فارس: آمریکا و اتحادیه اروپا در اقدامی ضدایرانی توافق کردند تا قبل از برگزاری دور جدیدی از مذاکرات ایران و 1+5 که قرار است در استانبول برگزار شود، تحریم‌های مشترک جدیدی علیه تهران به تصویب درآورند و حتی مذاکره با ایران را نیز متوقف کنند.

روزنامه آمریکایی "وال استریت ژورنال "، آمریکا و نمایندگانی از اتحادیه اروپا توافق کردند تا تحریم‌های مشترکی را در ماه ژانویه سال آتی میلادی علیه ایران تحمیل کنند و در حال بررسی موضوع توقف گفت‌وگوها با کشور ایران هستند.

یکی از دیپلمات‌های غربی که از نزدیک با موضوع گفت‌وگوهای ایران و گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) آشنا است ضمن اطلاع‌رسانی درباره این خبر اعلام کرد که مقامات غربی در حال مذاکره هستند تا گفت‌وگوهای بیشتری را در ارتباط با ایران برگزار کنند تا پیشرفت‌های تهران را در زمینه پیروی از قطعنامه‌‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد که از ایران خواسته است تا همکاری کاملی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد، بررسی کنند.

ایران بارها ثابت کرده است که برنامه هسته‌ای صلح‌‌آمیز دارد و همواره به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه داده است تا از تأسیسات هسته‌ای این کشور بازدید به عمل آورند اما آمریکا و دیگر هم‌پیمانان این کشور تمامی تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا به جامعه بین‌‌المللی تحمیل کنند که ایران برنامه تسلیحات هسته ای دارد.

ایران در ماه جاری میلادی با کشورهای 1+5 در ژنو در ارتباط با طیف گسترده‌ای از موضوعات بحث‌ها و گفت‌وگوهایی را برگزار کرد و قرار بر آن شد تا در اوایل سال آتی میلادی ادامه این گفت‌وگوها در استانبول برگزار شود.

بر اساس این گزارش، برخی از دیپلمات‌های ارشد آمریکا، انگلیس و فرانسه سه‌شنبه هفته گذشته در پاریس با یکدیگر دیدار کردند تا مسیر جدیدی را که در نظر دارند در قبال ایران اتخاذ کنند، بررسی کنند.

سه کشور فوق الذکر تصمیم دارند تا جزئیات طرحی را که قرار است به همراه کشورهای دیگر اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری میلادی در قبال ایران اتخاذ کنند، نهایی کرده و سپس پیشنهاد خود را به کمیته تحریم‌های اتحادیه اروپا تحویل داده تا اقدامات جدیدی را قبل از ازسرگیری گفت‌وگوها در استانبول اتخاذ کنند.

وال استریت ژورنال ادامه داد که هنوز نوع و شکل تحریم‌های جدید علیه ایران مشخص نیست. آمریکا، انگلیس و فرانسه توافق کردند که آمریکا و اتحادیه اروپا به همراه یکدیگر و با اتحاد بیشتر با مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید علیه ایران اقداماتی را انجام دهند و به تحریم‌های سازمان ملل که به گفته آنها یک فرایند وقت گیر است و هیچ امیدی به پیروزی آن نیست، بسنده نکنند.

علیرغم همکاری‌های همه‌جانبه ایران در زمینه برنامه هسته‌ای، شورای امنیت سازمان ملل از سال 2006 تاکنون 4 دوره تحریم‌هایی را علیه ایران به تصویب درآورده است که این تحریم‌ها همگی ناکارآمد بوده است و به خودکفایی بیشتر ایران منتهی شده است. آمریکا و اتحادیه اروپا نیز علاوه بر تحریم‌های شورای امنیت، اقدامات یکجانبه‌ سختری را علیه ایران اتخاذ کرده‌اند.161

کد خبر 116538

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =