رسیدگی به وضعیت حقوق بشری آمریکا در شورای حقوق بشر در قالب یو. پی آر یکی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است چرا که به نظر می‌رسد فهرست موارد نقض حقوق بشر به‌ویژه در زندان‌های آمریکا پایانی ندارد.

پیترراشتون:

رسیدگی به وضعیت حقوق بشری آمریکا در شورای حقوق بشر در قالب یو. پی آر یکی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است چرا که به نظر می‌رسد فهرست موارد نقض حقوق بشر به‌ویژه در زندان‌های آمریکا پایانی ندارد.

 در آمریکا تعداد روزافزونی از زندانیان در آمریکا به‌ویژه زندانیان زن تحت سوء‌استفاده‌های جنسی و روانی قرار می‌گیرند تنها در یک زندان آمریکا به نام کارزول ‪ ۱۵۰۰زن زندانی هستند. بر اساس آمار و ارقام، در ‪ ۱۰سال گذشته بیش از ‪ ۱۰۰زن جوان تحت شرایط نامناسب این زندان کشته شده‌اند و هیچ تحقیقی نیز در این زمینه صورت نگرفته است. رئیس زندان کارزول پس از هفت سال انجام اقدامات غیرقانونی در زمینه آزار و اذیت جنسی زندانیان در نهایت در سال ‪ ۲۰۰۸محکوم شد. همچنین پزشک این زندان نیز در همان سال به دلیل سوء استفاده‌های جنسی از زندانیان توسط مقامات زندان و زندانبانان استعفا کرد.

این درحالی است که بسیاری ازموارد تجاوز جنسی در زندان‌های زناندر آمریکا به دلیل ترس زندانیان گزارش نمی‌شود. بر اساس گزارش‌ها و مستندات منتشره توسط سازمان‌های بین‌المللی، در اکثر زندان‌های آمریکا وضعیت به همین گونه است به طوریکه در برخی از آنها زندانیان حتی به خدمات اولیه بهداشتی هم دسترسی ندارند.

در آمریکا بیش از سه میلیون نفر زندانی هستند که با توجه به تناسب جمعیتی می‌توان نتیجه گرفت آمریکا بیشترین تعداد زندانی‌ها را در جهان دارد. البته از نظر تعداد، چین که پرجمعیت‌ترین کشور جهان است، بیشترین تعداد زندانیان را داراست اما از نظر آماری و به طور نسبی آمریکا از نظر داشتن تعداد زندانی، در رده اول جهان قرار دارد. کشوری که بیشترین تعداد زندانی‌ها را دارد، مطمئناً بیشترین تعداد نقض حقوق بشر زندانی‌ها را نیز داراست.

نگاهی به برخی آمارهای منتشره درباره زندان‌های آمریکا نشان می‌دهد که ‪ ۷۰درصد زندانیان این کشور تاکنون مورد آزار و اذیت جنسی و فیزیکی قرار گرفته‌اند. آمار دیده‌بان حقوق بشر در این زمینه نشان می‌دهد حداقل نیمی از زندانیان آمریکا معادل یک و نیم میلیون نفر که بیشتر آنان را جوانان سفید پوست تشکیل می‌دهند تاکنون حداقل یک بار تحت آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

بالاخره موارد نقض حقوق بشر در زندان‌های آمریکا باید روزی پایان یابد اما تا زمانیکه مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک باشد، این سازمان هیچگاه مستقل عمل نخواهد کرد و قادر نخواهد بود به جرایم کشورهای متخاصمی همچون آمریکا و اسرائیل رسیدگی کند.

کد خبر 106273

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۵
    0 0
    باید مقر سازمان ملل را به کهریزک منتقل کنند.