۰ نفر
۲۳ خرداد ۱۳۸۸ - ۰۵:۱۰

خبرگزاری «د پ آ»: تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره از انتخابات بی‌سابقه و بی‌نظیر است.

نشریه پرتیراژ «اشپیگل» در گزارشی از تهران، نوشت: گزارش‌های اولیه از میزان حضور مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری‌ ایران نشان می‌دهد که تعداد زیادی ازصبح جمعه در پای صندوق‌های رأی حضور یافته‌اند. این نشریه با تأیید پیش‌بینی‌های وزارت کشور ایران مبنی بر رکورد شکن بودن این دوره از انتخابات افزود: تنها نیم ساعت بعد از بازشدن حوزه‌های رأی‌گیری تعداد زیادی از رأی‌دهندگان درصف‌های طولانی منتظر بودند تا رأی خود را به صندوق‌ها بیندازند. به نوشته اشپیگل، انتظار می‌رود که رقابت تنگاتنگی در این دوره از انتخابات وجود داشته باشد.

خبرگزاری «د پ آ» نیز در گزارشی از تهران به نقل از شاهدان عینی نوشت: تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره از انتخابات بی‌سابقه و بی‌نظیر است. این خبرگزاری نیز با پیش‌بینی رکوردشکنی تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره از انتخابات افزود: در تهران صف‌های طولانی قبل از آغاز رأی‌گیری در حوزه‌ها مشاهده می‌شد.

نشریه «دیت سایت» نیز از درصد بالای شرکت‌کنندگان در انتخابات و تشکیل صف‌های طولانی قبل از شروع رأی‌گیری خبر داده بود. شبکه‌های تلویزیونی آلمان نیز در بخش‌های مختلف خبری خود به صورت مرتب تصاویری از رأی دادن مردم ایران پخش کرده و گزارشگران آنان خبر از هجوم بی‌سابقه و گسترده مردم به مراکز رأی‌گیری می‌دهند. این نشریه‌ها و رسانه‌ها به رأی دادن رهبر معظم انقلاب و صحبت‌های ایشان درباره برگزاری مسالمت‌آمیز‌ انتخابات نیز اشاره کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با عنوان «ایران انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرد»، نوشت: ایران رأی‌گیری برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید را پس از رقابت‌های انتخاباتی فشرده‌ آغاز کرد. رقابت در دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران پس از سه هفته راهپیمایی‌های گسترده و مناظره‌های داغ تلویزیونی به شدت بالا گرفت. در کنار احمدی‌نژاد و موسوی، مهدی کروبی ـ رئیس پیشین مجلس و اصلاح‌طلب ایران ـ و محسن رضایی ـ فرمانده پیشین سپاه پاسداران ـ قرار دارند.

خبرگزاری فرانسه افزود: ایرانی‌ها روز جمعه در داغ‌ترین رقابت انتخاباتی ایران برای رأی دادن به صف شدند. مقامات انتخاباتی مشارکت بی‌سابقه‌ای را در میان 2/46 میلیون رای‌دهنده ایرانی که نیمی از آنان پس از انقلاب اسلامی 1979 به دنیا آمده‌اند، پیش‌بینی می‌کنند.

کامران دانشجو ـ رئیس ستاد انتخابات کشور ـ به خبرگزاری فرانسه گفت: از ساعات نخستین امروز جمعیت بسیاری (برای حضور در انتخابات) حاضر شدند. این گزارش حاکی است: نتیجه انتخابات با دقت از سوی جامعه بین‌المللی دنبال می‌شود زیرا رئیس‌جمهور بعدی ایران در زمان تعیین‌کننده‌ای برای سیاست خارجی قدرت را به دست خواهد گرفت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی با عنوان «ایرانی‌ها در انتخابات حساس ریاست جمهوری رأی دادن را آغاز کردند» نوشت: آیت‌الله علی خامنه‌ای ـ رهبر معظم ایران ـ رأی خود را دقایقی پس از آغاز انتخابات به صندوق رأی انداخت. خبرگزاری رویتر گزارش داد: رهبر معظم انقلاب در حالی که رأی خود را به صندوق می‌انداخت از مردم خواست تا در انتخابات شرکت کنند.

خبرگزاری شینهوا نیز گزارش داد: ایرانی‌ها صبح جمعه رأی دادن در انتخاباتی را آغاز کردند که احمدی‌نژاد را در برابر کاندیداهای دیگر به چالش می‌کشند. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت: ایرانی‌ها برای انتخاب رئیس‌جمهوری جدید پس از مبارزات انتخاباتی فشرده‌ای به پای صندوق‌های رأی رفتند.

احمدی‌نژاد در مسجدی در تهران رأی داد در حالی که موسوی به منطقه شهرری رفت تا رأی خود را به صندوق بیندازد. خبرگزاری آلمان هم نوشت: انتخابات ریاست جمهوری در سراسر ایران با 2/46 میلیون واجد شرایط رأی دادن آغاز شد. میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محسن رضایی سه کاندیدایی هستند که با محمود احمدی‌نژاد ـ رئیس‌جمهور فعلی ـ رقابت می‌کنند. روزنامه «چاینادیلی» نیز نوشت: انتظار می‌رود مشارکت در این انتخابات بسیار بالا باشد. هم‌چنین خبرگزاری آلمان به نقل از شاهدان عینی از تهران گزارش داد: در حالی که کم‌تر از پنج ساعت از آغاز انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌گذرد، رای‌دهندگان به تعداد بی‌سابقه‌ای در این انتخابات حضور یافته‌اند.

چندین تن از شاهدان می‌گویند که در تهران پایتخت ایران صف‌های طویلی حتی پیش از آغاز انتخابات در ساعت هشت صبح در برابر شعبات اخذ رأی تشکیل شده بود. خبرگزاری روسی «ریا نووستی» در گزارشی درباره انتخابات ایران نوشت با توجه به اینکه برای اولین بار در تاریخ انتخابات ایران رأی‌دهندگان توانستند کاندیداها را در یک مناظره مستقیم تلویزیونی ارزیابی کنند و همچنین اوج هیجان هواداران در طرفداری از نامزدهای مورد علاقه خود، انتظار می‌رود که انتخاباتی منحصر به‌فرد در ایران انجام شود.

 همچنین رسانه‌های برزیلی ضمن انعکاس گسترده رقابت‌های انتخاب رئیس‌جمهور جدید ایران، بر این نکته تاکید کردند که تمامی کاندیداها در مورد ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران اتفاق نظر دارند. روزنامه‌های پرتیراژی مانند فولیا، گلوبو، برزیلیا کوهیو و ژورنال دو برزیل در این میان پیشتاز بودند. به نوشته فولیا، تمامی کاندیداها بر ادامه فعالیت‌های هسته‌ای کشورشان (ایران) تاکید دارند اما در عین حال هر کدام برنامه ویژه‌ای برای جلب آرای جوانان که بخش عمده‌ای از جمعیت کشور را در بر می‌گیرد کارزاری به راه انداخته‌اند.

روزنامه گلوبو که خبرنگار خود را به ایران اعزام کرده، می‌نویسد: رقابت اصلی میان محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی است، احمدی‌نژاد سعی دارد دومین دوره ریاست جمهوری خود را تثبیت کند و در مقابل رقیب اصلی وی موسوی با استفاده از شبکه ارتباطی اینترنتی و رسانه‌های مختلف در نظر دارد به پیروزی دست یابد. این روزنامه در عین حال تاکید دارد: به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد پیشتاز جلب آرا باشد اما باید در انتظار دقایق آخر بود چرا که کسی نمی‌تواند به طور دقیق نتیجه را پیش‌بینی کند.

کد خبر 10679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =