ایلنا نوشت:

 رئیس مرکز نظام وظیفه عمومی ناجا در نشست خبری با اشاره به اینکه مشمولان خدمت وظیفه عمومی کسانی هستند که برای رسیدگی یا اعزام احضار می‌شوند، اما در مهلت مقرر خود را معرفی نمی‌کنند، گفت: دارندگان معافیت موقت چنانچه حداکثر پس از یک ماه از خاتمه مدت اعتبار، خود را معرفی نکنند، دارندگان برگه اعزام به خدمت چنانچه در موعد اعزام تعیین شده، خود را معرفی نکنند؛ مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند و مشمولانی که به صورت داوطلب آزاد ادامه تحصیل داده و تحصیل آنان تا بعد از موعد قانونی اعزام ادامه داشته باشد، افرادی هستند که ما آنها را مشمولان غایب می‌دانیم.

 سردار حمید صدرالسادات، با اشاره به اینکه مشمولان دیپلم و پیش‌دانشگاهی حضوری در صورتی که در مهلت‌های قانونی که بر اساس تاریخ تولد و زمان اخذ مدرک تحصیلی آنان تعیین گردیده است، مدارک خود را برای معرفی ارسال نمایند، جزو این مشمولان این غایب محسوب می‌شوند، گفت: مشمولان فارغ‌التحصیل، فوق‌دیپلم و بالاتر، چنانچه پس از شش ماه پس از فراغت از تحصیل، دانشجویان انصرافی، اخراجی و ترک‌ تحصیل نموده از دانشگاه‌ها، چنانچه تا چهار ماه پس از تاریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل خود را معرفی ننمایند، شامل مشمولان غایب می‌شود.

او تاکید کرد: مشمولانی که در مهلت قانونی درخواست معافیت پزشکی و یا کفالت داده و در مراحل رسیدگی پزشکی و کفالت قرار گرفته‌اند ولیکن از روی عمد و یا به دلیل قصور در پیگیری پرونده و عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و هیات کفالت، باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شده‌اند، چنانچه رای شورای پزشکی یا هیات رسیدگی کفالت، به سرباز بودن آنان صادر شود، در این صورت در حکم مشمولان غایب بوده و برای آنها برگ اعزام یا غیبت صادر می‌شود.

صدرالسادات درباره تبعات غیبت گفت: مشمولانی که دارای غیبت هستند در صورت معرفی خودشان، مشمول سه ماه اضافه خدمت سنواتی می‌شوند و در صورتی که توسط مراجع انتظامی دستگیر و به مراکز وظیفه عمومی معرفی شوند، مشمول شش ماه اضافه خدمت می‌شوند و همچنین مشمولان غایب از ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی محروم شده و برای آنها معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود و امکان استفاده مشمولان غایب از معافیت کفالت وجود ندارد.

او افزود: خدمت مشمولان غایب در دستگاه‌های دولتی در قالب امریه امکان‌پذیر نیست و به این دسته از مشمولان امریه داده نمی‌شود و برای مشمولان غایب، مجوز خروج از کشور برای ادامه تحصیل یا سفرهای زیارتی، علمی و ورزشی صادر نمی‌شود.

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا درباره میزان ودیعه برای صدور مجوز خروج موقت مشمولان از کشور گفت: ودیعه سفرهای زیارتی، حج تمتع، عمره و عتبات عالیات، مبلغ 15 میلیون تومان چک و مبلغ 100 هزار تومان وجه نقد است و ودیعه سفر زیارتی سوریه مبلغ 15 میلیون تومان وجه نقد یا ضمانت‌نامه بانکی است.

او افزود: ودیعه سفرهای علمی شامل ارائه مقاله در کنفرانس‌های بین‌المللی و فرصت‌های مطالعاتی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مبلغ پنج میلیون تومان وجه نقد یا ضمانت‌نامه بانکی است.

او با اشاره به اینکه سفرهای نیمه‌علمی شامل شرکت در آزمون‌های زبان، شرکت یا بازدید از نمایشگاه‌ها، شرکت در کارگاه‌های آموزشی حداکثر تا یک ماه، ثبت یا نمایش اختراعات و سفرهای مرتبط با رشته‌های تحصیلی خاص می‌شود، گفت: ودیعه سفرهای نیمه‌علمی مبلغ پنج میلیون تومان وجه نقد و ده میلیون تومان چک است که این قانون که مربوط به این‌گونه سفرهای نیمه‌علمی است از اول آذرماه قابل اجرا است.

او در ارتباط با سایر سفرها گفت: سایر سفرها شامل مبلغ 15 میلیون تومان وجه نقد و یا ضمانت‌نامه بانکی می‌شود. او همچنین درباره ممنوعیت بکارگیری و استخدام مشمولان غایب، با اشاره به ماده 62 قانون خدمت وظیفه عمومی که می‌گوید استخدام مشمولان به طور کلی در وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به دولت و در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و موسسات خصوصی بدون داشتن معافیت دائم، ممنوع است؛ گفت: تبصره این قانون به استخدام مشمولان غیرغایب در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با رعایت مقررات این قانون از محدودیت مقرر در مواد فوق مستثنی است.

او همچنین با اشاره به ماده 63 قانون خدمت وظیفه عمومی که اشاره دارد به استخدام‌کننده یا استخدام‌کنندگان مشمولین غایب در وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادها برای هر یک از افراد اول و دوم به کسر نصف حقوق از شش ماه الی یک سال و در صورت تکرار سه مورد یا بیشتر به انفصال دائم از خدمت توسط دادگاه صالحه محکوم خواهند شد، گفت: همچنین ماده 64 قانون خدمت وظیفه عمومی، اشتغال به کار مشمولان با برگ معافیت موقت یا دفترچه آماده به خدمت فقط در مدت اعتبار آنها بلامانع است.

کد خبر 105168

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =