ایسنا نوشت:

حسن ذوالفقاری از نگارش اثری تحقیقی درباره منظومه‌های عاشقانه ادب فارسی خبر داد.

ذوالفقاری این کتاب را با نام «یکصد منظومه عاشقانه ادب فارسی» تألیف کرده که از سوی نشر چشمه منتشر خواهد شد.

به گفته این محقق و نویسنده، کتاب «یکصد منظومه عاشقانه ادب فارسی»، هزار سال منظومه عاشقانه ادب فارسی را دربر می‌گیرد.

او در توضیحی گفت: در این اثر بیش از 70درصد از منظومه‌ها برای نخستین‌بار است که معرفی می‌شوند و فقط 30‌درصد از این آثارند که تصحیح و در زبان فارسی منتشر شده‌اند؛ بنابراین در این اثر ضمن معرفی حجم زیادی از منظومه‌های عاشقانه، به شرح و تحلیل و بررسی آن منظومه‌ها نیز پرداخته می‌شود و ویژگی‌های سبکی هر کدام از آن‌ها تبیین می‌شود.

ذوالفقاری افزود: این منظومه‌ها از عنصری، شاعر قرن چهارم، آغاز می‌شود و به منظومه‌های عاشقانه در قرن چهاردهم هجری می‌رسد و از آن‌جایی که تعداد ابیات این منظومه‌ها بسیار زیاد است، من از ارائه همه ابیات آن‌ها در این اثر پژوهشی پرهیز کرده‌ام و با ارائه خلاصه‌ای از داستان منظومه‌ها، به شرح و تحلیل آن‌ها پرداخته‌ام.

او همچنین اخیرا از انتشار تصحیح «فرهنگ ضر‌ب‌المثل‌های فارسی» با نام «جامع التمثیل» اثر محمد حبله‌رودی خبر داده و گفته بود که این کتاب با همکاری زهرا غلامی و سمانه واصفی تصحیح و از سوی مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس منتشر شده است.

«جامع‌ التمثیل» اثر محمد حبله‌رودی، از ایرانیان مقیم هند، است که در قرن یازدهم هجری تألیف شده و از آن به عنوان نخستین اثری یاد می‌شود که در حوزه ضر‌ب‌المثل‌های فارسی تألیف شده است.

کد خبر 103723

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عاطفه IR ۰۵:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
    1 0
    سپاس بیکران از استاد ذوالفقاری