مرکز نفس به زودی در بیمارستان عسلیان خرم‌آباد راه اندازی می‌شود

مرکز نفس در راستای پیشگیری از سقط‌های عمدی به زودی در استان لرستان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین لرستان دکتر بهرام دلفان صبح امروز در جلسه قرارگاه جوانی جمعیت اظهار داشت: برای اجرا شدن یک طرح به شکل مطلوب، کارهای تحقیقاتی و جمع‌آوری آمار و ارقام نقش به سزایی دارند.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز نفس عنوان کرد: مرکز نفس مرکزی است که اقدامات آن در راستای پیشگیری از سقط های عمدی می‌باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان تاکید کرد: پیشنهاد میشود، این مرکز در بیمارستان عسلیان راه اندازی شود و در این رابطه میتوان پس از بررسی موقعیت آن، در صورت دارا بودن شرایط لازم این مکان را انتخاب نمود.

دکتر دلفان با تاکید بر ایجاد فرهنگ سازی در زمینه فرزندآوری و جوانی جمعیت خاطرنشان کرد: تهیه پوسترها و بنرها و انتشار آنها در فضای مجازی و شبکه‌های اطلاع رسانی و همچنین نصب آن‌ها در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد میتواند در این زمینه موثر باشد.

دکتر مریم کوشکی معاون بهداشت دانشگاه نیز در این جلسه اظهار داشت: جلسه امروز با دو دستور کار راه اندازی طرح نفس و فرا رسیدن هفته جمعیت و اجرای برنامه‌های این هفته برگزار شده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز نفس اظهار داشت: این طرح در راستای پیشگیری از سقط جنین هایی که سالم هستند و خانواده ها تصمیم به سقط آنها می‌گیرند اجرا می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: در راستای اجرای این طرح سازمان‌ها و ادارات باید با دانشگاه همکاری لازم را داشته باشند.

دکتر کوشکی افزود: مکانی که برای راه اندازی این مرکز در نظر گرفته می‌شود، باید در مرکزیت شهر باشد، که جامعه هدف بتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

وی افزود: با توجه به دستورالعمل‌های کشوری این طرح، همه مراکز خدمات جامع سلامت آمادگی کامل را برای اجرای این طرح دارند.

دکتر کوشکی با اشاره به فرارسیدن هفته جمعیت بیان کرد: با توجه به بحران جمعیتی که وجود دارد، تاکیدات وزارت بر باشکوه برگزار کردن این مناسبت می‌باشد.

معاون بهداشت دانشگاه گفت: برگزار کردن برنامه‌های این هفته نیازمند همکاری سایر معاونت‌ها، ادارات و سازمان‌ها است که بتوانیم آن را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم.

دکتر مهناز مردانی معاون فرهنگی دانشگاه نیز در این جلسه عنوان کرد: دلایل متعددی در جامعه وجود دارند که سبب کاهش رشد جمعیت شده‌اند، که یکی از این دلایل سقط جنین می‌باشد.

وی افزود: بر اساس آمارهای ارائه شده، بسیاری از موارد سقط جنین منجر به تهدید جان مادران می‌شود، که به دلیل مداخلات طرح نفس راهکارهای متعددی برای پیشگیری از سقط‌ها ایجاد خواهد شد.

معاون فرهنگی دانشگاه گفت: در این مرکز ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی به مادران باردار می‌تواند، منصرف کردن مادران را به دنبال داشته باشد و مادران را از لحاظ روحی و روانی حمایت کند.

دکتر مردانی خاطرنشان کرد: گروه ها و سازمان‌های مداخله‌گر دیگر، مانند؛ کمیته امداد امام خمینی (ره)، خیرین، سازمان‌های مردم نهاد و .. نیز می‌توانند با اقدامات خود افرادی که برای بچه دار شدن مشکلات مالی دارند را از لحاظ مالی حمایت کنند.

وی درخصوص لزوم فرهنگ سازی در این زمینه تاکید کرد: در زمینه فرهنگ سازی همه باید در این زمینه پای کار بیایند.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1764383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =