اعلام حداقل و حداکثر عیدی؛ از ۱.۸ میلیون تا ۱۲.۵ میلیون تومان/چه کسانی کمترین عیدی را می‌گیرند؟

شمارش معکوس برای پرداخت عیدی کارگران و کارمندان در آستانه آخرین ماه سال اغاز شد.

مهرنوش حیدری- هر چند هنوز مباحثه درباره میزان افزایش حقوق کارگران آغاز نشده و پیش‌بینی دولت درباره میزان افزایش حقوق کارمندان در بودجه سال آینده نیز نتوانسته است رضایت نیروی کار شاغل در ایران را جلب کند، میزان عیدی اعلام شده برای کارمندان شوکی تازه را به افکار عمومی وارد کرد .

بیشتر بخوانید:

چرا نباید سکه بخریم؟/ هشدار رییس اتحادیه طلا و سکه به خریداران

میرزایی: دو سال است که معیشت مردم را به ۷ میلیارد دلار از کره جنوبی گره زده‌ایم/ عوامل تشدیدکننده تورم پرقدرت کار می‌کنند

عیدی کارمندان دولت چقدر است؟

با تصویب هیات وزیران میزان و ضوابط پرداخت پاداش پایان سال ۱۴۰۱ (عیدی) کارکنان و بازنشستگان دولت تعیین شده است.

به موجب این مصوبه به دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران اجازه داده شد به کارمندان خود (اعم از رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت) و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات که بطور تمام وقت اشتغال به کار دارند (به استثنای کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار)، مبلغ ثابت ۱۸ میلیون ریال به نسبت مدت خدمت تمام وقت در سال ۱۴۰۱ به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه های اجرایی پرداخت نمایند.

پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) به کارکنان خرید خدمت، قراردادی و موقت به نسبت خدمات تمام وقت آنان در سال ۱۴۰۱ بوده و در هر حال میزان عیدی این گونه افراد از ۵۰ درصد رقم مذکور کمتر نخواهد بود.

بازنشستگان چقدر عیدی می‌گیرند؟

بر اساس مصوبه هیات وزیران میزان پرداخت پاداش آخر سال بازنشستگان، مستمری بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی نیز به مبلغ ثابت ۱۸ میلیون ریال حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذیربط قابل پرداخت است.

عیدی بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری که در سال ۱۴۰۱ حق عائله مندی، اولاد و بیمه خدمات درمانی آنها را صندوق مذکور پرداخت نموده، توسط آن صندوق قابل پرداخت است و سایر مواردی که مشمول صندوق های یاد شده نیستند، از محل اعتبارات دستگاه اجرایی، سازمان یا شرکت دولتی ذی ربط قابل پرداخت است.

پیش‌بینی شده است خدمت نیمه وقت بانوان از لحاظ اجرای این تصویب نامه، تمام وقت محسوب شود و معلمان حق التدریس نیز نسبت به ساعات تدریس مشمول این تصویب نامه خواهند بود.

مبلغ این عیدی با توجه به تورم موجود و افزایش شدید قیمت‌ها زا ظنر بسیاری از کارشناسان ناکافی است تا جایی که حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفتگو با خبرآنلاین با انتقاد از میزان افزایش عیدی تاکید کرد: خساست دولت در پرداخت عیدی پایان سال هیچ توجیه منطقی ندارد و متاسفانه رقم پایین پرداخت عیدی از طرف دولت مسبوق به سابقه است. میزان عیدی کارمندان به رغم رشد بیش از چهل درصدی تورم تنها دویست هزار تومان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. به این ترتیب کارمندان دولت و بازنشستگان کمترین عیدی را دریافت خواهند کرد.

کارگران چقدر عیدی می‌گیرند؟

تعیین میزان عیدی برای کارگران بر عهده شرای عالی کار است. بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران برای یک شخص مجرد در سال جاری پنج میلیون و ۶۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است. این در حالی است که، حداقل حقوق پایه مبنای محاسباتی عیدی ۱۴۰۲ است که بدون در نظر گرفتن حق مسکن و بن کارگری چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است.

بنابراین، عیدی در نظر گرفته شده برای کارمندان و کارگران حقوق‌بگیر زیر نظر قانون کار در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است .

طبق تصمیم و نظر شورای عالی کار، تمام شرکت‌هایی که زیر نظر قانون وزارت کار فعالیت می‌کنند باید به کارمندان خود به ازای یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین دستمزد (حداقل عیدی) و ۹۰ روز آخرین دستمزد (حداکثر عیدی)، عیدی پرداخت کنند.

طبق این دستور، میزان پرداختی عیدی کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر و از ۹۰ روز دستمزد بیشتر باشد. به این ترتیب اگر اگر عدد ۱۳۹,۳۲۵ تومان که مبلغ دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۱ است را در ۶۰ ضرب کنیم، حداقل عیدی سال ۱۴۰۱ برابر با هشت میلیون و و ۳۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. بیشترین عیدی نیز از ضرب همین میزان دستمزد روزانه در ۹۰ روز به دست می‌آید که این رقم برابر با ۱۲ میلیون ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان خواهد بود.

نکته اینجاست که این عیدی به کسانی تعلق می‌گیرد که دوزاده ماه سال را کار کرده باشند. البته کسانی که کمتر از یک سال کار کرده باشد، نیز مشمول دریافت عیدی خواهند بود .

جدول زیر در بردارنده میزان دریافت عیدی برای کارگرانی که کمتر از یک سال سابقه کار را دارند.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1729517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 32
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بازنشسته زیر خط فقر IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  22 1
  با این عیدی فقط میشه ۱۵ کیلو برنج ایرانی خرید
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  17 1
  هم حقوق کم هم عیدی کم
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  18 1
  به کارمندان و بازنشستگان باتوجه به تورم سرسام آور بایستی عیدی بدهند..این ضایع کردن حق است
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  17 1
  بازنشسته ها چرا اینقدر کم عبدی می‌گیرند ؟
 • IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  8 12
  مگه میشه کسی ندونه کمترین حقوق وعیدی رو فرهنگیان میگیرن؟؟؟!!!!!!
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  11 5
  چرا عیدی کار بیشتر از کارمند است ؟
 • محمدرضا IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  11 2
  در پرداخت عیدی هم عدالت اصلا رعایت نمی شود دلیلی ندارد عیدی شاغلین کارگری نسبت به عیدی کارمندان ویا بازنشستگان تفاوت داشته باشد آیا حقوق بازنشستگان نسبت به شاغلین اضافه هست؟ که می خواهند اینجا جبران کنند وبا اینکه بازنشستگان نباید عید بگیرند شاید این دلیل این باشد. این هم مثل یارانه هست که ملاک عدم پرداخت اصلا وعبدا توجیه ندارد