استفاده از نمادهای تبلیغاتی از سوی همه طرفداران نامزدان که بر سر صندوق‌ها و شعب حاضر می‌شوند ممنوع است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره‌ نظارت سازمان بازرسی کل کشور بر انتخابات، اظهار کرد: سازمان بازرسی براساس قانون اساسی، نظارت بر حسن اجرای قوانین را برعهده دارد اما در بعد نظارت بر انتخابات، با توجه به اصل 99 قانون اساسی، سازمان بازرسی نمی‌تواند دخالتی در امر انتخابات داشته باشد.

دکتر عباسعلی کدخدایی در آخرین روز از تبلیغات نامزدان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، با حضور در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی، در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره چگونگی بررسی صلاحیت کاندیداها از سوی شورای نگهبان اظهار کرد: شورای نگهبان بر اساس اصل 99 قانون اساسی، اختیار نظارت بر انتخابات را دارد و این نظارت در دو بعد بررسی صلاحیت و نظارت بر اجرای انتخابات است. شورای نگهبان با بررسی سوابق و اخذ مدارک و اسناد از مراجع رسمی کشور پرونده افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد و نتایج را به وزارت کشور اعلام می‌کند.

کدخدایی یادآور شد: بررسی صلاحیت‌ها چه در مورد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و چه در مورد مجلس شورای اسلامی بر اساس رأی جمعی اعضای محترم شورای نگهبان صورت می‌گیرد.

خبرنگار‌ی از سخنگوی شورای نگهبان سؤال کرد که این شورا درباره‌ امنیت آرای مردم چه تمهیداتی را تدارک دیده است؟ که وی پاسخ داد: دستگاه‌های مختلف مسئول تأمین آسایش انتخابات هستند. شورای نگهبان بر اساس وظایفی که بر عهده دارد سعی می‌کند با اطلاع‌رسانی شفاف در این جهت گام بردارد و اگر لازم باشد با دستگاه‌های ذی‌ربط مکاتبه خواهد کرد و تذکرات لازم را خواهد داد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که این شورا چه برنامه‌ای را برای حضور نمایندگان کاندیداها بر سر صندوق‌های رأی دارد؟ گفت: به موجب ماده واحده سال 1379 نامزدها می‌توانند نمایندگانی را بر سر صندوق‌ها داشته باشند. البته این یک مسئله اجرایی است و شورای نگهبان نیز تمام همکاری‌اش را خواهد کرد و این بار اگرچه وظیفه‌ای بر عهده ما نیست ولی از نامزدان درخواست کردیم که از ستاد نظارت بر انتخابات بازدید کنند و می‌توانند نماینده‌ای را به شورای نگهبان بفرستند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در پاسخ به سؤال خبرنگار پرس تی‌وی اظهار کرد: طبق وظیفه نظارتی، شورا دارای نظارت تام است؛ چه درخصوص افزایش صندوق‌ها و چه درخصوص تعرفه‌ها که همه این موارد بر اساس توافق دو طرف (شورای نگهبان و وزارت کشور) صورت می‌گیرد.
 
یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه با اشاره به برخی ایجاد مزاحمت‌ها از سوی طرفداران کاندیداها در سطح شهر گفت که آیا این مسئله قابل تعقیب نیست؟ و نظر شورای نگهبان را در این رابطه خواستار شد. کدخدایی پاسخ داد: ما از تمام نامزدهای محترم و طرفدارانشان خواهش می‌کنیم که اسباب آرامش و آسایش شهروندان را فراهم کنند و مطمئنیم که نامزدها نیز چنین نظری دارند و می‌دانیم که همه نامزدان در این جهت گام برداشته‌اند. خواهشم این است که تفکیک وظایف نهادها را مدنظر قرار داشته باشید. امور امنیتی و انتظامی بر عهده دیگر سازمان‌ها و ارگان‌ها است.

شورای نگهبان نیز وظیفه نظارتی و وزارت کشور نیز وظیفه اجرایی را بر عهده دارد. اگر هرکدام وظیفه‌شان را به خوبی انجام دهند ما مشکلی نخواهیم داشت. خبرنگاری با اشاره به این‌که خبرهایی مبنی بر این‌که نماینده شورای نگهبان مخالف پخش برنامه نامزد غایب طی مناظره‌ها بوده است منتشر شده، صحت و سقم این موضوع را از کدخدایی سؤال کرد که وی پاسخ داد: چنین خبری را ندارم. البته کمیسیون با رأی اکثریت تصمیم می‌گیرد و قطعاً اگر نسبت به کاندیداها مطالبی بیان شود فرصت برای آنها در نظر می‌گیرند.

رأی دادن بی‌نماد
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر این‌که اگر طرفداران نامزدها در شعب اخذ رأی با نمادهای خاص حاضر شوند، ناظر شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟ گفت: در مورد نمادها وزارت کشور اطلاعیه‌ای را صادر کرده است. استفاده از نمادهای تبلیغاتی از سوی همه طرفداران نامزدان که بر سر صندوق‌ها و شعب حاضر می‌شوند ممنوع است. انشاءالله این مسئله را رعایت کنند تا مشکلی پیش نیاید.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان درباره ابزارهای نظارتی شورا اظهار کرد: بهتر است بگوییم که ابزار نظارتی شورا، خود مردم هستند. هرکس نسبت به اجرای انتخابات اعتراض یا شکایتی داشته باشد می‌تواند مستقیماً به دفاتر نظارتی یا به شورای نگهبان مراجعه کند یا از طریق ایمیل، تلفن و فکس اقدام کند.

صیانت از تک تک آرا
خبرنگاری با اشاره به اظهارات همسر یکی از کاندیداها مبنی بر این‌که اگر فلانی در انتخابات رأی بیاورد قطعاً تقلب شده است، خواستار ارزیابی شورای نگهبان شد که کدخدایی پاسخ داد: آن‌چه اطمینان می‌دهیم این است که با توجه به روند نظارت بر انتخابات و با عنایت به حضور ناظران آموزش‌دیده ما، امکان هیچ‌گونه تقلب در انتخابات نیست و ما این اطمینان را می‌دهیم که مطمئن باشند که از تک تک آرای مردم صیانت خواهد شد.

کدخدایی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره‌ جانبداری مقامات از کاندیداها و وظیفه شورای نگهبان در این رابطه گفت: آن‌چه در قانون آمده این است که مقامات اجرایی و نظارتی، حق جانبداری از هیچ‌یک از نامزدان را ندارند. البته مقامات دولتی و حکومتی نیز حق جانبداری ندارند اما این‌که آیا شورا وظیفه‌ای دارد، خیر این‌طور نیست؛ زیرا این موضوع یک امر اجرایی است، نه نظارتی.

آرای مأخوذه صحیح، مأخوذه باطل و غیرمأخوذه و باطل
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فرانس پرس فرانسه درباره تکنیک شمارش آرا گفت: چند دسته از آرا را داریم. در قانون آرای مأخوذه صحیح، مأخوذه باطل و آرای غیرمأخوذه و باطل وجود دارد. آن‌چه اصل قرار می‌گیرد این است که نام کاندیدا به صورت شفاف و صریح روی برگه رأی نوشته شده باشد.

البته اگر کسی شهرت به نام دیگری داشته باشد و خودش به وزارت کشور نیز این موضوع را اعلام کند آن اسم نیز برای کاندیدا لحاظ می‌شود. سخنگوی شورای نگهبان درباره اقدامات تخریبی در امر انتخابات گفت: چنانچه تبلیغات، غیرواقع یا همراه با تخریب باشد و مصداق تخلف باشد و بر انتخابات تأثیر بگذارد احتمال بررسی در شورا و احتمال ابطال شعبی که چنین اتفاقی در آنها افتاده وجود دارد.

به حواشی کاری نداریم
خبرنگاری این سؤال را مطرح کرد که آیا شورای نگهبان پاسخی به نامه هاشمی رفسنجانی دارد یا خیر و همچنین در مورد لحن کاندیداها در مناظره‌ها از کدخدایی سؤال کرد که وی اظهار کرد: وظیفه شورای نگهبان نظارت بر انتخابات است، حواشی انتخابات ارتباطی با شورا ندارد اما در مورد مطالبی که له یا علیه کاندیداها از سوی یکی از آنها مطرح می‌شود طبق قانون قابل پیگیری بوده و مرجع رسیدگی قوه قضائیه است.

کد خبر 10576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۸۸/۰۳/۲۱
    0 0
    انشاءالله که اینطور باشید