ثبت کاروانسرای چمشک لرستان در فهرست جهانی یونسکو

 کاروانسرای چمشک بعنوان دومین اثر تاریخی لرستان به همراه 54 کاروانسرای دیگر در قالب پرونده کاروانسراهای ایران ثبت جهانی شد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، مجتبی رومانی رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه استان لرستان در این رابطه گفت: در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث‌جهانی یونسکو در ریاض عربستان «کاروانسراهای ایران» به عنوان بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در فهرست جهانی یونسکو تأیید و به ثبت رسید.


رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه استان لرستان افزود: کاروانسرای چمشک یک بنای تاریخی مربوط به دوران صفویان و زمامداری شاه عباس اول می باشد که در ۹۰ کیلومتری شهرستان پلدختر واقع در جنوب استان لرستان است که در مسیر شاهراه شاپور خواست به خوزستان جهت گردشگران و زواری که در قدیم به عتبات عالیات مشرف می شدند قرار دارد .

وی افزود: دومین منزل از خرم آباد به خوزستان است که پس از آن کاروانسراهای گوشه .قلعه نصیر، اوسر، میش وند، چارتاق و قلعه رزه در این مسیر قرار گرفته اند.

رومانی اظهار کرد : این کاروانسرا تنها کاراونسرای ایران است که سه حیاط دارد و از کاروانسرا های کوهستانی کشور به شمار می رود و این اثر در ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ۹۹۹۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رییس بنیاد ایران شناسی شعبه لرستان ضمن تقدیر و تشکر از مدیرکل و کارکنان پر تلاش میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان لرستان تصریح کرد: کاروانسرای چمشک بعد از مسیر راه‌آهن شمال و جنوب ایران دومین اثری است که در لرستان ثبت جهانی می شود و امیدواریم که آبشار بیشه و دره تاریخی خرم آباد ثبت جهانی شود.

مجتبی رومانی ادامه داد : تلاش های استاندار محترم ،مدیرکل فرهیخته و کارکنان پر تلاش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان دور از دسترس نیست.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1815039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =