تایید صلاحیت ۲۹۵ داوطلب کرمانشاهی توسط شورای نگهبان/تخلف داوطلبان تا زمان صدور اعتبارنامه آنها بررسی می‌شود

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه با اعلام تأیید صلاحیت ۲۹۵ داوطلب کرمانشاهی توسط شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: تخلف داوطلبان تا زمان صدور اعتبارنامه آنها بررسی و در صورت تخلف به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین کرمانشاه، محسن مفید ظهر امروز شنبه (پنجم اسفندماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات هیئت نظارت و بررسی انتخابات استان کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب که برگرفته از تعالیم دین اسلام است، اداره امور جامعه به دست مردم و دادن حق تعیین سرنوشت به وسیله مردم است.

وی افزود: رأی گیری در جمهوری اسلامی ایران با اینکه ۴۵ سال از عمر با برکت آن گذشته با کشورهای مدعی دموکراسی قابل مقایسه نبوده و حضور و مشارکت مردم در پای صندوق‌های رأی رکوردی در ایران عزیز است که جمهوری اسلامی ایران بسترساز این مشارکت است.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه تصریح کرد: ۲ انتخابات مهم و سرنوشت ساز که نخستین آن دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و دومین آن ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری است برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: در سال ۱۴۰۲ به واسطه مجلس یازدهم اصلاحاتی در قوانین انتخابات داشتیم و تغییراتی به وجود آمد که برای آن نیازی به بسترها بود و تلاش کردیم که بسترهایی را فراهم کنیم که انتخابات در چهارچوب اصلی و قانونی خود برگزار شود.

مفید تشریح کرد: ۵۶۱ نفر ثبت نام قطعی انتخابات را انجام دادند که از این تعداد وارد مرحله بررسی صلاحیت‌ها شدیم، در هیئت اجرایی در مجموع ۴۹۶ نفر باقی ماندند و هیئت نظارت استان هیئت نظارت مرکزی و شورای نگهبان بررسی صلاحیت آنها را بر عهده داشت.

وی اذعان کرد: پس از فرایند سه مرحله‌ای در مجموع ۲۹۵ نفر تایید صلاحیت شدند، ۱۴۷ نفر عدم تایید، ۲۶ نفر عدم احراز شدند، ۱۷ نفر انصراف دادند و یازده نفر فاقد شرایط ثبت نام بودند.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه بیان کرد: در حال حاضر انصراف‌هایی در حوزه‌های رأی گیری صورت گرفته، بر اساس تأیید صلاحیت‌ها در حوزه انتخابی فضای رقابتی شکل گرفته و جریانات سیاسی، اقوام و طایفه‌ها دارای نماینده هستند.

وی خاطرنشان کرد: در شورای نگهبان در حوزه بررسی صلاحیت، صلاحیت ۴۱۸ نفر بررسی شد، درر مجموع یک هزار و ۱۹۶ منبع تحقیق انجام شد و ۶ هزار و ۶۰۰ ناظر در هیئت‌های نظارت استان، شهرستان، بخش و شعب نظارت سازماندهی شده و آموزش‌ها برای روز انتخابات توسط آنها دیده شده است.

مفید ادامه داد: آموزش و مانورهای مختلف انجام شده و جلسات متعدد برای رصد و فضای انتخابات تشکیل شده است، بیش از ۶۰ جلسه در ستاد پیشگیری تخلفات انتخاباتی برگزار شده است.

وی بیان کرد: چندین پرونده قضایی برای افراد دارای مسئولیت که جانب‌داری برای آنها ممنوع بوده داشته‌ایم، همچنین تذکر کتبی به کاندیداها و مدیران متخلف داده شده و برخی نیز عزل شده‌اند.

وی عنوان کرد: ۲ جلسه ستاد مشترک انتخابات استان و چندین جلسه شورای تامین مختص به بحث انتخابات برگزار شده و هماهنگی لازم بین عوامل نظارتی، اجرایی و نظامی شکل گرفته، همچنین پیش‌بینی‌های لازم برای ملزومات انتخابات نیز در نظر گرفته شده است.

مفید اضافه کرد: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران از همه نظر مردمی بوده و ناظران بر انتخابات نیز مردم هستند، زیرا هیئت اجرایی معتمدین مردم هستند، عوامل نظارتی نیز از بستر مردم برخاسته‌اند.

وی در خصوص توقع از داوطلبان مجلس شورای اسلامی افزود: تبلیغات در مواد قانونی تبیین و موارد مجاز و غیر مجاز مشخص و جرم انگاری شده است، رقابت با دشمنی متفاوت بوده و ما رقابت را صرفاً در امر مسابقه در خدمت برای مردم به رسمیت می‌شناسیم، تلاش برای رسیدن به قدرت از نظر دینی مضموم است.

مفید تشریح کرد: اگر مسابقه برای خدمت است توهین و تخریب جایگاهی ندارد؛ قانون انتخابات هرگونه توهین و تهدید را جرم انگاری کرده و برای آن مجازات تعیین کرده است، این قوانین فرصتی فراهم کرد که نمایندگان از صدا و سیما نیز بهره ببرند و توقع داشتیم که همه از این فرصت به ویژه مناظرات استفاده کنند.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه اذعان کرد: داوطلبان باید در گام نخست شایستگی خود را در ستاد انتخاباتیشان نمایان کنند، کسی که توان مدیریت کردن ستاد انتخاباتی و اطرافیان خود را ندارد که در چهارچوب قانون عمل کنند نمی‌تواند نماینده مردم باشد.

وی خاطرنشان کرد: از مردم می‌خواهیم که عملکرد نامزدها را رصد کرده و نحوه مدیریت کردن ستادشان را ببینند، عوامل قضائی، نظامی و اطلاعاتی عملکردها را نظارت می‌کنند و تا قبل از زمان صدور اعتبارنامه، شورای نگهبان می‌تواند مجدد صلاحیت افراد را بررسی کند.

مفید تصریح کرد: آمادگی این را داریم که روز یازدهم اسفند ماه انتخابات را برگزار کنیم و تمامی عوامل برای برگزاری یک انتخابات پرشور آماده و مهیا هستند، تاکنون به صورت مستند هیچ آماری از خرید و فروش رای نداریم، شائبه‌های زیادی مطرح می‌شوند که از سوی دشمنان است.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه عنوان کرد: دشمنان می‌خواهند که انتخابات پرشور برگزار نشود، زیرا قدم بعدی ما توسعه و استفاده از انتخابات برای تامین منافع کشور است.

مفید در پایان خطاب به مردم گفت: دشمن با تمام توان برای مانع تراشی و ایجاد ناامیدی در میان مردم برنامه‌ریزی کرده، باید بدانیم که تحول جامعه همواره در پس آراء مردم نهفته است.

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1876684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =