کارشناس بازار مسکن در ایران یعنی دلال رونق از نظر ایشون یعنی گرونی بیشتر و البته چون دلال هستند سود بادآورده بیشتر تمامی گزارشهایی رسمی از رکود شدید مسکن حکایت داره به طوری که کاهش 30 درصدی در معاملات مسکن در شهریور و مهر امسال رخ داده که تقریبا بی سابقه بوده و دلیل اون عدم همخوانی این قیمت ها با توان خریدار واقعی و نه دلال است بنابراین رکود بیشتر کاملا قابل پیش بینی هست

 • بی نام
  جمعه 20 مهر 1397 - 07:03:28
  پاسخ
  14 2

  با حلوا حلوا کردن دهن شیرین نمی‌شه. قدرت خرید مردم در حدی نیست که مردم بتونند خونه بخرند. ضمن این که کاهش رشد جمعیت، کاهش نیاز به رشد مسکن رو منجر میشه. به این موارد افزایش بیکاری در شهرهای بزرگ و احتمال مهاچرت معکوس با تحریم نفت و کاهش درآمد نفت رو هم باید اضافه کرد. تهران هست و دولت و درآمد دولت. کاهش درآمد دولت برابر است با رشد مهاجرت معکوس، مخصوصا شهرها و روستاهای شمالی.

 • بی نام
  جمعه 20 مهر 1397 - 10:32:53
  پاسخ
  12 1

  تصمیم گیرندگان اقتصاد کلان مملکت به مسکن به عنوان تنها راه جمع آوری نقدینگی زیاد و سرگردان نگاه می کنند. سرمایه گزاران و انبوه سازان مسکن، از این سیاست استقبال می کنند چون سودآوری بالایی دارد. اینکه قیمت مسکن با در نظر گرفتن کیفیت زندگی در ایران چندین برابر معادل آن در خارج از مرزها است و تاوان آن را قشر ضعیف و متوسط جامعه می دهد ظاهرا برای دولتمردان مهم نیست.

 • بی نام
  جمعه 20 مهر 1397 - 11:13:36
  پاسخ
  7 1

  اگر جز ساخت وساز هنری دیگر نیست سرزمینی به این پهناوری جز در تهران در جاهای دیگر بسازید در تهران به هرجا که نگاه می کنی خانه ساخته شده خالی است وهمه هم درجایی ساکن هستند پس یعنی در تهران از جمعییت ساکن خانه بیشتر استوهر کس خانهای بخرد خانهای که در ان نشسته خالی می ماند پس دست از غوغا سالاری بردارید کور که نیستیم ومی بینیم که چقدر خانه خالی است

 • بی نام
  جمعه 20 مهر 1397 - 13:36:13
  پاسخ
  17 1

  ایشون تنها کارشناسی هستند که همیشه نظرشون بر رونق معاملات مسکن و افزایش قیمت هست. هیچ ربطی هم به شرایط اقتصادی نداره کلا هر مصاحبه ای از ایشون در اینترنت خوندم حرفشون یکی هست و همیشه معتقدند قیمت ها بالا میره و رونق به بازار مسکن میاد. تا جایی که ادم تردید می کنه که ایشون کارشناس اقتصادی هستند یا دلال یا بساز بفروش مسکن

 • شنبه 21 مهر 1397 - 20:01:49
  پاسخ
  3 0

  ایشون دائم درباره گرونی حرف می زنه لطفا باهاش مصاحبه نکنیئددددئددئد

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین