تحلیل سایت خبری بلومبرگ از اقدامات بنیاد بیل کلینتون که می تواند کار همسرش در وزارت خارجه آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد.

بیل کلینتون اعلام کرد مبلغی در حدود 41 میلیون دلار از کشورهای خارجی مانند عربستان سعودی به «بنیاد کلینتون» به عنوان کمک پرداخت شده است، مسئله ای که ممکن است نقش هیلاری کلینتون به عنوان فرد اول در دستگاه دیپلماسی ایالات متحده را دچار مشکل کند.

رئیس جمهور سابق ایالات متحده لیستی 2922 صفحه ای از کشورها، سازمان ها و افرادی که به بنیاد وی کمک کرده اند منتشر کرد. کلینتون این بنیاد را به منظور ساخت کتابخانه او و انجام امور خیریه راه اندازی کرده است. در میان کمک کنندگان عربستان سعودی به تنهایی مبلغی بین 10 تا 25 میلیون دلار پرداخت کرده است.

کلینتون 62 ساله موافقت کرد که اسامی کمک کنندگان به بنیاد خود را که به عنوان شرطی برای کاندیداتوری همسرش برای رسیدن به پست وزارت امور خارجه مشخص شده بود، منتشر نماید. بسیاری معتقدند هیلاری کلینتون زمانی که پست وزرات خارجه را در دست می گیرد نباید مسئله کمک برخی کشورها به بنیاد کلینتون را در مذاکرات خود با این کشورها مدنظر قرار دهد.

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه اسبق ایالات متحده، در این رابطه گفت: «در صورتی که کمک ها زمانی دریافت می شد که هیلاری کلینتون پست وزارت را در اختیار گرفته بود، این موضوع می توانست مسئله ساز شود اما اکنون که بیل کلینتون پذیرفته است روند دریافت کمک ها را متوقف نماید، دیگر مشکلی پیش نخواهد آمد.»

در میان کمک کنندگان تنها دو سازمان دیده می شوند که بیش از 25 میلیون دلار کمک کرده اند: بنیاد سرمایه گذاری کودکان که در زمینه فقرزدایی در میان کودکان کشورهای در حال توسعه فعالیت دارد،  و گروه یونیتاید، که گروهی است که در زمینه بیماری های خاص فعالیت می کند.

پس از آن ها عربستان سعودی قرار دارد که بین 10 تا 25 میلیون دلار به بنیاد کلینتون اختصاص داده است؛ یک سازمان خیریه وابسته به دولت استرالیا و یک سازمان مبارزه با ایدز از جمهوری دومینیکن نیز مبلغی در سطح عربستان کمک کرده اند. بیل گیتس نیز مبلغی بین 10 تا 25 میلیون دلار کمک کرده است. لیستی که کلینتون ارائه کرده است میزان دقیق مبالغ دریافتی را نیاورده است و تنها حدود آن را مشخص می کند. نروژ بین 5 تا 10 میلیون دلار، کویت، قطر، عمان، برونئی و تایلند هر یک بین 1 تا 5 میلیون دلار و یکی از سازمان های خیریه دولتی در ایرلند نیز 500000 دلار کمک کرده است.

سازمان ملل، بین 100000 تا 250000 دلار و ایتالیا و جامائیکا هر یک بین 50000 تا 100000 دلار به این بنیاد هدیه داده اند. لیست مذکور مشخص می کند که در مجموع حدود 200000 کمک کننده، مبلغی بیش از 500 میلیون دلار در اختیار بنیاد کلینتون گذاشته اند.

اما در میان سازمان های کمک کننده به بنیاد کلینتون، نام شرکت «بلک واتر» هم به چشم می خورد. این شرکت مبلغی بین 10000 تا 250000 دلار کمک کرده است. بلک واتر یک شرکت خصوصی امنیتی است که اکنون در عراق فعالیت می کند و وظیفه حفاظت از مقامات و ساختمان های دیپلماتیک ایالات متحده را در این کشور بر عهده دارد. وزارت امور خارجه بایستی سال آینده تصمیم بگیرد که آیا می خواهد قرارداد خود با بلک واتر را تمدید کند یا خیر. همچنین 5 تن از نیروهای امنیتی بلک واتر که مسئول محافطت از دیپلمات های وزارت امور خارجه ایالات متحده در عراق بوده اند چند روز پیش، توسط یک هیئت منصفه عالی در امریکا متهم به قتل 17 غیرنظامی عراقی در سال 2007 شدند.  بنابراین کمک بلک واتر به بنیاد کلینتون هم می تواند نقطه پرسش قرار گیرد.

اما کیسینجر فارغ از تمام گفته ها در مورد بنیاد بیل کلینتون و وزارت هیلاری کلینتون، معتقد است، عملکرد هیلاری کلینتون در پست وزارت خارجه تمام کمک های دریافتی توسط همسرش را تحت الشعاع قرار خواهد داد و این کمک ها نمی تواند در کار وی خللی ایجاد نماید. کیسینجر به کاندیداتوری کلینتون برای حزب دموکرات اشاره کرده و می گوید: «در اینجا ما با کسی سر و کار داریم که 18 میلیون رای به دست آورده است. او در ذهن تاریخ به عنوان یک وزیر امور خارجه سرشناس باقی خواهد ماند.»

ترجمه: محمد امین خرمی

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =