نخستین و بزرگترین مجتمع تولید ورق گالوانیزه خودرو در خاورمیانه روز دوشنبه با حضور رئیس جمهور در استان چهار محال و بختیاری افتتاح شد.

واحد مرکزی خبر؛ با بهره بهرداری از این واحد ، نیاز سالانه صنعت خودروی کشور به ورق گالوانیزه برطرف می شود و از ابتدای سال آینده از واردات سالانه 400 هزار تن ورق گالوانیزه بی نیاز می شویم.

کارخانه تولید ورق گالوانیزه خودرو در چهار محال و بختیاری در زمینی به مساحت 150 هکتار و با سرمایه گذاری 210 میلیارد تومانی ساخته شده است.

66 و 3 دهم درصد سهام مجتمع تولید ورق گالوانیزه خودرو متعلق به گروه خودروسازی سایپا، 23 درصد متعلق به ایران خودرو،10 درصد متعلق به صندوق بازنشستگی فولاد و 7 دهم درصد آن متعلق به کارگران این کارخانه است.

تولید این کارخانه در شرایط تحریم کمک شایانی به تامین نیاز خودروسازان محسوب می شود، زیرا تاکنون ورق مورد نیاز خودروسازان برای تولید خودرو از کُره و کشورهای اروپایی وارد می شد.

مسئولان صنعت کشور می گویند با افتتاح مجتمع تولید ورق در استان چهار محال و بختیاری و به دنبال تامین نیازهای داخلی خودروسازان و ارتقای کیفی، زمینه صادرات ورق خودرو به کشورهای دیگر نیز فراهم خواهد شد.

این کارخانه ورق سازی همچنین قادر است در آینده ورق مورد نیاز صنعت لوازم خانگی و واحدهای تولیدی آن را تامین کند.

با افتتاح کارخانه ورق خودرو بیش از 200 فرصت شغلی به طور مستقیم ایجاد شده که تا 400 نفر قابل افزایش است و اشتغال غیرمستقیم این کارخانه نیز تحول درخور توجهی در این منطقه محروم ایجاد خواهد کرد.

در کارخانه تولید ورق خودروی چهار محال و بختیاری که 85 درصد نیاز آن از داخل کشور تامین می شود، ورقهای گالوانیزه از ضخامت 4دهم تا 2 میلیمتر با عرض 800 تا 1880 میلیمتر تولید می شود.

توسعه مناطق محروم در استان چهار محال و بختیاری و نزدیکی به کارخانه فولاد مبارکه که 35 کیلومتر با کارخانه ورق خودرو فاصله دارد دو دلیل عمده احداث این کارخانه در چهارمحال و بختیاری است و این کارخانه تا پنج سال به خاطر قرار گرفتن در منطقه محروم از معافیتهای مالیاتی برخوردار خواهد بود.

پیمانکاران کارخانه تولید ورق خودرو، شرکت CMI بلژیک و ایرتک بوده اند که شرکت بلژیکی یکی از معتبرترین شرکتهای پیمانکاری در زمینه احداث کارخانه ورق است و ماشین آلات این کارخانه نیز از به روزترین و حرفه ای ترین خطوط تولید ورق خودروست.

کد خبر 108455

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =