در سه زلزله امروز در سه استان کشور بیش از 100 نفر زخمی شدند.

نصر الله رشنو فرماندار دورود در استان لرستان در مصاحبه اختصاصی با خبر گفت: زلزله در ساعت هفت و بیست و دو دقیقه و بیست ثانیه صبح شنبه به وقت محلی رخ داد. به گفته وی شدت این زمین لرزه 4.9 ریشتر بود که مرکز ژئوفیزیک آنرا ثبت نمود. فرماندار دورود افزود اوایل صبح شنبه در محل کار خود بودند که زمین بشدت لرزید و دورود و حومه را لرزاند.

بر این اساس مناطق مسکونی و تجاری در دورود و بخصوص در مناطق شرقی و بلوار الغدیر و بلوار سی ودو متری آسیب بیشتری دیدند. خوشبختانه زلزله مذکور به گفته وی خسارت فوتی نداشته و تنها حدود 100 نفر مجروح شدند که 80 نفر سر پایی درمان شده و 20  نفر نیز در بیمارستان شهدای هفتم تیر شهر بستری شده اند.

گفتنی است این زلزله در عمق 5 کیلومتری زمین رخ داد اما به گفته فرماندار دورود بدلیل آبرفتی بودن منطقه استحکامات تحت الشعاع مسائل طبیعی و جغرافیایی قرار گرفته است. به گفته این مقام آگاه گسل دورود جوان بوده و سابقه حرکت داشته است و قبل از زلزله اخیر سال 1385 نیز این منطقه دچار زلزله شده و خساراتی به منطقه وارد آمد و بعد از آن تصمیم گرفته شد واحدهای در حال ساخت استاندارد 2800 را که اصول ضد زلزله است را رعایت کنند و البته اغلب واحدهای مسکونی بعد از 1385 این کار را کردند اما حتی برخی از خانه های جدید نیز در زلزله دیروز دچار تخریب شده اند که نشان می دهد استانداردها به طور اصولی رعایت نشده است، اما ساختمانهایی که 100 درصد اصول را رعایت نموده اند تقریبا هیچ خسارتی به آنها وارد نشده است.

شهرستان دورود شهرستانی است در شرق استان لرستان و مرکز آن شهر دورود است. مساحت شهرستان دورود ۱۳۲۶ کیلومتر مربع است که ۷/۴٪ خاک لرستان را شامل می‌شود. این شهرستان از شمال به شهرستان بروجرد و شهرستان سربند، از شرق به شهرستان ازنا، از جنوب به شهرستان الیگودرز و از غرب به شهرستان خرم‌آباد محدود است. آب و هوای معتدل کوهستانی دارد ومتوسط بارش سالانه آن ۶۷۰ میلی متر است.

به گزارش خبر آنلاین وقوع سه زمین لرزه در سه استان مختلف کشور دیروز باعث لرزیدن کلات در استان خراسان رضوی، سیه چشمه آذربایجان غربی و دورود استان لرستان گردید.

زمین لرزه اول در ساعت دو و سی دقیقه و 45 ثانیه بامداد حوالی کلات در استان خراسان رضوی را لرزاند. در ساعت چهار و سی و پنج دقیقه و 12 ثانیه نیز حوالی سیه چشمه در استان اذربایجان غربی لرزید و سپس در ساعت هفت و بیست و دو دقیقه و بیست ثانیه نیز دورود لرزید. زلزله در کلات به گفته مقامات محلی بدون خسارت گزارش شده است.

کد خبر 106226

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۷
  0 0
  خانه های مناطق الغدیر وایثار و90متری که اغلب مهندسی ساز بودهاند بعضا به طور کامل تخریب گردیده اندآسیب ها ولطمات به دخانه های مردم فراتر از آنچه نقل گردیده می باشد. یک دورودی زلزله زده
 • بدون نام IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۳
  0 0
  خيلي جالبه اگه اين زلزله تو يكي از شهرهاي فارس نشين بود باز هم اطلاع رساني انقدرضعيف بود؟؟؟پس عدالت كجاست؟؟؟؟اگه رسانه هاي به قول شما بيگانه وقوع اين زلزله را خبر نمي دادند آيا كسي مي فهميد.كه در دورود عده اي خسارت ديدند.و خانه هاي مهندسي ساز(!!!!)با چند ريشتر خسارت ديدند.