ژنرال مایک مولن در کابل گفت: هنوز هم پاکستان مخفیگاه امنی برای گروه القاعده شمرده می‌شود و اعضای این گروه در آنجا آموزش می‌بینند و تجهیز می‌شوند.

ژنرال مایک مولن که در پی انتشار گزارش بازنگری استراتژی آمریکا در جنگ افغانستان به کابل سفر کرده، در یک نشست خبری گفت که پیشرفت‌های نیروهای آمریکایی در خلال سال گذشته، به ویژه در مناطق جنوب و شرق افغانستان چشمگیر بوده است.
به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، رئیس ستاد فرماندهی ارتش آمریکا افزود: در یک سال گذشته ما به ویژه در قندهار و هلمند پیشرفت‌های مهم امنیتی داشته‌ایم. دشمن از میان مردم رانده شده و شماری از رهبران خود را از دست داده است.
ژنرال مولن مخالفان مسلح دولت افغانستان در جنوب و شرق این کشور را در حال شکست توصیف کرد و گفت که نیروهای افغان و ائتلاف بین‌المللی می‌کوشند فشار بیشتری بر شورشیان مخالف دولت وارد کنند.
مایک مولن در مورد اهداف نیروهای آمریکایی در افغانستان، تاکید کرد که ایالات متحده همچنان به هدف نهایی خود برای فروپاشی گروه القاعده و شکست طالبان پایبند است.وی گفت: بررسی استراتژی ما نشان می‌دهد که ما در مسیر درستی در حرکت هستیم. رهبری درست و راهبرد درست داریم و اکنون برای فروپاشی گروه القاعده، پاکسازی افغانستان از طالبان و بهتر کردن نحوه اداره امور در افغانستان منابع لازم را در اختیار داریم.
گزارش بررسی سالانه استراتژی دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال جنگ افغانستان روز پنجشنبه منتشر شد.
ژنرال مولن همچنین گفت که گزارش بازنگری استراتژی آمریکا نشان می‌دهد که هنوز هم پاکستان مخفیگاه امنی برای گروه القاعده شمرده می‌شود و اعضای این گروه در آنجا آموزش می‌بینند و تجهیز می‌شوند.
به گفته رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، دولت ایالات متحده از دولت پاکستان خواسته است که به مبارزه علیه شورشیان شدت بخشد.
این مقام نظامی آمریکایی ضمن ابراز نگرانی نسبت به افزایش خشونت ها در افغانستان، گفت که ایالات متحده تلاش خود برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان را دو برابر می‌کند.
مولن گفت: «درباره افزایش خشونت در افغانستان نگرانیم و می‌بینیم که طالبان نفوذ خود را در شمال این کشور گسترش داده‌اند. اقداماتی را علیه آنان به اجرا گذاشته‌ایم و اگرچه نگرانی اصلی ما جنوب و شرق است، بر روی شمال هم تمرکز می‌کنیم.» دولت افغانستان هنوز نسبت به انتشار گزارش بازنگری استراتژی آمریکا در مورد افغانستان واکنشی نشان نداده است.
در مقابل گروه طالبان گفته است که آمریکا با انتشار گزارش بازنگری سالانه استراتژی خود قصد دارد که شکست نظامی این کشور در جنگ افغانستان را پنهان کند.
این گروه با انتشار اعلامیه‌ای گفت که در یک سال گذشته و در پی به اجرا گذاشتن استراتژی افزایش نظامی آمریکا در افغانستان، شمار زیادی از این سربازان کشته شدند.

 

کد خبر 116544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =