نقش  جهاد آبرسانی در مهاجرت معکوس به روستاها

بدون تردید جمعیت مناطق روستایی به‌عنوان جمعیت مولد کشور، نقش بسیار با اهمیتی در رشد و تعالی ایران اسلامی داشته و از این رو همواره مورد توجه ارکان مختلف نظام بوده است.

مهدی بابایی پور:ارائه خدمات زیربنایی به این بخش از جمعیت حایز اهمیت کشور، از جمله اصلی‌ترین رسالت‌های نظام و به‌تبع آن مورد توجه و پیگیری ویژه وزارت نیرو، به‌عنوان متولی دو زیرساخت اصلی آب و برق نیز می باشد.

تأمین نیازهای اولیه جوامع روستایی و به‌طریق اولی آب شرب و بهداشتی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده که باعث حفظ و بقای جمعیت روستایی در سکـونت‌گاه‌های فعلی خواهد شد.

استقرار جمعیت روستایی کشور در مناطق محل سکونتشان بسیار حائز اهمیت بوده و این در حالی است که طی سالهای اخیر با وقوع خشکسالی های پی در پی و ادامه دار، مشکلات عمده ای در تامین آب شرب روستاها ایجاد شده است. نقش بی بدیل جمعیت روستایی کشور در تولید و تامین نیازهای استراتژیک و حیاتی کشور، پایداری، استقرار و صیانت مرزها، عدم مهاجرت بی رویه و رشد لجام گسیخته حاشیه نشینی در شهرها و عوامل دیگری از این دست، لزوم اتخاذ تدابیر و انجام برنامه ریزی های کلان برای تامین زیرساختهای اولیه روستاییان را همگام با توسعه پایدار کشور، از اهمیت ویژه ای برخوردار کرده است. بی شک یکی از مهمترین و اساسی ترین زیرساخت های هر جامعه ای، تامین آب شرب و بهداشتی می باشد که با برنامه ریزی دقیق و تامین اعتبار لازم ، بحث آب روستایی کشور به سرانجام مناسبی رسیده است.

همچنین تأمین آب شرب روستاها از اولویت‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی تلقی می‌شود و به‌طریق اولی جزو سیاست‌های اساسی وزارت نیرو و دولت سیزدهم قرار دارد و اقدامات بسیار مناسبی در این ارتباط طی سالهای اخیر رقم خورده است از جمله این اقدامات می توان به انعقاد قرارداد وزارت نیرو وشرکت مهندسی آبفا کشور با قرارگاه امام حسن مجتبی ع جهت آبرسانی به 10هزار روستا در گام اول اشاره کرد که چندوقت پیش وزیر محترم نیرو این عدد را به 16هزار روستا افزایش داد که درصورت تحقق این هدف گام بسیار بلندی در راستای تامین آب شرب روستاییان خواهیم برداشت و قطعا در مقایسه با کشورهای دیگر در جایگاه مناسبی قرار خواهیم گرفت

باید توجه داشت که اجرای طرح یکپارچه‌ سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی عمده مشکلات روستائیان در زمینه آبفا را برطرف کرد ودر سال‌های گذشته شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در شهرستان ها فعال بودند اما به نظر می‌رسد نمی‌توانستند از توانمندی‌های موجود استفاده بهینه کنند اما امروز با اجرای طرح جهاد آبرسانی می توان آثار واقعی این یکپارچه سازی را ملاحضه کرد ،

همچنین به واسطه اقدامات خوب صورت گرفته در طی کمتر از دوسال در این مناطق در قالب طرح جهاد آبرسانی ، شاهد رشد جمعیت روستایی هستیم و واژه مهاجرت معکوس از ذهن اهالی محترم روستا حذف شد.

این موضوع به روشنی بیانگر آن است اگر دستگاه های دولتی و شرکت های خدمت رسان به وظایف خود به خوبی عمل کنند قطعا می توان نقش مهمی در رفع محرومیت و بازگشت مردم به مناطق روستایی داشت.

استان لرستان طی سال‌های اخیر با تنش آبی مواجه بوده و امسال هم با این موضوع مواجه بود به طوریکه با شروع فصل گرما مشکل تامین آب شرب تعدادی از روستاهای استان لرستان آغاز شد.

کاهش نزولات آسمان، برداشت بی‌رویه آب، حفر چاه‌های غیرمجاز و روش‌های سنتی آبیاری، افت سفره‌های زیرزمینی را در پی داشته و نه‌تنها خساراتی بر پیکره کشاورزی، صنعت و محیط‌زیست واردشده است بلکه مردم برخی مناطق روستایی استان را نیز با مشکل تامین آب شرب مواجه کرده است.

مشکل برخی روستاهای لرستان در تامین آب شرب به دو طریق است. یکی قطع مکرر آب در روستاهای جنوب استان که در طول شبانه روز رخ داده و ساعاتی مردم از نعمت آب محروم هستند که با پیگیری‌های شرکت آب و فاضلاب استان، این مشکل امسال کمتر شده و با اجرای طرح های جهاد آبرسانی رفع شده است.

اما مسئله دوم و مهم‌تر، روستاهای زیر ۱۰ خانوار در استان لرستان است که تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب نیستند و برخی از این روستاها فاقد زیر ساخت‌های شبکه آب رسانی هستند. این روستاها معمولا یا با تانکر آب رسانی می‌شوند یا سراغ آب چشمه‌ها می‌روند و یا به طرق دیگر آب مصرفی خود را تامین می‌کنند .

* نماینده تشکل های مردم نهاد لرستان

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1798093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =