۳ نفر
۲۹ آبان ۱۳۸۹ - ۱۳:۰۵

دانشمندان اعلام کردند خوردن آب انار فواید زیادی برای بیماران کلیوی و دیالیزی دارد.

این دانشمندان اعلام کردند بیماران کلیوی که چند لیوان آب انار در هفته می‌خورند با احتمال کم‌تری به عفونت مبتلا می‌شوند. عفونت‌های کلیوی هر سال بیش از 350 هزار نفر از بیماران کلیوی در کشور آمریکا را که دیالیز می‌کنند می‌کشد و دومین عامل مرگ و میر در بین آن‌ها به شمار می‌آید.
دکتر فرانک بروسیوس در این باره گفت: من واقعا هیچ چیز دیگری را نمی‌توانم توصیه کنم که بتواند چنین تاثیر عمیقی روی بیماران کلیوی داشته باشد.
چندی پیش یک شرکت آمریکایی در تبلیغاتش ادعا کرده بود که محصولات ساخته شده از انار آن می‌تواند برای هر بیماری، از مبتلایان به سرطان پروستات گرفته تا بیماران قلبی مفید باشد.
تحقیقات نشان می‌دهد آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب انار می‌تواند آسیب‌های سلولی را که در اثر رادیکال‌های آزاد به وجود می‌آید کم‌تر کند. آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها و سبزیجات مختلف وجود دارند و تا کنون تحقیقات زیادی در مورد فواید آن‌ها انجام شده است.
دانشمندان معتقدند رژیم‌های سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند کمک زیادی به افراد مبتلایان به نارسایی‌های کلیوی کند. دلیل اصلی این موضوع این است که میزان رادیکال‌های آزاد در خون این بیماران در طی عبور خون از دستگاه‌های دیالیز افزایش پیدا می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث افزایش تورم در بافت‌های بدن شود.
در این تحقیقات 101 بیمار به تصادف انتخاب شدند و به مدت یک سال سه بار در هفته به آن‌ها آب انار داده شد. بعد از این مدت دانشمندان متوجه شدند آب انار در کاهش رادیکال‌های آزاد و عفونت در بیماران نقش بسیار مهمی داشته است.
مصرف این آب میوه باعث شده است تعداد مراجعات به بیمارستان به دلیل عفونت‌های کلیوی نزدیک به 40 درصد در بین این بیماران کاهش داشته باشد.
پزشکان هم‌چنین اعلام کردند آب انار هیچ اثر جانبی به همراه نداشته است، اما بیماران بهتر است از مقادیر بالای پتاسیم در این آب میوه آگاه باشند و با انتخاب رژیم غذایی درست تعادل را از این جهت برقرار کنند.
رویترز، 19 نوامبر

کد خبر 109639

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =