۰ نفر
۱۷ خرداد ۱۳۸۸ - ۰۵:۴۰

عزت‌الله سحابی و چندتن از اعضای ائتلاف شورای فعالان ملی- مذهبی در نظر دارند با صدور بیانیه‌ای حمایتشان از میرحسین موسوی را اعلام کنند.

اگرچه شورای فعالان ملی- مذهبی در بیانیه انتخاباتی خود که در 5 خردادماه منتشر شد از هر دو نامزد اصلاح‌طلب در این انتخابات حمایت کرد، اما عزت‌الله سحابی و چندتن از اعضای این ائتلاف در نظر دارند تا با صدور بیانیه‌ای حمایتشان از میرحسین موسوی را اعلام کنند. البته سحابی پیش از این نیز حمایتش از موسوی را اعلام کرده بود اما در بیانیه آتی وی که با امضای مشترک 7 نفر دیگر از ملی- مذهبی‌ها خواهد بود، بار دیگر و در قالبی جمعی از این نامزد اصلاح‌طلب اعلام حمایت خواهد شد. حمایت این جمع از میرحسن موسوی در شرایطی صورت می‌گیرد که شورای فعالان ملی- مذهبی در جلسات اخیر خود نتوانسته‌اند بر اساس اساسنامه خود برای اعلام حمایت از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دهم به اجماع نهایی و با رأی نصف به‌علاوه یک اعضا برسند.

محمد بسته نگار در گفت وگو با «خبر»، با اعلام این مطالب یادآورشد که در رأی‌گیری داخلی این شورا، حدود 45 درصد آرا موافق اعلام حمایت از موسوی بوده و 30 درصد آرا نیز در اعلام حمایت از مهدی کروبی ارائه شده است. به جز 5 نفری که رأی به موضع سکوت در این انتخابات داده بودند دیگر اعضای شورای ملی- مذهبی موافق اعلام حمایت از هر دو نامزد اصلاح‌طلب در انتخابات آتی بوده‌اند. به گفته وی در نهایت نظر اعضا بر تأکید بر شرکت فعال در انتخابات به منظور ارائه رأی «نه» به احمدی‌نژاد و حمایت از هر دو نامزد اصلاح‌طلب بوده است.

نهضت آزادی نیز موضعی مشابه با ملی- مذهبی‌ها دارد. در بیانیه این تشکل که دوم خردادماه منتشر شد، با تأکید بر اینکه راه اصلاحات تنها راه و مطمئن‌ترین طریق برداشتن موانع موجود است، آمده است: مهدی‌کروبی و میر‌حسین موسوی، هر‌دو واجد ویژگی‌ها و ظرفیت‌هایی هستند که به رغم موانع موجود و در چارچوب ساختار کنونی می‌توانند کف مطالبات سیاسی اصلاح‌طلبانه را پاسخ دهند و می‌توانند مانع ادامه یافتن وضع موجود شوند.

محمد توسلی رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی در گفت وگو با «خبر»، با بیان اینکه حمایت همزمان از هر دو نامزد اصلاح‌طلب موضع اکثریت قاطع اعضای این حزب است، گفت: از نگاه ما، افزایش مشارکت مردم مهمتر از آن است که به چه کسی رأی می‌دهند چرا که با افزایش مشارکت مردم، احتمال اینکه احمدی‌نژاد بتواند نصف به‌علاوه یک آرا را کسب کند، کمرنگ می‌شود.

به گفته وی هدف نهضت آزادی در حمایت همزمان از دو نامزد، جلوگیری از پیروزی احمدی‌نژاد و کشاندن انتخابات به دور دوم است. به این ترتیب هم وزن نسبی دو نامزد اصلاح‌طلب در مرحله اول سنجیده می‌شود و هم تمامی نیروهای اصلاح‌طلب از نامزد راه‌یافته این طیف به مرحله دوم که به احتمال قوی میرحسین موسوی است، حمایت خواهند کرد.

به گفته وی شاید اگر اجماع بر حضور تنها یک نامزد در میان اصلاح‌طلبان صورت می‌گرفت، امکان پیروزی در دور اول انتخابات بسیار افزون‌تر می‌شد. ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی نیز در یادداشتی که برای BBC نوشته، آورده است: تمایل به عدم شرکت آنان در انتخابات بروز یا پیامد این بی‌تفاوتی سیاسی یا سیاست‌زدگی بخشی از مردم است.

طبیعی است که این واکنش منفعلانه مردم و کاهش مشارکت واجدین شرایط در انتخابات، موجب تغییر وضع موجود نمی‌شود بلکه بد‌تر هم خواهد شد. نقش ما در انتخابات در دو بخش است. اول حضور در انتخابات است و دوم شرکت در آن. ما در انتخابات شرکت می‌کنیم و رأی می‌دهیم زیرا این اولاً حق ماست، ثانیاً انتخابات فرصتی است برای رأی به عدم کفایت سیاسی مدیریت کنونی، یک نه بزرگ در سطح ملی به عملکرد‌ها و سیاست‌های حاکمان.

 

کد خبر 10200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • چه میدونم IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۸۸/۰۳/۱۷
    0 0
    چه حرفها میزنید !ملت ایران احمدی را ریس جمهورایران میداند.خواب تان خوش باشد همیشه انشاالله.