طرح ویژه برای تغییر یارانه بنزین/ بنزین سه نرخی می‌شود؟

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال اینده بار دیگر طرح تخصیص بنزین به افراد به جای خودرو را مطرح کرده است .

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این طرح که بارها با مخالفت گسترده برخی کارشناسان مواجه شده است و از نظر برخی ممکن است منجر به ورود جمعیت کثیری از کشور به حوزه دلالی و تجارت بنزین شود، این بار با اصلاحاتی از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد شده است.

بر اساس این پیشنهاد، دولت باید از خردادماه سال آینده به سرپرست خانوارهای فاقد خودرو به ازای هر نفر، ماهانه ۱۵ لیتر سهمیه بنزین اعطا کند که این سهمیه از محل حذف سهمیه خانوارهای دارای سه خودرو و بیشتر تامین می‌شود.

در این پیشنهاد، امکان تبادل سهمیه بنزین در یک بازار فراهم خواهد شد. البته تاکید شده است که دولت این حکم را بدون «هرگونه افزایش قیمت بنزین» انجام دهد. از نگاه مرکز پژوهش‌ها این طرح باعث تحقق اهداف عدالت در توزیع یارانه‌ها، مدیریت مصرف و پیشگیری از قاچاق بنزین خواهد شد. اخیرا برخی از نمایندگان مجلس نیز از طرح توزیع سهمیه به افراد دفاع کردند. گزارش‌ها حاکی از آن است که مصرف روزانه اکنون از ۱۱۵ میلیون لیتر گذشته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ناترازی بنزین ایران به ۱۵ میلیون لیتر در روز برسد.

بر اساس پیشنهاد ارائه شده و در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی، دولت موظف خواهد بود از ابتدای خردادماه در سال ۱۴۰۳ به سرپرستان خانوارهای فاقد خودرو، به ازای هر نفر ۱۵ لیتر بنزین اختصاص دهد. این بنزین از محل حذف سهمیه خانوارهای دارای ۳ خودرو و بیشتر تامین می‌شود و امکان مبادله آن وجود خواهد داشت. در این اقدام قیمت بنزین در هیچ‌یک از نرخ‌های سهمیه‌ای و آزاد افزایش نخواهد داشت. طبق این پیشنهاد، دولت موظف است سهمیه سابق را برای حداکثر دو خودروی سواری در خانوارهای دارای خودرو و نیز سایر سهمیه‌ها شامل خودروهای عمومی، وانت‌بار و موتورسیکلت حفظ کند. پیش‌تر برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس نیز به این طرح اشاره کرده بودند و وزیر اقتصاد در خلال اظهارات پیشینش درباره این موضوع صحبت کرده بود.

بر این اساس و در صورت پذیرش این پیشنهاد بازار ثانویه بنزین به راه خواهد افتاد. در این قالب پیشنهادی برای نرخ فروش بنزین پانزده لیتری سرپرستان خانوارهای بدون خودرو ارائه نشده است. در حال حاضر به نرخ یارانه‌ای به قیمت لیتری 1500 تومان و به صورت آزاد به قیمت لیتری سه هزار تومان فروخته می‌شود . در این راستا ممکن است نرخ سوم بنزینی در بازار ثانویه، در این اقلب به فروش برسد. مکانیزم و سازوکار این پیشنهاد هنوز روشن نیست .

پیش از این حسین راغفر در گفتگو با خبرگزاری خبرانلاین، یکی از بهترین روش‎ها برای برخورداری خانوارهای بدون خودرو از یارانه بنزین را واردات خودروهای جمعی نظیر اتوبوس و توسعه حمل و نقل شهری مانند مترو و ... دانسته و معتقد بود بسنده کردن به بنزین، تنها رد این ساختار به نوعی هدررفت منابع در کشور خواهد بود.

ایرادات جدید در بودجه چیست؟

بر اساس گزارش بازوی پژوهشی مجلس، دو ایراد عمده به لایحه بودجه وارد است؛ نخست اینکه طبق روال نادرست و خلاف اصول سابق، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ دریافتی‌ها و پرداختی‌های سازمان هدفمندی یارانه‌ها خارج از شمول منابع عمومی قرار گرفته و با سقف ۷۵۸ هزار میلیارد تومانی در تبصره ۸ ماده‌ واحده درج شده است.

دومین ایراد نیز به این نکته باز می‌گردد که در لایحه بودجه ۱۴۰۳، جزئیات ارقام تشکیل‌دهنده منابع و سهم هر یک از مصارف درج نشده و این لایحه در این بخش دچار عدم شفافیت است. به عبارت دیگر، بودجه هدفمندی یارانه‌ها به واسطه عدم مشخص بودن جزئیات غیرقابل‌تحلیل است. از این گذشته، گره‌زدن سیاستگذاری انرژی و درآمدها و هزینه‌های شرکت‌های دولتی حوزه انرژی به سیاست‌های رفاهی، منجر به مشکلات فراوانی شده است.

عدم شمول هدفمندی در منابع عمومی، مقایسه و تحلیل بودجه دولت را با خطای بزرگی همراه می‎کند. باید توجه کرد که گردش درآمدها و هزینه‌های شرکت‌های دولتی از کانال سازمان هدفمندی یارانه‌ها منجر به شکل‌گیری یک خزانه‌داری دوم در کنار خزانه‌داری کل کشور می‌شود.

223223

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1854932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 5
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  30 2
  هرکجا تفاوت بها باشد فساد هست
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  28 2
  حالا چه اصراری داری قیمت بنزین بره بالا
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  20 3
  سلام گره را کور کردن است فقط طرح دولت احمدی نژاد است و بس
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  4 38
  بهترین روش سه نرخی شدن بنزین هستش خودروهای عمومی به ازای پیمایش شهروترافیک شهری سهمیه بنزین دولتی ۱۵۰۰ اگه بالا بره بشه مثلا۲۰۰۰تومان وخودروهای شخصی ۶۰ لیتر بنزین ۲۰۰۰ تومانی بگیرند بقیه که الان ۳۰۰۰ تومانی است ۱۵۰ لیتر بشود۲۰۰لیتر ولی نرخش بشود ۴۵۰۰ تومان ومابقی لیتری مثلا ۱۵۰۰۰تومان آزاد که مردم به هراندازه بتوانندبنزین بزنند چه به کارت خودشان چه کارت جایگاه نرخ آزاد ۱۵۰۰۰تومانی بزننداین دیگر باعث ایجاد تورم شدید نمی شود وگرنه هیچ طرح دیگر بدرد نمی خوره والسلام
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  23 5
  هر روز یک قانون تصویب می کنید.همه قوانین نهایتا به ضرر مردم و مجری قوانین همه را ناقص ابلاغ واجرا می کند
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  23 1
  سلام بر افتضاح ترین طرح
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  24 0
  به ضرر مردم است
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  23 0
  افتضاحه
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  27 1
  به فکر ایجاد شغل و درآمد برای مردم باشید چرا دوست دارید مردم درمانده شوندتا ی پولی از طرف دولت به آنها پرداخت شود این همه وقت و هزینه میکنید که نتیجه آن محتاج شدن هر چه بیشتر مردم خواهد بود.
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  27 1
  نا ترازی مصرف بنزین علتش سوء مدیریته نه مصرف افراد جامعه ، خودرو های تولیدی
 • محمد IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  28 0
  آخه کجای دنیا این طرح ها رو اجرا کرده که می خواهید اینجا اجرا کنید؟
 • علی IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  28 0
  چرا در کشور ما حقوق دان و اقتصاد دان پیدا نمیشود . کشورهای دیگر که منابع خدادادی مثل ما ندارند و یا آنها که دارند و مرتب بر رفاه مردمشان افزوده میشود ، چگونه کشورداری میکنند؟
 • توکلی IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  25 0
  آخ از این بدتر طرح پیدا نکردید؟ اون که خودرو نداره قیمت بنزین رو روی حمل و نقل عمومی باید حس کنه نه 15 لیتر بنزین در ماه . فهمش خیلی سخته؟
 • احمد IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۰
  30 1
  میشه شما اصلا طرح ندین؟