کافی است به اسامی موسیقیدانانی که طی دوره‌های گذشته موفق به کسب عنوان چهره‌های ماندگار شده‌اند نگاهی بیندازیم تا ناهمگونی علیرضا افتخاری را با آنها دریابیم.

سمیه قاضی‌زاده: شاید اگر قرار بود از میان 50 موسیقیدان برجسته‌ ایرانی نام کسی به عنوان چهره‌ ماندگار اعلام ‌شود، رای پنجاهم هم به علیرضا افتخاری نمی‌رسید، اما پنجشنبه شب در کمال شگفتی به افتخاری لقب چهره‌ی ماندگار اعطا شد. در کنار او  مجید انتظامی هنرمند دیگری بود که به نشان و لقب چهره‌ی ماندگار رسید. 
در شرایطی که هنرمندان مطرح و زحمت کشیده‌ای چون ، شهرام ناظری، محمدرضا درویشی، احمد ابراهیمی، همایون خرم، هرمز فرهت، حسین علیزاده، احمد پژمان، امین الله رشیدی و ...هنوز این عنوان را دریافت نکرده‌اند، توجیه اعطای این عنوان به افتخاری چیست؟ 

کافی است به اسامی موسیقیدانانی که طی دوره‌های گذشته موفق به کسب این عنوان شده‌اند نگاهی بیندازید تا ناهمگونی علیرضا افتخاری را با آنها دریابید. هنرمندان بزرگی که هرکدام عمرشان را صرف حیات موسیقی ایران کرده‌اند. چهره‌هایی چون مجید کیانی، حسن کسایی، فریدون ناصری، حسن ریاحی، جلیل شهناز، فرهاد فخرالدینی، علی تجویدی، فرامرز پایور، محمد نوری و مصطفی کمال پورتراب.

واقعا در میان این هنرمندان، جایگاه علیرضا افتخاری کجای ماجراست؟ آن هم کسی که در ماه‌های اخیر، حاشیه‌هایش تیتر یک روزنامه‌ها و مجلات و نقل محافل بود، اما ظاهرا تنها دلیلی اعطای لقب چهره‌ی ماندگار به او را هم باید در همین حواشی جستجو کرد و آن‌را نوعی دلجویی سیاسی دانست. از قضا همین اتفاقات است که شائبه‌ سیاسی بودن چهره‌های ماندگار را تائید می‌کند. 

افتخاری خواننده‌ای است بسیار پرکار و نه البته گزیده‌کار. باید به لیست فعالیت‌های علیرضا افتخاری موارد دیگری از جمله دید و بازدید‌های دولتی و نامه‌نگاری‌های گاه و بیگاه را هم اضافه کرد. افتخاری بعد از دیداری که با رئیس جمهور داشت در معرض برخی انتقادات‌ قرار گرفت و به نظر می‌رسد اعطای لقب چهره‌ی ماندگار به او، به همین دلیل و مربوط به همین ماجراها باشد. هرچند حتی اگر افتخاری امسال چه به عنوان چهره‌ ماندگار موسیقی انتخاب نمی‌شد، با نامه‌هایی که نوشت و حرف‌هایی که زد، در حافظه‌ها ماندگار شده بود! 

اما حالا تبعات این حرکت دوستان که ناگهان تصمیم گرفتند برای اینکه دل شکسته‌ افتخاری را بند بزنند لقب «چهره‌ ماندگار» به او اعطا کنند، چیست؟ علاقه‌مندم بدانم در کارنامه‌ درخشان استاد چه چیزی چشم آقایان را گرفته که او را شایسته اعطای چنین نشانی دانستند؟

افتخاری که گل سرسبد کارهایش همچنان همان آلبوم «نیلوفرانه» است و شهره به انتشار n آلبوم در سال، چرا باید مستحق گرفتن چنین عنوانی باشد؟ مگر یکی از اهداف -احتمالا ثانویه- همایش چهره‌های ماندگار، الگوسازی نیست؟ با این حساب الگویی که علیرضا افتخاری به خوانندگان نسل جوان می‌دهد، انتشار فورانی آلبوم در هر سال و البته بازخوانی ترانه‌هایی است که پیش از این خوانندگان زن رژیم گذشته آنها را خوانده بودند.

اگر این تفاوت‌ها را کنار بگذاریم، فرق افتخاری با سراج، علیرضا قربانی، سالار عقیلی یا هر خواننده‌ دیگری در چیست؟ اینکه صدای بهتری دارد که استفاده از آن را بلد نیست و به قول بسیاری از استادان موسیقی ایران «قدرش را نمی‌داند»؟ یا اینکه از عهده اجرای یک کنسرت ساده ‌برنمی‌آید؟ حتما 3-4 سال پیش و کنسرت رشت را را یادتان می‌آید؟ کنسرتی که از جمله‌ اولین و آخرین کنسرت‌هایی بود که او در ایران برگزار کرد، اما به دلیل پلی‌بک خواندنش اعتراضات مردم آنقدر بالا گرفت که نه تنها کنسرت لغو شد بلکه حتی چرخ‌های ماشین افتخاری را هم پنچر کردند! 

یادم می‌آید بچه که بودیم شاگردهای شیطان و بی‌نظم کلاس را به مدت یک هفته یا مبصر می‌کردند یا مامور بهداشت، تا در این یک هفته آن عادت‌های غلطی که دارند از سرشان بپرد و مثل بقیه‌ بچه‌های کلاس بشوند. اگر اینطور است شاید بشود امید این را داشت که افتخاری-چهره‌ی ماندگار موسیقی ایران- از این به بعد، مثلا هر دو سال یکبار آلبوم منتشر کند یا هر از گاهی کنسرت بدهد، یا از اینها گذشته، حداقل پای دیداری که می‌رود بایستد. 

اما مجید انتظامی دیگر موسیقیدانی بود که شب گذشته به عنوان چهره‌ی ماندگار انتخاب شد. او سال‌هاست که به آقای جوایز موسیقی فیلم ایران شهرت دارد. کلی موسیقی فیلم معروف با ملودی‌های ماندگار ساخته که کافی است نام هر کدامشان بیاید تا ملودی‌شان را به یاد بیاوری. از «دستفروش» و «بایسیکل‌ران» گرفته تا «از کرخه‌ تا راین» و «روز واقعه» و «بوی پیراهن یوسف». به هر حال انتظامی کارنامه درخشانی در زمینه ساخت موسیقی فیلم دارد.  بجز موسیقی فیلم، او قطعات آزاد و سمفونی‌های زیادی را هم نوشته که برخی‌شان از جمله سمفونی «ایثار» از آثار ارزشمند موسیقی ایران به حساب می‌آیند.  

با وجود اینکه باید پذیرفت که قرار گرفتن نام مجید انتظامی در لیست اسامی چهره‌های ماندگار اتفاق غریبی نبود، اما اینکه چرا امسال باید به انتظامی این جایزه اهدا شود هم دلایل خاص خودش را دارد.

انتظامی طی سال‌های اخیر، عمرش را وقف ساخت سمفونی‌های سفارشی کرده و سالی چند سمفونی برای دفاع مقدس، انقلاب و از این قبیل نوشته و اجرا می‌کند. او بیش از هر موسیقیدان دیگری طی چند ساله‌ اخیر فعالیت دولتی داشته و در کنار نام آهنگساز دیگری چون شاهین فرهت به عنوان یکی از سمبل‌های موسیقی سفارشی شناخته می‌شود. 

درباره‌ی اینکه سفارشی ساختن خوب است یا بد، لازم است یا نه و از اینجور بحث‌های ارزش‌گذارانه صحبت نمی‌کنیم، اما واقعیت را هم نمی‌شود کتمان کرد. به مجید انتظامی بعد از ساخت این سمفونی‌ها، جایزه‌ چهره‌ی ماندگار داده شده، وگرنه انتظامی که در طول این چند سال، موسیقی ویژه‌ای به خصوص در زمینه موسیقی فیلم که تخصص اصلی‌اش است خلق نکرده است. از جمله‌ آخرین موسیقی ‌فیلم‌هایی هم که نوشته باید به فیلم ضعیفی با پسزمینه جنگ اشاره کرد که حتی اجازه‌ اکران را در همین دولت دریافت نکرد. مجید انتظامی همان مجید انتظامی 5-6 سال پیش است با چند سمفونی اضافه! که ظاهرا همین‌ها هم بهانه‌ی اهدای جایزه چهره‌‌ی ماندگار به او شده‌اند. 

البته که چه بسیار تفاوت‌ها میان این دو چهره‌ ماندگار موسیقی! انتظامی سال‌هاست با ملودی‌هایش جایش را در دل مردم باز کرده، ماندگار شده و در میان اهالی موسیقی هم از ارج و قرب ویژه‌ای برخوردار است. او به هرحال نه‌تنها در کارش دانش کافی دارد و تحصیلکرده‌ این رشته است بلکه در زمینه هنر خلاقه هم در زمره‌ی خلاق‌ترین و با قریحه‌ترین آهنگسازان ایران به شمار می‌رود.

کد خبر 109406

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 105
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • آرش IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  12 16
  واقعا آفرین به نویسنده این مطلب حقیقت رو گفتین
  • بدون نام IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۷
   23 19
   استاد افتخاری نگین درخشانی است بر تارک هنر اگر راز و نیاز ..رازگل ..غریبستان دلنواز...کاروان بیاد ماندنی یا دریغای تکنیکی را بشنوید میفهمید ایشان که هستند نیلوفرانه تنها پرفروش بودهمین
 • بدون نام IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  17 6
  چقدر اسفناکه برای یک ملت که همه چیزش رنگ سیاست بگیره! خدا به همه ما کمک کنه دست از تنگ نظری برداریم.
 • بدون نام IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  9 5
  واقعا تاسف بار است
 • احسان IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  11 20
  ملاک برای چهره مادگار شدن فقط زبردستی در رشته تخصصی نیست بلکه معیارهای اخلاقی و رفتاری به عنوان الگوی جامعه نیز به همان اندازه مهم است که افرادی مثل شجریان قظعافاقد آن هستند.
 • علیرضا A1 ۱۴:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  8 3
  «...که پیش از این خوانندگان زن رژیم گذشته آنها را خوانده بودند.» این یعنی چی؟یعنی خوانندگان زن قدیمی متعلق و در مالکیت یک گروه خاص هستند.شما که دغدغه‌تان موسیقی است چرا این‌گونه می‌نویسید؟
 • بدون نام IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  16 15
  لقب استاد اواز ایران تنها شایسته استاد شجریان و بس.
 • بدون نام IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  17 12
  خیلی هم بجا بوده است و اگر ایشان مانند شجریان مواضع مخالف نظام میگرفت نویسنده از این انتخاب تمجید میکرد
 • قاسم IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  11 14
  از نقد بسيار منصفانه شما متشكرم
 • سعید IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  12 12
  ولی از نظر مردم نفر پنجاهم نمی شود
 • بدون نام IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  19 17
  شما از انتخا ب نشدن شجریان ناراحتید؟ افتخاری مردمی ترین هنرمند ایران است.
 • بدون نام IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  8 14
  دستت دردنکنه بااین مقاله جالبت.آفرین
 • بدون نام IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  6 4
  آن چیز که عیان، چه حاجت به عیان است
 • ناصر OM ۱۵:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  6 3
  ماندگاری یک چهره را تاریخ، مردم و بزرگان اهل فن تعیین می کنند. ارزش هنری کار های "افتخاری" با این جایزه نه بالا می رود نه پایین اما بزرگان رشته های دیگر را که چهره ی ماندگار شناخته شده اند به فکر وا می دارد که دلیل اعطای جایزه به آنان چه بوده است؟
 • sasan IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  5 6
  khanadei ro daste ALireza Eftekhari nist. hagheshe eival
 • aaa IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  11 14
  الان ناراحتین اقای افتخاری شد...با اون شجروطن فروشتون.
 • بدون نام IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  8 6
  چخره ی ماندگارهم چهره های ماندگار قدیم!!!
 • م IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  10 5
  حالا چرا شما ناراختید؟ همین نشان میدهد که شما خم دنبال سیاسی کاری هستید و نه از روی خیر اندیشی چنین مطلب بگویید
 • علی CA ۱۶:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  3 5
  این جوایز به نظر من کاملا جهت دار است و بسته به انکه از کی خوششان بیاید یا نه اهدا می شود. البته ممکن است هم نظرشان یک هو عوض شود مثل اهدا خانه در اصفهان به آقای ایران شناس امریکایی که معلوم نیست بر چه محاسباتی اصلا داده شده....
 • کوروش IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  5 9
  مقاله خوبی بود. ممنون
 • بدون نام IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  5 15
  خواهش میکنم منتشر کنید. دیگر آهنگهای افتخاری را گوش نمیکنم.
 • علیرضا IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  4 12
  لذت بردم از نقدی که نوشتید کاملا مشخص است که این انتخاب چگونه بوده زنده باشد استاد آواز ایران که در دل مردم چهره ماندگار است و نیازی به این بازیهای تلویزیونی ندارد
 • بدون نام A1 ۱۶:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  4 7
  خیلی عالی و خوب نوشتی فقط خدا کنه بلایی سرت نیارند
 • بدون نام US ۱۶:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  4 4
  ‫خوب " مصلحت " بوده است.
 • حبییب IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  7 9
  متشکرم بسیار عالی نوشتی اخیرا این آقا شدیدا دارد میخواند و تصمیم گرفته آلبوم بصورت هفته ای بدهد . البته شجریان نیاز به این جایزه ها ندار ه . قدر زر زرگر بداند .....
 • علی IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  12 9
  فقط می توان گفت که نویسنده این مطلب یک آدم سیاست زده است که همه چیز را با مسائل سیاسی می سنجد وگرنه دکتر جواد صالحی که به عنوان چهره ماندگار رشته برق انتخاب شدند جز همان 125 استاد دانشگاه صنعتی شریف هستند که آن بیانیه معروف 5 خرداد 88 را امضا کردند پس با این حساب ایشان نباید انتخاب می شدند اما این مشکل شماست که همه چیز را سیاسی می بینید و شما باید نگاهتان را عوض کنید وگرنه اگر افتخاری خواننده خوبی نبود هیچ موقع تا این حد معروف نمی شد و مردم او را دوست نمی داشتند.
 • نفس IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  8 6
  ربنای شجریان در قلب ما جای دارد . چه کسی بدون ربنای استاد افطار می کند . مگر شجریان مردمی نیست ؟!!!!!!!!!!
 • محمد IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  7 1
  انتخاب مجید انتظامی به عنوان چهره ی ماندگار تلاشی بسیار کوچک برای پاسداشت هنرمندی بزرگ و وارسته و بی حاشیه بود . بسیار از این اتفاق خشنود شدم چرا که مجید انتظامی هنرمندی بسیار قابل، توانمند و خلاق است . خداراشاکرم که از ایشان تجلیل شد .
 • حسین IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  9 9
  اگر افتخاری چهره ماندگار باشد باید شجریان نابغه دوران لقب بگیرد و آنوقت برای همایون خرم ، کسایی و یاحقی و بقیه لقبی پیدا نمی شود
 • Mobydick IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  5 11
  چهره ماندگار علاوه بر مهارت در رشته تخصصی که در اون انتخاب میشه باید یک سری خصوصیاتی که اطلا در شخصیت استاد شجریان وجود هم حتی نداره داشته باشه! یکی اینکه حداقل مخالف نظام موجود در کشور نباشه! همون نظامی که داره در اون به عنوان چهره ماندگارش انتخاب میشه! خیلی ساده لوحانه است که فکر کنیم به خاطر مخالفت با رئیس دولت فعلی است که ایشون انتخاب نشدند!! راستی چند ساله این همایش بر پا میشه!!! نویسنده تو این چند سال چرا به یاد مظلومیت ایشون نیفتاده!!!! وااسفا این هم ژورنالیستهای ما!!!!
 • meisam IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  8 7
  از اینکه وقتم رو برای خوندن این مطلب گذاشتم برای خودم متاسفم - این نظر نویسنده مطلب و البته نوع نگاه سیاسی سایت رو نشون میده. افتخاری از نظر شما پنجاهم میشه خانم سمیه قاضی‌زاده اما از نظر مردم وطن پرست ایرانی در رده اول غیرت و عشق به میهن و کشور قرار میگیره.
 • رضا IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  4 4
  ای کاش مطلب قبل از رسیدن به داستان مجید انتظامی تمام می شد. واقعا تحلیلی که درباره مجید انتظامی آورده، دم دستی است. محید انتظامی سمبل موسیقی دفاع مقدس است، حالا اگر سمفونی دفاع مقدس بسازد، سفارشی کاری کرده. اصلا مگر می توان کاری را بدون سفارش انجام داد؟ دوستان خبرنگار که صبح تا شب، به سفارش مدیر مسئول و سردبیر می نویسند، محکومند؟ شما رابه خدا اینقدر کلیشه ای حرف نزنید.
 • حسین US ۱۶:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  4 6
  عالی بود!
 • بدون نام IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  5 8
  جقدر شما پررویین!جه طور از شجریان حرف میزنین؟با این همه خیانت!
 • بدون نام IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  5 5
  بسیار ممنون از مقاله زیباتون... هنرمند باید در قلب مردم باشد نه دولت زنده باد خسرو آواز ایران ا
 • بدون نام IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  3 3
  بالاخره باید یک جوری از خودی ها تشکر کرد.
 • سیا IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  5 3
  کسی نمیتونه هنر علیرضا افتخاری وزحمات این خواننده ی مردمی رو زیر سوال ببره بهرحال ما با آدم فروشهایی ووطن فروش هایی که با این مردم اسم ورسم درست کردن ودر ازای دریافتبولهای آنچنانی برای مردم این مملکت می خونن کاری نداریم شما برید به شجریانتون ....
 • بدون نام US ۱۶:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  1 3
  ‫چه تلخ است اینگونه جایزه گرفتن...
 • بدون نام GB ۱۶:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  2 6
  مرسی‌ ! بعد از مدت‌ها حرف حساب و بی‌ پرده از خبر آن لاین شنیدم، ممنون
 • بدون نام US ۱۶:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  1 1
  ‫ای عجب دلتان بنگرفت و نشد جانتان ملول...
 • بدون نام US ۱۶:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  1 1
  ‫شرف المکان بالمکین.
 • بدون نام IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  2 3
  ماتدکاری در یاد مردم کجا و این تندیس های شیشه ای ناقابل کجا
 • بدون نام IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  3 5
  حرف دل خیلی ها بود
 • محمد IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  3 5
  به خدا آدم می مونه به اینایی که درباره ی استاد شجریان میگن هنرمند وطن فروش و غیر مردمی و ... چی بگه!!! وااا اسفاااااا!! به خاطر مظلومیت استاد مطلق آواز ایران گریه ام می گیرد...
 • بدون نام IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  2 4
  با تمام احترامی که برای آقای افتخاری قایل هستم بنظرم این جایگاه حداقل الان متناسب با ایشون نبود. اما در مورد آقای شجریان، ایشون در حرفه خودشون استاد هستند اما باید قبول کرد استاندارد های لازم برای برگزیده شدن نداشتند. اگه شک دارید جشن هنر را بیاد بیارید .
 • حمید IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  11 3
  افتخاری اگه هیچی نداشته باشه ،مرام و معرفت داره . . . خس و خاشاکی نیست !!!!
 • علی IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  6 3
  سلام در هیچ حکومتی به فرد وطن فروش جایزه نمی دهند
 • عبدالامیر US ۱۷:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  8 0
  هنرمند مردمی بهتره
 • علی IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  8 2
  افتخاری هر چی نداره ولی اخلاق داره، بهتر از شجریان متکبر(البت فقط از نظر اخلاق) هست که باید جهره او را فقط در رسانه های منافق دید.... آهان فهمیدم افتخاری چون احمدی نژاد بوس کرد بده ولی شجریان چون تو VOA و... مصاحبه میکنه خوبه آهان ...
 • مجتبی IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  3 4
  خانم "سمیه قاضی زاده" مرحبا بر حسن سلیقتون با نوشتن این نقد زیبا. دقیقاً حرف دل ما بود. این مطلب رو خوندم یه کم به شرایط جامعه امیدوار شدم که باز چنین صداهایی به گوش می رسد.
 • بدون نام RO ۱۷:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  9 3
  این نقد بود یا عقده گشایی!! جمع کنید این بساط عوامفریبی را ! چرا فکر می کنید هر کس که علیه نظام حرف زد باید چهره ماندگار شود اما اگر در کنار ملت و در خدمت هنر متعهد بود باید سرکوب شود. افتخاری افتخار ملت است. کسانی مثل شجریان هم اگر موسیقی دان اول جهان بشوند خائن به ملت خود هستند.
 • ایمان IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  4 3
  قاضی زاده حالا افتخاری هیچی چرا دیگه درباره ی انتظامی اینو میگی؟ چرا در برابر کسی که کارهای دفاع مقدس میکنه اینجوری جبهه میگیری.
 • كريمي IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۸
  2 7
  حقيقتا هركس يه ذره ازموسيقي ميدونه ازاين انتخاب شگفت زده است . همون طوركه شمابه حق اشاراتي داشتيد
 • بدون نام IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  2 4
  اگه من هم پارتی داشتم .........م
 • محسن IR ۰۵:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  3 5
  بعد ازمدتها يك مقاله بسيار ارزشمند خوانديم احسنت به نويسنده كه واقعا درست و گزيده نوشته .....
 • AF IR ۰۵:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  6 3
  انتظار داريد به آدمهاي وطن فروش اين لقبها رو بدن به نظر من حق استاد افتخاري بوده و هست
 • شهروند تهراني IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  3 3
  وقتي كه به عليرضا افتخاري اين جايزه رو دادند بلافاصله دليليشو فهميدم ، ولي فكرشو نميكردم تو خبرگزاريها به اون اشاره اي بشه درود به شجاعتتون
 • میترا IR ۰۶:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  1 1
  با شایستگی تمام.اینکه سوال نداره.
 • سهراب DE ۰۶:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  7 4
  استاد افتخاري لياقت بيش از اينها رو دارن.شمايي که لياقت قلم رو نداري و با اين غرض و مرض سياسي اينچنين مينويسي.
 • بدون نام IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  3 2
  یه بوس کوچولو
 • بدون نام IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  1 2
  اگه حتی افتخاری لیاقت کرفتن لوح را داشت امسال با انهمه حاشیه سازی و مظلوم نمایی ایشان و اینکه رسما طلب دلجویی داشتند اینکار صحیح نبود ولی انچه که مهم است اینکه مردم شعور دارند و حقیقت را میفهمند ز
 • منصور IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  2 3
  خودش بهتر مي داند كه .... بنده خدا تو رو دربايستي قرار گرفته
 • کاظم IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  3 2
  این خانم موضوع انشاش شبیه بیانه های شیخ کروبیه...واقعا براش متاسفم این خانم چطرو انتظار داره نظام از کسی تقدیر کنه که هیچ اعتقادی به اصولش نداره...در ضمن اگه نمی دونید بدونید کارهای باز سازی شجریان کمترکه نیست به نسبت افتخاری بیشتر.بعدش مگه خواننده های زنی که ازشون نام میبری چي بودن واقعا برات متاسفم که اینگونه از دلکش و پریسا و مرضیه نام میبرید...شما بویی از موسیقی نبردید.
 • رضا US ۱۰:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  3 4
  آفرين به سمیه قاضی‌زاده، دستتان درد نكنه.
 • بدون نام IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  3 4
  آفرین به این نویسنده واقع بین مرغ پر سوخته را نیست نصیبی ز بهار .....
 • کارمند IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  2 2
  واقعا با نوشتن این مطالب دلتان به هنرمندان سوخته !!!!!!!
 • جابر كاظمي IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  4 5
  به نظر من خانم قاضي زاده آنقدر صريح ودرست وكامل گفتند كه ديگر جاي حرفي نمانده.واقعا بد به حال فرزندان ما كه ....
 • کاوه IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  3 1
  آفرین به شما عمر ما تمام می شود و روزی فرزندان ما برای گوش دادن به صدای عصر مابه ..... گوش نخواهند کرد...
 • محسن IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  6 3
  انتخاب استاد افتخاری انتخابی شایسته و بجا بود. انتخاب ایشان پاسداشت انسانیت، مردمی بودن،دینداری، آزادگی، شرف، تبحر در کار موسیقی و دلدادگی و تواضع است. کدامیک از این موارد در خوانندگان دیگر به جز استاد سراج پیدا می شود.
 • سربلند IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  6 5
  با تبریک به استاد افتخاری باید اذعان نمود که ایشان خواننده بزرگی هستند و مقایسه ایشان با آهنگسازانی چون همایون خرم، حسین علیزاده و ... قیاس نابجائی است مثل مقایسه خوشنویس با معمار می ماند. نویسنده متن که ظاهرا احساساتی شده بوده مقایسه های نابجائی کرده که بر همگان روشن است..
 • سهند IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  5 1
  همای گو مفکن سایه‌ی شرف هرگز در آن دیار که طوطی کم از زغن باشد
 • پری IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  3 4
  مقاله بسیار زیبایی بود . من شک ندارم خود افتخاری هم میدونه جریان چیه و اگر بدونه که حتما هم همینطوره کسب این جایزه نه تنها افتخاری محسوب نمیشه که باید باعث شرمندگی اش بشه
 • براي آقاي سر بلند IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  1 1
  براي اقاي سربلند با توجه به صحبت خودتان آيا مقايسه آقاي افتخار با آقاي شهرام ناظري هم قياس اشتباهي است ؟
 • هوادار IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  5 1
  کلا تو مملکت ما هیچی سر جاش نیست. این خانم چطور به خودشون اجازه میدن یه چنین متن غرض ورزانه ای راجع به شاگرد اول آزمون باربد بنگارند.
 • الف IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  5 3
  تک تک کلمات این متن با عصبانیت نوشته شده و برای همین ارزش محتوایی و انتقادی نداره...کاش کمی تحمل می کردین و با فاصله یک تحلیل همه جانیبه مینوشتین...اینکه از کسی بدتون بیاد دلیلی نمیشه برای رد کردنش...ایشون چیزی از شجریان کم نداره گرچه هر کسی در جایگاه خودش باید سنجیده شود و اصولا مقایسه آدم ها کار درستی نیست...
 • نادر IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  2 3
  کسی از شما نظر خواست؟ البته، می شه پرسید کجاتون سوخته که آب بیاریم خدمتتون؟
 • پارسا IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰
  6 3
  با سلام استاد افتخاری دو ویژگی داشت علاوه بر مسائل فنی: اول اینکه همیشه با مردم بوده و هست دوم اینکه ادعای منم منم نداشت استاد با بیگانگان همکاسه نشد مثل برخی خیانتکاران *در ضمن این مقاله در چند سایت خبری همگروه چه معنی داره؟جز اینکه عده ای هنوز عقده انتخابات رو دارند
 • احسان IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰
  7 3
  سالهاست كه صداي گرم ودلنشين استاد افتخاري در دلها ماندگار شده است.
 • سحر IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰
  2 6
  احسنت! و نیز احسنت به خبر آنلاین که تعارف و ملاحظه کاری رو کنار گداشته و چنین مطالبی رو ثبت میکنه! مسلما از یاد کسی نرفته که آقای افتخاری در کنسرتشون فقط لب میزدن و به شان موسیقی اینطور توهین کردن. و مسلما همه اونهایی هم که به خانم قاضی زاده توهین میکنن ته دلشون میدونن حکمت این انتخاب چیه.
 • بدون نام IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰
  1 5
  ایشان یک خواننده هستن ولی خود اقای افتخاری بهتر میداند که از او لایق تر هم بود که به این افتخار می رسیدن و مطمئنا رنگ و لعاب داشت
 • مارچین IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰
  2 2
  خانم قاضی زاده خواننده را با اهنگ ساز و نوازنده مقایسه می کنید!!!!!
 • امیر IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰
  3 3
  مرسی خبر انلاین
 • علي IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰
  6 4
  استاد آواز ايران استاد افتخاري در قلب ما جادارد
 • asl IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۱
  7 3
  افتخاری همیشه گفته من از سیاست گریزانم اما یک عده فکر می کنند او هر شب ملت ایران را شکنجه میکنه . بعضی ها از فرصت استفاده کردن حالا شدن با ریشه . اون یکی فقط اقا زاده خودش بالا بالا میبره ونامه به پسرش مینویسه که در تمام دنیا پسرم بی نظیری . اون یکیشون پسرش و دوره دنیا میچرخونه که اول من شعر مولوی وشمس خوندم
 • مجید IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۲
  0 3
  به نظر من هم افراد دیگه ای شایسته تر بودن، اما این دلیل بر اینگونه نقد یکطرفه نمیشه، ای کاش کسانی بودند تا فکری به حال موسیقی کشور عزیزمون ایران می کردن:(
 • الف AU ۱۰:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۳
  4 3
  لطفا اسمون ریسمون نبافین...حداقل یه تبریک بگین بعد حمله کنین...
 • یوسف DE ۱۱:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۳
  8 3
  کسب این افتخار را به اقای افتخاری تبریک عرض میکنم.ایشان از معدود خوانندگانی هستند که احساس را از موسیقی حذف نکردند و بی شک خاطرات صداهای جاودانه اساتیدی همچون استاد بزرگ اواز ایران اکبر گلپا را در دلها زنده کردند.ارزوی بهترین ها را برای افتخاری عزیز خواستارم.
 • من IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۳
  4 5
  استاد حقش بود این جایزه حنجره زیر خاک می رود ؛ تار می پوسد ... ولی عشق و اخلاص و وفا داری می ماند... درورد بر علیرضا افتخاری در مسیر انقلاب
 • خسرو جعفرزاده AT ۱۴:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۴
  2 0
  «ماندگاری چهره» ، اعطایی نیست ، قابل کسب هم نیست. «ماندگاری» برای رویداد های زمان حال ، در مقوله آرزو ، یا حد اکثر پیشبینی و پیشگویی قرار دارد و در هرحال ادعایی بیش نیست. شرط لازم برای «ماندگاری» فاصله زمانی حدود بیش از یک قرن است. پس وعده دیدار ما با دوستانِ علاقمند به امور «ماندگاری» سال 1489 همین جا .
 • بدون نام IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۵
  2 4
  والا اگر به ماست که یه عمری موسیقی مطالتعه و اجرا کردیم کردیم جز اظهار تاسف و حیرت از این انتخاب چیزی نداریم . ای کاش مسوولان این یه مورد جایزه رو هم فدای سیاست نمی کردن
 • بدون نام US ۱۸:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
  8 2
  خانم قاضی زاده باور کنید من سیاسی نیستم ولی متنتون خیلی ضعیف و سست بود افتخاری اگر چه راه هنرمندانه ای رو انتخاب نکرد ولی صداش واقعا" ماندگار و بی نظیره
 • خسرو IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
  7 2
  خانم قاضي زاده، شما بهتر بود در ابتدا (حداقل) يك تبريك ميگفتيد.بعد اين نفد كاملا احساسي و يك جانبه را مطرح ميكرديد. راستي شما تا به حال چند تا از تصنيفهاي اقاي افتخاري را گوش كرده ايد؟
 • bitaraf BR ۱۰:۳۱ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
  4 2
  لطفا مثل بچه ها رفتار نکنید و فرهنگ مملکتمون رو بهردلیل زیر سوال نبرید انتخاب اشتباه بوده یانه/سیاسی بوده یانه /به شخصیت همدیگرتوهین نکنید برای ارتقاءارزش هااز خودمون شروع کنیم وکمی معرفت داشته باشیم!!!!!
 • رضا IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
  1 3
  پس سفر فرانسه چی شد !!! اینم بازیش بود بنده خدا
 • شهاب DE ۱۷:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
  3 7
  کاری به رنگ و بوی سیاسی ندارم (که کم بی راه هم نگفتن) ولی واقعا جز آلبوم نیلوفرانه کمتر آهنگ شنیدنی از او پخش شد و به خاطرم نمیاد بعد از نیلوفرانه در محفلی یا هر مکان دیگری از افتخاری موسیقی شنیده شده باشم. ایشون کیفیت رو فراموش کردن. با تشکر از خانوم قاضی زاده از این نثر زیباشون
 • آشنا IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۰
  2 2
  ماندگاری افراد به انتخاب کسانی چون آقای ضرغامی نیست.نقاد روزگار مهر ماندگاری هنرمندان واقعی را بر قلب مردمان میزند.
 • Mehraz IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۵
  2 4
  سلام. ممنون از متنتون. اي كاش همه كمي از فهم نويسنده اين مطلب و برخي بازديد كننده هارو داشته باشن... قدر زر زرگر بداند ...
 • بدون نام IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۵
  6 1
  من خودم با این کا مخالفم ولی سعی کنید متن مقاله رو جور یتنظیم کنید که حد اقل باعث تمسخر بعضی ها نشه به مقاله نویس بگید محمد نوری مرده و دو دوره قبل از همین همایش به عنوان چهره ماندگار معرفی شده بود با تشکر.
 • محمد IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۷
  8 2
  استاد افتخاري در عرصه موسيقي چهره ماندگار نشدند، بلکه ایشان در زمينه خوانندگي براي همیشه در ذهن مردم ماندگار شدند. وي بلاشک تنها استاد پیشکسوت زنده در عرصه خوانندگی بوده و درواقع تنها استاد بلامنزاع سبک سنتی در ایران هستند. همه مردم ایران با ترانه های دلنشین او ر ا در دهه های 60 و 70 زندگی می کنند و همواره ملودی موسیقی آوازهای ایشان را زمزمه کرده و خواهند کرد. اگر وی انتخاب نمی شد، پس چه کسی استحقاق این عنوان را داشت؟
 • محسن IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۸
  8 4
  حق استاد بیش از این عناوين است. ایشان در دل مردم ماندگار هستند.
 • مریم IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۸
  6 3
  شما با درج این مطلب به انتخاب سایر اساتید در رشته های دیگر را نیز زیر سوال بردید. لطفا به عقل خود رجوع کنید.
 • محمد حسین IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۸
  12 4
  دلیل انتخاب استاد: غیرت، مردانگی، پایمردی، استقامت و جوانمردی دربرابر تهمتها، پشت نکردن به مردم کشورش، فرار نکردن از وطنش، خائن و ترسو نبودن مثل بعضی ها که سر از VOA درآوردند.
 • بدون نام IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۸
  5 10
  متن خيلي صريح و خوب بود واقعا حرف دل مردم را زديد
 • من IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۷
  14 6
  هر چه فکر می کنم خیلی متن وقیحی ست
 • parvaz IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۱
  11 4
  استاد در قلب ما ماندگار شد