مقامات ورزش ایران هنوز در شوک استفاده از نامی مجعول برای خلیج فارس در مراسم افتتاحیه گوانگژو هستند.

فرهاد عشوندی - گوانگژو:« کاری می کنیم تا این افتتاحیه برای همه ماندگار باشد.» کارگردان مراسم افتتاحیه یک هفته قبل از آغاز رسمی مراسم این جمله را گفته بود. البته او وقتی این جمله را درباره برنامه ای که ساخته ، به زبان می آورد با خود نیاندیشیده بود که تا ابد ، برنامه اش در اذهان ایرانی ها خواهد ماند. خواهد ماند این تحریف بزرگ تاریخی. او در برنامه اش ا به تصویر کشیدن نقشه آسیا  از نام مجعول «خلیج ع ر ب ی » از خلیج « فارس »  ایران نام برد  تا این افتتاحیه گوشه ای تلخ از خاطرات ایرانیان باشد از مردم چین.

                                                                      ***

افتتاحیه با قصه آب شروع شد. آب ، نماد فرهنگ و تمدن. تمدن مردمی که کنار آب زندگی کرده اند در شهر بندری گوانگژو .

رقص قطره ها روی آب رفت و نوبت گلبرگ های کاپاک رسید، گلبرگ های زیبای سرخ رنگی که بخشی از تجارت این مردم را تشکیل می دهند . گل زیبایی که کتان محصولش است و نوبت رسید به تصویر شدن  افسانه ماهیگیران. ماهیگیران گیر افتاده در امواج دریا که به لطف زنان فانوس به دست گوانگژو مسیر خانه را بازیافته بودند و این پایان لحظات شاد بود برای هیات ایرانی.  درست لحظه ای که  رقص ها تمام می شد و نوبت می رسید به نمایش نقشه قاره آسیا. نقشه مربوط به 46 کشوری که باید در کنار هم ، 2  هفته مسابقات آسیایی را پشت سر بگذارند. نوبت رسید به جایی که برای خلیج فارس از نام دروغین استفاده کنند.

                                                                     ***

 خبر صحنه ای که کمتر از 20 ثانیه طول کشیده بود ، خیلی زود به خبر اول همه رسانه های ایرانی تبدیل شد. خبرنگاران حاضر در جزیره مراسم افتتاحیه می خواستند بدانند مقامات ارشد ورزش شان چه واکنشی نشان می دهند. رژه تیم ها شروع شده بود و همه می خواستند بدانند رئیس سازمان ورزش کشور چه وکانشی نشان می دهد؟ هنوز یک روز از بازخواست اعضای کمیته ملی المپیک ایران به این بهانه که  اندک طرفداران ایرانی بازی تیم ملی فوتبال مان روی تی شرت های شان نوشته بودند ، خلیج فارس نمی گذشت و مسئولان چینی ، بزرگترین شریک تجاری .و سیاسی ایران با همراهی شورای المپیک اسیا دست به تحریف سندی زده بودند که حتی سازمان ملل متحد هم آن را به رسمیت شناخته است.  علی سعیدلو محمد علی آبادی خیلی زود آماده ترک سالن می شوند. این ها واژگانی است که از سوی نماایندگان ایرانی حاضر در جایگاه مسئولان نقل می شوند:« هر دو مقام ایرانی یکدفعه بلند شدند تا محل مسابقات را ترک کنند اما  « وا جیا بوو » نخست وزیر چین مانع از رفتن شان شد. او به جای مسئولان برگزاری بازی ها از مقامات ایرانی عذر خواست و خواست که تا پایان مراسم بمانند. » و البته ایرانی ها پس از اعلام رسمی اعتراض شان ، تا پایان نشسته اند. این را هم آنهایی می گویند که در جایگاه ویژه نشسته بودند.

                                                                     ***

« اینجا نمایش بزرگ اتحاد است. آمده ایم تا با ورزش دوستی های مان را به رخ بکشیم.» احمد الصباح کویتی ، رئیس شورای المپیک آسیا بود که داشت در پیام خود برای افتتاحیه بازی ها این واژه ها را به زبان می راند. مقام مسئولی که کمتر از یکسال قبل تنها به این بهانه که ایرانی ها می خواهند نام خلیج فارس را روی مدال های بازی های اسلامی حک کنند ، میزبانی بازی ها را از تهران گرفت. او که یک روز قبل از افتتاحیه به دبیر کمیته ملی المپیک ایران گفته بود :« چرا تماشاگران تان از نامی روی پیراهن های شان استفاده کرده اند که باعث تفرقه می شود ؟ » واکنشی برای اعتراض بحرینی ها به  لباس های هواداران ایرانی . او داشت از اتحاد حرف می زد درحالی که تمام مدت می دانست در برنامه مسابقات چه اتفاقی قرار است بیفتد. لحظه به لحظه مراسم افتتاحیه بارها چک می شوند اما انگار نام مجعول برایش حتی لحظه ای حس تفرقه سازی را ایجاد نکرد.

                                                                     ***

کاروان ایران تنها کاروانی بود بی سرپرست رژه رفت چون افشارزاده می خواست اعتراضش را نشان دهد! البته این را هم آنهایی می گویند که با مسئولان کمیته ملی المپیک ارتباط داشتند . همان ها که خبر از برگزاری نشست فوق العاده سران ورزش کشور در هتل محل اقامت شان دادند. نشستی که قرار بود در آن موضع ایران نسبت به اتفاقی که افتاد مشخص شود.

                                                                     ***

بازی ها کمتر از 10 ساعت دیگر با استارت چینی ها برای درو کردن طلاها آغاز می شوند . گوانگزو تا بامداد غرق در نورافشانی چشم نواز  مراسم افتتاحیه بود . شریک و دوست تجاری برای اولین بار ایران را به چالشی بزرگ کشیده بود ، این اولین بار بود که در مراسمی رسمی با حضور ایران ، رسما نام خلیج فارس تحریف شده بود.

کد خبر 107808

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سید کامیار کیمیایی IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  1 0
  به عنوان یک مربی اعلام میکنم همین امروز از بازی ها خارج شوید
 • محسن IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  حالا باید نوبت ما باشه تا کاری کنیم تا این افتتاحیه برای همگان ماندگار باشه
 • مرتضی IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  جلسه گذاشتن فایده نداره اقدام عملی کنید وکاروان رو به ایران عزیز برگردونید تا عبرتی باشه واسه دیگران
 • صالح IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  با سلام به خلیج همیشگی فارس دولت مردان ایرانی برای اینکه حقانیت خلیج فارس را از گوانژو بگوش جهانیان برسانند باید هرچه زودتر محل بازی هارا ترک کنند درود و سپاس به سواحل همیشگی خلیج فارس
 • بدون نام IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  همین امروز بازی ها را تحریم کنید و از آن خارج شوید.دوران جنگ سرد ما با سودجویان آغاز شد.
 • صالح IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  این به قول شما دوستان چینی همه چیزشان پول است مطمئنا آقایون عربها دلاری یا چیزی شبیه اینها به دوستان چینی ما داده اند تا آن کارگردان چینی به زور قدرت پول این سناریو را روی پرده ببرد به نظر من ما هم باید منکر دیوار چین شویم
 • ایرانی با غیرت IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  خلیج همیشه تا ابد فااااااااااااااررسس
 • Bardia NO ۲۰:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  اگر واقعا دلتان سوخت از همین حالا اجناس آشغال چینی نخرید
 • سید IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  خروج از بازیها راه حلی است عالی
 • بدون نام CA ۲۰:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  مسئولان ورزشی باید سریعا وبدون فوت وقت و با تدبیر و درایت و نه عجولانه و غیر منطقی اقدام نمایند. اول به مسئولان برگزاری مسابقات وقت 24 ساعته برای تلافی اشتباه خود بدهند تا تصحیح ان را دروب سایت رسمی خود همراه با عذرخواهی انجام دهند ودر غیر اینصورت از ادامه بازی ها انصراف دهند.
 • رسولزاده IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  برای نشان دادن خشم و نفرت مردم ایران و برای اینکه نشان دهیم خیلج فارس برای همیشه فارس میباشد باید سریعا این بازیها را تحریم و تا مردم دنیا بداند که با احساسات یک ملت بزرگ نمیشود بازی کرد
 • ایرانی US ۲۲:۲۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۱
  0 0
  فکر نکنم این مسئولین ما کار خاصی انجام بدن حالا میبینیم.
 • محمد اکبری IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  اقایان محترم وزارت خارجه و وزارت بازرگانی و...........؟؟؟؟ریاست محترم جمهوری لطفا موضع سرع و در خور شان ملت ایران را در مقابل چینیهای قدر نشناس و ادم فروش اتخاذ بفرمایید.
 • مريم IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  اگر بازي ها رو ترك نكنيد اين واقعه تكرار خواهد شد. بنابراين اگر ترك نكنيد مسئول خواهيد بود.
 • نیما TW ۰۲:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  ماشاالله به سازمان ورزش و مسئولانش. حتما بعدا چینی ها با یک عذرخواهی درگوشی سر و ته قضیه را هم میاورند. خداییش تا به حال فایده دوستی با این کشور جز بدبختی چیز دیگری بوده؟ اگه یه کار مثبت برامون کردن یکی بگه، من هم روشن بشم.
 • شهريار IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  بهترين كار اين بود كه به محض اطلاع از اين عمل چشم بادوميا همه ايرانيها آنجا را ترك مي كردند ، ضمنا" همه باغيرتها بايد اجناس چيني را تحريم كنند.
 • mohammad SA ۰۳:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  b nazare man ham bayad az bazi ha kharej shavand
 • مهدی KW ۰۳:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  ترک هرچه سریعتر بازی ها
 • علی IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  چینیها قابل اعتماد نیستند و کسی نباید به حسن نیت آنان اعتماد کند.
 • جواد IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  بخدا اگر به من باشد همين امروز تمام كشورهاي عربي را با خاك يكي ميكنم
 • امید NL ۰۶:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  درخت ایران ریشه در آّبهای خلیج همیشه پارس دارد
 • masoud IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  دستور میدهم هرچه سریعتر بازیهارو ترک کنید وبه دامان خلیج همیشه فارس برگردید تا تو دهنی بشود برای مسولان بازیها
 • مازیار(پاینده باد ایران) IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  موندن توی این بازی ها به چه قیمتی؟؟؟؟ اگه کل طلا های این بازی ها هم برای ما باشه بازم ارزش نداره پاینده باد ایران و خلیج فارس ایران
 • امیر A1 ۰۹:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  ترک بازی ها بهترین کاره
 • رضا IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  حیثیت وابرویمان مهمتر از هر مدالی است لطفا چین را ترک کنید
 • مسعود شیراز IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۲
  0 0
  مسعولان کشور باید کاری کنند که نه تنها چین بلکه هیچ کشور عربی هم جرات چنین کاری را به خود ندهد