۰ نفر
۹ آبان ۱۳۸۹ - ۱۱:۰۴

عصر ایران :دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در بغداد اعلام کرد :تایید پرداخت غرامت جنگی توسط عراق به ایران، از اختیارات شورای امنیت است.

به گزارش روزنامه الصباح چاپ بغداد، "اد ملکرت" مطالبات ایران از عراق برای پرداخت غرامت جنگ هشت ساله را در گرو تصمیم گیری و صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست و گفت: دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق صلاحیت و اختیار بررسی درخواست ایران برای دریافت غرامت جنگی از عراق را ندارد . این مسئله جزء اختیارات شورای امنیت است.

ملکرت افزود: مسئله پرداخت غرامت با دیگر موضوعات متفاوت است. من هم اکنون نمی توانم در این باره اظهار نظر کنم.

ایران تاکنون به مناسبت های مختلف و از زبان مقامات مختلف خود خواستار دریافت غرامت جنگی از عراق شده است.

همچنین به تازگی عوض حیدر پور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از تهیه طرحی برای الزام دولت ایران به دریافت غرامت از عراق خبر داده بود.

وی پیش از این گفته بود اگر ایران بخواهد براساس نفت خام بشکه ای 70 دلار از عراق غرامت بگیرد این کشور  می بایست  روزانه یک میلیون بشکه نفت به مدت پنج سال به ایران بدهد تا بخشی از ضرر جنگ هشت ساله جبران شود.

رئیس دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق درباره موضوع پرداخت غرامت عراق به کویت نیز گفت: دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد تلاش می کند از طریق ارائه راهکارهای منصفانه و متوازن، میان دو کشور عراق و کویت اعتماد سازی کند تا مسئله پرداخت غرامت توسط عراق به کویت، تسهیل و روابط بسیار خوبی میان این دو کشور همسایه برقرار شود.

براساس قطعنامه های شورای امنیت، عراق به دلیل حمله نظامی و اشغال کویت در سال 1990، ملزم به پرداخت غرامت به این کشور است.

وی پیش از این، خارج شدن عراق از بند هفتم منشور سازمان ملل متحد را به میزان اجرایی شدن مواد قطعنامه های شورای امنیت درباره اشغال کویت توسط عراق منوط کرد و گفته بود: اجرای قطعنامه های بین المللی درباره عراق و بهبود روابط این کشور با کویت، راه خروج عراق از بند هفتم منشور سازمان ملل متحد است.

عراق تاکنون 30 میلیارد و 150 میلیون دلار  به عنوان غرامت جنگی به کویت پرداخت کرده ولی همچنان مبلغ 22 میلیارد و 300 میلیون دلار باقی مانده است.

کد خبر 104547

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =