علیرغم وعده اعلام شده، وزرای کشور و اطلاعات به جلسه دیروز مجلس نیامدند.

علیرغم وعده اعلام شده، وزرای کشور و اطلاعات به جلسه دیروز مجلس نیامدند تا در جلسه‌ای غیرعلنی و غیر‌رسمی گزارشی از مجموعه مسائل مربوط به انتخابات اخیر و اغتشاشات خیابانی ارائه دهند. غیبت صادق محصولی و غلامحسین محسنی‌اژه‌ای به گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به دلیل «گرفتاری‌های آنان در مورد مسائل اخیر» بوده است. با این حال کمیته حقیقت‌یاب مجلس همچنان حوادث اخیر و اغتشاشات خیابانی را تا حصول نتیجه نهایی مورد بررسی قرار می‌دهد.

این حمیدرضا کاتوزیان عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس بود که از قاطعیت مجلس برای بررسی این موضوعات و همکاری‌هایش با وزارت اطلاعات و دستگاه‌های ذیربط سخن می‌گفت. او از ارائه گزارشات کمیته حقیقت‌یاب مجلس به دستگاههای اطلاعاتی خبر داد و اینکه مجلس به دنبال افشای هویت حمله‌کنندگان به کوی دانشگاه، مجتمع سبحان، منطقه گل‌افشان سعادت‌آباد و ولنجک و برخی نواحی مختلف در تهران، همچون منزل نمایندگان مجلس است. او همچنین نسبت به اقدامات عناصر لباس شخصی بی‌آنکه مجوزی از جایی داشته باشند، انتقاد کرد و با تقبیح اقداماتی که منجر به ارعاب مردم می‌شود، از لزوم مجازات آنها مطابق قوانین موجود در کشور، سخن گفت.

اما فعالیت‌های مجلس در این‌باره با مخالفت‌هایی هم روبه‌روست. کما اینکه برخی نمایندگان حامی دولت تاب قرائت گزارش ابوترابی‌فرد در جلسه غیرعلنی و غیررسمی هفته گذشته مجلس را نداشتند و به گفته مهدی سنایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اجازه قرائت کامل گزارش کاظم جلالی از کوی دانشگاه را به او در این کمیسیون نداده‌اند. این در حالی است که جلالی از جمله اعضای کمیته حقیقت‌یاب مجلس است اما حتی گزارش وی را هم بی‌طرف ندانسته‌اند.

با تمام اینها به نظر می‌رسد که رابطه مجلس و دولت در این باره یک رابطه یک طرفه است چرا که قوه مقننه تنها نقش نظارتی دارد و به گفته کاتوزیان حداکثر می‌تواند به دستگاههای مربوطه از جمله نیروی انتظامی تذکر دهد اما دولت و قوه قضاییه است که با توجه به توان عملیاتی‌شان باید متخلفان را شناسایی کرده و آنها را دستگیر کنند. به همین دلیل تنها گزارش مبسوطی از بازداشت برخی افراد شناسایی شده از سوی وزارت اطلاعات تحویل کمیسیون امنیت ملی شده است. البته به گفته بروجردی کمیته حقیقت‌یاب مجلس از سردار رادان خواسته است تا موضوع اغتشاشات اخیر را بررسی کرده و نتیجه را به اطلاع مردم برساند.

اختیارات محدود نمایندگان در این زمینه است که سبب شده اعضای فراکسیون خط امام (ره) در قالب نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه با ابراز نگرانی از برخی دستگیری‌هایی که عمدتاً بدون محمل قضایی در این روزها همچنین به دلیل بی‌اطلاعی از تعداد این افراد، نحوه بازداشت، محل نگهداری و شیوه برخورد با آنها، به نمایندگان اجازه داده شود تا بازدیدی از محل نگهداری زندانیان و ملاقات با آنها فراهم‌آید تا در جو ملتهب فعلی به جامعه و خانواده‌هایشان آرامش و اطمینان دهند که حقوق این افراد مراعات شده و روند کارها طبق موازین قانونی و شرعی است.

نقش بسیج در اغتشاشات اخیر
اینکه عوامل بسیج در اغتشاشات اخیر دست داشته‌اند یا نه، به یکی از حاشیه‌سازترین موضوعات در روزهای اخیر بدل شده است. کاتوزیان گفت که بررسی‌های کمیته حقیقت‌یاب در این زمینه به پایان نرسیده است اما اصرار دارند که با عوامل ایجاد این اغتشاشات اعم از اینکه از سوی نهادی خاص باشد یا خودسر، برخورد شود چرا که ایجاد رعب توسط افراد عادی یا جریان‌های سیاسی یا هر نهاد حکومتی‌ای که باشد، ممنوع است.

بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی حضور افراد غیرمسئول در اغتشاشات اخیر را تأیید اما تأکید کرد که این نیروها از ارگان‌های رسمی از جمله بسیج و نیروی انتظامی نیستند. به گفته وی بسیج به شدت حضورش در این اغتشاشات را تکذیب می‌کند. ناجا نیز به دلیل همکاری نزدیکی که با بسیج دارد و طبق توافق با یکدیگر کار می‌کنند، این موضوع را تکذیب می‌کند. البته از ناجا خواسته‌ایم تا این عوامل را شناسایی کند.

البته رئیس مجلس نیز در نطق دیروز خود گفته بود: چه معنایی دارد کسانی به کوی دانشگاه حمله کنند؟ حتی اگر با هر شعاری باشد و امکانات مردم را به آتش بزنند که اینها به دنبال اهداف دیگری هستند، باید با آنها برخورد شود.

کد خبر 11190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =