عربستانی ها با حسگر تصویر ماه را دیدند/ در ایران و عراق ماه رصد نشد/ عکس

درحالی که عربستانی ها اعلام کردند با تکنولوژی مربوط به عکاسی تصویری از رصد ماه در غروب 29 رمضان ثبت کرده اند ، رصد ماه در ایران و عراق اتفاق نیفتاد .

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، کشورعربستان با استفاده از تکنولوژی حسگرهای ویژه عکاسی در لحظه غروب آفتاب توانسته اند تصویری ثبت کنند و رصد ماه در این کشور ثبت شده و فردا را عید فطر اعلام کرده اند اما در ایران و عراق امکان رصد ماه مقدور نشده است. پیشتر کاظم کوکرم منجم ایرانی گفته بود:«در خصوص اینکه چرا ماه شامگاه ۲۹ رمضان در آسمان ایران دیده نمی‌شود،‌ توضیح داد: اول اینکه در شامگاه پنجشنبه ۳۱ فروردین در افق بیشتر شهرهای ایران جدایی زاویه‌ای ماه و خورشید بسیار پایین است (کمتر از ۵ درجه) و از این نظر هلال ماه در آسمان بسیار به قرص خورشید نزدیک دیده می‌شود. به بیان ساده تر در شامگاه ۲۹ رمضان، هلال ماه پس از غروب خورشید با اینکه بالاتر از افق وجود دارد و پس از خورشید غروب می‌کند اما به دلیل جدایی یا زاویه‌ای بسیار پایین، می‌بینیم جدایی زاویه‌ای ماه از خورشید در آن روز حتی ۲ درجه کمتر است و این باعث می‌شود نسبت به رؤیت‌ناپذیر بودن این هلال از پهنه ایران مطمئن شویم.»

سردبیر پیشین مجله نجوم در ادامه افزود:« از طرف دیگر لحظه ماه نو (لحظه‌ای که مراکز خورشید، ماه و زمین روی یک صفحه قرار می‌گیرد) ساعت ۷ و ۴۲ دقیقه صبح همان روز (صبح پنجشنبه، ۳۱ فروردین) اتفاق می‌افتد، این یعنی هنگام غروب خورشید، پارامتر سن ماه حدود ۱۱ ساعت است که این عدد از رکورد جهانی رویت جوان‌ترین هلال ماه که ۱۱ ساعت و ۴۰ دقیقه بوده، باز هم کمتر است. به این ترتیب باز هم مطمئن می‌شویم این هلال را نمی‌توان با دوربین‌های دوچشمی قوی و حتی با تلسکوپ‌های بزرگ از ایران رؤیت کرد.»

پیش‌بینی یک منجم: یکم اردیبهشت، ۳۰ رمضان در ایران و عید فطر در عربستان خواهد بود
نقشه پیش‌بینی رؤیت‌پذیری هلال شوال ۱۴۴۴ شامگاه پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۲، مطابق با ۲۹ رمضان.
در مناطق سبز، هلال ماه با چشم غیرمسلح و در مناطق صورتی، هلال ماه احتمالا با چشم غیرمسلح دیده می‌شود.
در مناطق آبی، رؤیت هلال ماه به ابزار اپتیکی مانند دوربین دوچشمی و تلسکوپ نیاز دارد.
در مناطق سفید، رؤیت هلال ماه با هیچ ابزاری محتمل و در مناطق قرمز، رؤیت هلال ماه به هیچ‌وجه ممکن نیست.

در «پیش‌بینی یک منجم: یکم اردیبهشت، ۳۰ رمضان در ایران و عید فطر در عربستان خواهد بود» بیشتر در این باره بخوانید.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1756833

برچسب‌ها