مکتب حسین(ع)/ 4 توضیحات دوباره آیت‌الله وحید خراسانی درباره قمه زنی و عزاداری

آیت الله وحید خراسانی گفت: برای حفظ شعایر حسینی، باید از ورود بدعت‌ها و کارهای خلاف به نام عزاداری، جلوگیری کرد. به گزارش سایت خیمه، آیت‌الله وحید خراسانی در دیدار برخی اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر این که تاکنون آنچه درباره حفظ شعایر حسینی گفته‌ام راجع به قمه‌زنی نبوده است، خاطر نشان کرد: راجع به قمه‌زنی من اصلاً حرفی نزدم، مطالب من ناظر به قمه زدن نیست، در برخی مجامع فقهی، کلام من مطرح و تحریف شده است؛ هیچ کس هم دفاع نکرده است، من این را نگفتم و تحریف شده است.

این مرجع تقلید حمایت از نظام اسلامی را واجب دانست و با انتقاد از برخی کارهای خلاف که به نام عزاداری انجام می‌گیرد، افزود: موضوع، حکم وجوب حفظ شعایر حسینی(ع) است. این کارهای خلاف، بدعت است.

آیت‌الله وحید خراسانی در دیدار با حضرات آیات مرتضی مقتدایی، صابری همدانی و غروی به تبین و تشریح دیدگاه خود درباره تنظیم شعایر حسینی پرداخت و اظهار داشت: شعایر حسینی مانند سینه زنی، زنجیر زنی و اقامه عزاداری برای حضرت سیدالشهدا (ع) باید محفوظ بماند و نباید خدشه‌ای به آن وارد آید.

وی افزود: یکی از مصادیق حفظ شعایر حسینی(ع) جلوگیری از ورود بدعت و کارهای خلافی است که گاه انجام می‌شود.

این مرجع تقلید با بیان این که اگر خدشه‌ای به شعایر حسینی(ع) وارد آید، کمر رسول الله(ص) خم می‌شود، تأکید کرد: در جایی که کلام محفوف به قراین باشد، اطلاق جایی ندارد، از این رو برخی از کارهای نادرستی که به نام اقامه عزای اباعبدالله (ع) صورت می‌گیرد، نه تنها مصداق عزاداری و اقامه شعایر حسینی(ع) نیست، بلکه بدعت و کارهای خلافی است.

آیت‌الله وحید خراسانی در بیان مصداق بدعت در عزاداری، عربده کشیدن، گفتن جملات کفرآمیز مانند «لا اله الا زینب» و «لا اله الا فاطمه» و خود را حسین الهی نامیدن و... اشاره و تصریح کرد: این‌ها که شعایر حسینی(ع) نیست، حکم وجوب مربوط به حفظ و تقویت شعایر حسینی(ع) است، نباید حکم از این موضوع به موضوع دیگری جابه‌جا کرد.

کد خبر 114241

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مصطفی معراجی IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۶
  1 3
  متشکرم. از خبر استفاده کردم.
 • مریم IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۶
  2 2
  بدون شک نخستین بار این بدعت ها را برای وهن شیعه به کار برده اند و در ادامه جاهلان آن را ادامه داده اند. وقتی کسی سخنی غیر از لا اله الا الله می گوید از اسلام خارج است و این برای خراب کردن شیعیان بوده است. عزاداران و شیعیان باید هوشیار باشند.
 • بدون نام IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۸
  8 0
  این خبر رو سایت ایه الله فکر کنم تکذیب کردند. اطلاع رسانی کنید
 • نسيم GB ۰۹:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۱
  2 4
  بسياري از انواع عزاداري ها در ايران به ارث مانده از فرهنگ هندي است مثل قمه زني، بالابردن علم، رفتن روي آتش كه متاسفانه مايه ابروريزي براي مذهب است و برخي از سخنان غلوآميز در عاشورا دست مايه تمسخر و توهين توسط وهابي ها و شبكه هايي همچون وصال و صفا است، پيام نهضت حسيني و رسالت زينبي بازگشت انسان به عقلانيت و اصالت آموزه هاي اسلامي است نه بدعت و تحميل علاقه هاي شخصي و برخي رسومات گذشتگان كه قائم بر عقلي و بي فكري است!
 • reza IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۶
  6 2
  این مطلب چون در سایت آیت الله وحید خراسانی موجود نیست پس کذب است. طبق گفته سایت.
 • reza IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۷
  8 0
  چرا پیام مرا درج نکردید ایت مطلب در سایت آقا آمده است : "هر گونه جواب استفتاء و مطلبي كه در سايت ها و مجلات و كتاب ها و روزنامه ها و ...از معظم له يا دفتر ايشان نقل شود، در صورتيكه در پايگاه اطلاع رساني ايشان موجود نباشد و یا مورد تاييد دفتر معظم له نباشد اعتبار ندارد "
 • رضا حقیقی IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۸۹/۱۱/۲۶
  4 0
  فتوای این مرجع عالیقدر و مطالب ایشان در سایتشان باید موجود باشد وگرنه احتمال کاذب بودن ان هست.