15 نوامبر محتمل ترین تاریخ برای انجام مذاکرات ایران و 1+5 است.

همزمان با ارایه گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی از سوی یوکیو آمانو مدیرکل این سازمان به مجمع عمومی سازمان ملل متحد، منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران بر مواضع پیشین کشورمان در قبال پرونده هسته ای تاکید کرد. متکی با بیان این‌که ایران در مذاکرات بر همکاری‌های خود صادق و جدی است و تعهد دارد، تصریح کرد: بهتر است که 1+5 پایه و نگرش سازنده‌ ای را در مذاکرات انتخاب کند.

 گفت و گوها پیرامون تاریخ مذاکرات ادامه دارد
وزیرامورخارجه که در نشست خبری مراسم اختتامیه نهمین اجلاس مجمع همکاری‌های آسیایی صحبت می کرد درباره تاریخ مذاکرات گفت: دو روز پیش مکان مذاکرات را اعلام کردیم و گفتیم ایران، ترکیه را به عنوان مکان این مذاکرات قبول کرده است. در گذشته هم مذاکراتی انجام شده و در مورد زمان که 15 نوامبر باشد یا نه. گفت‌وگوهایی داشته‌ایم و انعطاف‌پذیری به اندازه کافی درهر دو طرف بوده است. از طریق رایزنی‌ها می توانیم تاریخی مشخص کنیم و این کار سختی نیست.

 مذاکرات در ترکیه
ترکیه ابراز آمادگی کرده است که میزبانی دور بعدی گفتگوهای ایران و گروه پنج به علاوه یک را بر عهده داشته باشد. عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه که در بریتانیا بسر می برد روز دوشنبه گفت این کشور بزودی میزبان این مذاکرات خواهد بود. وی افزود این گفتگوها برای اعتمادسازی بین دو طرف و حل دیپلماتیک اختلاف بر سر برنامه اتمی ایران مهم خواهد بود.

 متکی همچنین در مورد محتوای مذاکرات گفت: در مورد ماهیت و محتوای مذاکرات رایزنی‌هایی انجام شده و امیدواریم بتوانیم در مورد محتوای آن به سرعت به توافق برسیم و مذاکره و رویکرد آغاز شود و مذاکراتی براساس نگرش سازنده و همکاری باشد.

 وزیر امور خارجه افزود: ما در گذشته با 1+5 تجربه متفاوتی در گفت‌وگو داشته‌ایم. نگرش‌هایی داشتند که براساس تقابل بود که ما با آن موافق نبودیم. مذاکرات باید این درس را به 1+5 بدهد که نگرش‌های خود را در مقابل ایران تغییر دهند و آن را اصلاح کنند.

 ایران همکاری نمی کند
متکی در حالی درباره مذاکرات آتی ایران و 1+5 سخن می گفت که یوکیو آمانو همزمان با ارایه گزارش سالانه خود به مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شد که ایران همکاری لازم را برای تایید صلح آمیز بودن کلیه فعالیت های اتمی خود مبذول نکرده است. آمانو در ادامه گفته است که تهران باید قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و آژانس را «کاملا اجرایی کند». البته مسئولان ایرانی حاضر در سازمان ملل این سخنان آمانو را بی پاسخ نگذاشتند. اسحاق آل حبیب، یکی از دیپلماتهای ایران در مقر سازمان ملل متحد، این اظهارات را غلط و گمراه کننده خواند. وی گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی جزئیات فعالیت های هسته ای ایران را منتشر کرده و این حاکی از دسترسی کامل بازرسان به کلیه مواد هسته ای در ایران است.او افزود ایران در انتظار دیدن حسن نیت سایر طرفها برای گفتگوهای اتمی است.

 این یک معماست
علی اصغر سلطانیه، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز پیش از این در سخنرانی خود در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در این باره تاکید کرده بود: «ما با یک معما مواجه هستیم. زیرا گزارش بازرسان همراه با چنین توضیحات مشروح فنی در باره فعالیتهای هسته‌یی ایران، ثابت می نماید که آژانس به تمامی مواد و تاسیسات هسته‌ ای در جمهوری اسلامی ایران دسترسی کامل داشته و از جمله نشان دهنده بازرسی مکرر با استفاده از اقدامات مراقبتی و نظارتی آژانس است. لذا این ادعا که " ایران همکاری لازم را مبذول نداشته است "نادرست و گمراه کننده است.

 مذاکره نه تبادل سوخت
نکته دیگری که پیرامون این مسئله مطرح است این است که مسئله انجام مذاکرات و مسئله تبادل سوخت هسته از هم جدا هستند. این نکته ای است که سخنگوی وزارت خارجه ایران بر آن تاکید کرد. رامین مهمانپرست گفت: مساله‌ی تبادل سوخت هسته‌یی از مذاکرات 1+5 و تهران در اواخر ماه جاری میلادی، جداست. رامین مهمان پرست ـ سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی کشورمان ـ به خبرگزاری فرانسه گفت‌: ما از ابتدا گفته‌ایم که این دو مساله مستقل از یکدیگرند.

  وی افزود: مساله‌ی تبادل سوخت مساله‌ای مستقل است و مساله‌ی گفت‌و‌گو با 1+5 یک مساله‌ی مستقل دیگر است. اگر استقلال کامل هر دو مساله رعایت نشود، موانعی را به وجود خواهد آورد.: تا کنون هیچ گزارشی درباره‌ی نشستی جداگانه میان ایران با روسیه، فرانسه و آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی که به گروه وین معروف است، برای مذاکره درباره‌ی تبادل سوخت هسته‌یی ارایه نشده است.

  علی اکبر صالحی ـ رییس سازمان انرژی اتمی ایران ـ در تاریخ 26مهر اظهار کرد که تهران "‌آماده است گفت‌و‌گوهایی هم‌زمان را با 1+5 و گروه وین درباره‌ی تبادل سوخت داشته باشد"

 

کد خبر 107221

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =