فاضل میبدی:علمای بزرگ حوزه به آیت الله یزدی تذکر بدهند/جامعه مدرسین از جانب چه کسی حق نصب وعزل مرجع را دارد؟

محمد تقی فاضل میبدی در روزنامه اعتماد نوشت:روز گذشته شاهد انتشار مطالبی به نقل از آقای یزدی بودیم. این نخستین‌بار نیست که او به عنوان دبیر یا رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطالبی برخلاف سنت حوزه‌ها ایراد می‌کنند؛ در گذشته هم مطالبی راجع به آیت‌الله العظمی شبیری‌زنجانی ذکر کردند که غالب علمای حوزه آن را محکوم کردند.

شاید این نوع برخوردها در آینده نیز تکرار شده و ازسوی آقای یزدی ادامه داشته باشد. اینکه ایشان برای تعیین مرجعیت، تنها نسخه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را الزامی می‌داند، در نوع خود بدعتی بیش نیست. انتخاب یک مرجع به عنوان کارشناس در مسائل دینی و فقهی از گذشته تاکنون روشی داشته که در حوزه‌ها اعمال می‌شده است. روزی که آیات عظام بروجردی، خویی، خوانساری و دیگر مراجع معین شدند، نسخه‌ای از جامعه مدرسین در کار نبود.

آن زمان مراجع در قلوب مردم و عموم جامعه جای داشتند اما با این روش که آقای یزدی می‌گوید، هیچ مرجعی به شکل سابق که مورد رضایت و اعتقاد مردم باشد، معین نخواهد شد.

تا آنجا نگارنده اطلاع دارد، هیچ حوزه‌ای از حوزه‌های علمیه چنین حقی به جامعه مدرسین حوزه عملیه قم نداده است که یک مرجعی را نصب یا خلع کنند، به‌ویژه اینکه جامعه مدرسین شائبه وابستگی به خارج از حوزه را نیز دارد.

نظر مرحوم امام خمینی(ره) همیشه این بود که حوزه‌ها باید استقلال خود را تحت هر شرایطی حفظ کنند، حال سوال اساسی اینجاست که چرا یک نهادی در درون حوزه قصد آن کرده که این استقلال را خدشه‌دار کند؟ حقیقت آن است که از پاسخ این پرسش بی‌اطلاعیم.

با این حال مطالب دیگری که ایشان بیان داشته‌اند نیز قابل توجه است. آیت‌الله یزدی راجع به دولت و رییس‌جمهوری گفته‌اند که «اگر نمی‌توانی کار کنی برو!» این نوع سخن گفتن به شکل تحکم‌آمیز یعنی جامعه مدرسین حوزه عملیه قم بر دولت هم استیلای حقوقی دارد. حال آنکه نمی‌توان انکار کرد که حق نقد دولت برای همگان محفوظ است ولی مساله اینجاست که به شکل و زبانی آمرانه از لزوم برکناری دولت سخن گفتن، نه امری شرعی محسوب می‌شود و نه می‌توان آن را قانونی دانست، لذا نگارنده اعتقاد دارد که در شرایط کنونی لازم است که علمای بزرگوار حوزه به دبیر یا رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تذکرات لازم را ارایه دهند تا سخنان ایشان باعث بی‌اعتباری حوزه نشود. همگان باید توجه داشته باشند که اعتبار حوزه به استقلال و ادامه شیوه سلف است؛ روشی که باید ادامه یابد تا جایگاه مرجعیت خدشه‌دار نشود.

1717

کد خبر 111039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 13
 • یاسرصابر IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۸
  4 72
  به نظرمن ایشان مدیری توانا بودوخدمات شایانی راانجام داده اند اما صدحیف که زودتصدی ایشان به سررسید ومعلوم نیست آیا مدیربعدی این مجموعه به این مهمی مدیری بهترخواهدداشت یانه؟ وامیدوارم که وزیرمحترم تصمیم وانتخابی درست اتخاذنمایند که با سوابقی که آقای وزیردارند مطمئنآ تصمیم وانتخابی درست خواهندداشت من به نوبه خودم ازایشان وآقای افقهی کمال تشکررادارم
 • محمد IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۱
  6 4
  خیلی جوان بود
 • نمیگم IR ۰۵:۳۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۵
  3 12
  آقای افقعی بسیار فعال است اما خیلی از افراد بهتر از آقای افقهی بودند که این سمت را به عهده بگیرند.. . .
 • IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  29 27
  آقای یزدی می خواهد جامعه مدرسین را مصادره ای اداره کند
 • کاوه IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  1 10
  چیه شنیدن حرف حق بهتون فشار میاره ؟؟؟!!!
 • حسین IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  11 23
  آیه الله یزدی مجتهدی صادق بوده و حرفها و کارهای او برای دفاع از انقلاب و اسلام است
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  31 19
  مگه محمد تقی فاضل میبدی منتخب مردمه
  • بهزاد RO ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
   12 2
   مگه خود یزدی منتخب اکثریت مردم ایرانه؟
  • مصطفی IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
   3 0
   پس حتما یزدی منتخب مردم هست.
 • حمید IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  2 17
  با سلام اظهار نظر علمای انقلابی مانند آقای یزدی چه ایرادی دارد؟ انتقادنمودن بزرگانی چون آقای یزدی چه ایرادی دارد؟ایشان انتقادی داشته اند حالا آقایانی که مورد نظر این انتقاد هستند شفاف سازی نمایند .
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  15 1
  مردم در چندین انتخابات گذشته برخلاف نظر جامعه مدرسین در انتخاب ریاست جمهوری، مجلس، خبرگان و حتی شوراهای شهر رای داده اند. حالا جالب اینه که جامعه مدرسین خود رو صاحب حق در تعیین مرجع میدونه و حتی به خودش اجازه میده که جلوی مرجعیت دیگران رو بگیره.
 • ن IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  0 16
  حرفش حق بود.
 • محمد علی بخشی IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  1 13
  باسمه تعالی از جناب آقای فاضل میبدی می پرسم: استقلال حوزه چیست و چگونه باید حفظ شود؟ آیا به این است که بگوییم حرف جنابعالی درست است؟! اداره امروز حوزه با سالهای گذشته متفاوت است. امروزه دشمن از طریق نفوذ حتی در بدنه دولت و حوزه ها راه پیدا کرده است ولی به لطف خدا حوزه در کنترل فقها و مراجع است. سنت گذشته در حوزه علمیه قابل اجرا نیست. اگر کسی بگوید قابل اجرا است باید در بصیرت خود نگاه مجددی بنماید.
 • خان خله IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  7 0
  چه فکر میکردیم چه شده
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  1 10
  جناب میبدی کاخی که با نام حوزه در قم ساختند با کدام استدلال شرعی جور در میاد معلومه سخنان آقای یزدی برای امثال شما خوشایند نباشد ملت از دست شما استحاله طلبان خسته اند کمی از خدا بترسید که انا من الحرمین منتقمون
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  1 11
  از کسی که از واقعه عاشوراء مذاکره استنباط می کنند بعید نیست این اظهار نظر، جالب است همان حرفهایی را تکرار می کنند که آقای علوی بروجردی می فرمودند. جالب است ...
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  0 5
  همینطور که شما حق اظهار نظر دارید آقای یزدی هم دارد، کار از ریشه خراب است، همه صاحب اختیار و کم تقوا شده اند مشکلات و اختلافات خودتان را به جامعه نکشید، کجاست وحدت و انسجام و همبستگی برای رضای خدا
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  5 0
  قبلاً علما در قلوب مردم جا داشتند و از همین منظر مرجعیتشان و تعداد مقلدینشان مشخص میشد ،امروز باید فکر دیگری کرد
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  1 17
  مقاله شما در مورد آیت الله یزدی دقیقا مشابه تبلیغات شما در انتخابات ریاست جمهوری بود. فقط و فقط تبلیغ و فریب اقشار خاص بویژه جوانان. بله در این کار شما خوب رگ خواب جوانها را پیدا کرده اید و بلد هستید مردم را فریب دهید اما آیا شما وجدان ندارید
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  3 15
  آقای یزدی شجاعت دارد و ما مثل ایشان را کمتر سراغ داریم حقیقت را گفته ، خدا حفظشان کند