از صلح یاران فعال شهرستان سنندج تقدیر شد

معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان کردستان اظهار داشت : 50 درصد از پرونده های ارجاع شده به صلح یاران در سال جاری به صلح و سازش منجر شده است .

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، با حضور بهادر اسدی معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان کردستان از 16 نفر از صلح یاران فعال شهرستان سنندج در محل دفتر معاونت توسعه حل اختلاف استان تجلیل شد.
در این مراسم ، اسدی اظهار داشت : در سند تحول و تعالی قوه قضاییه ، ایجاد و ترویج صلح و سازش ، حل و فصل اختلافات از طریق شوراهای حل اختلاف مورد توجه ویژه قرار گرفته و بر حل و فصل دعاوی از طریق جایگزین های قضایی تاکید شده است.

معاون توسعه حل اختلاف استان کردستان افزود : با تصویب قانون شوراهای حل اختلاف در شهریورماه سال جاری ، شوراهای حل اختلاف صرفا رسالت صلح و سازش را بر عهده دارد .
اسدی تاکید کرد : در معاونت توسعه حل اختلاف فنون تخصصی صلح و سازش به صلح یاران و اعضای شورای حل اختلاف آموزش داده می شود و در این راستا از ماموستاها ، ریش سفیدان و متنفذین استفاده خواهد شد .

وی تاکید کرد : صلح و سازش در میان اصحاب دعوی سبب ریشه کن شدن اختلافات می شود و باید در جامعه فرهنگ عذرخواهی ، عذرپذیری ، مذاکره و ... نهادینه شود و این وظیفه مهم بر عهده صلح یاران است.

معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان اضافه کرد : صلح یاران باید بر اساس معیارهای بی طرفی ، صداقت ، دلسوزی ، احترام ، احقاق حق و رضایت طرفین در جهت ایجاد صلح و سازش در جامعه تلاش کنند.

اسدی در ادامه افزود: در سال جاری 936 فقره پرونده در سنندج به صلح یاران ارجاع شده که از این تعداد 494 فقره آن معادل 50 درصد از پرونده ها به سارش ختم شده که جای تقدیر از صلح یاران دارد.
وی ضمن تاکید بر افزایش ارجاع پرونده به صلح یاران ، تصریح کرد : در حال حاضر 91 پرونده قتل در استان وجود دارد که 8 مورد آن توسط صلح یاران منجر به سازش و رضایت از قصاص شده است.
معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان همچنین از وجود 22 هیات صلح در استان خبر داد و افزود : این هیات های صلح بصورت تخصصی در صنوف مختلف اقدام به ایجاد صلح و سازش نموده اند.
همچنین در حاشیه این مراسم از کتاب « نقش نهادهای میانجیگری در صلح و سازش » تالیف احدی از صلح یاران سنندج رونمایی شد .
در پایان این مراسم از 16 صلح یار برتر شهرستان سنندج با اهدای لوح ، تقدیر بعمل آمد.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1842512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =