فعالان بخش خصوصی از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها می گویند.

اگر تا همین هفته گذشته فعالان بخش خصوصی در نشست های خود چگونگی اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها توسط دولت را مورد بحث قرار می دادند از این پس آنان باید در رابطه با اجرای آن اظهار نظر کنند. گویا از این پس ادبیات فعالان بخش خصوصی در رابطه با هدفمند کردن یارانه ها نیز باید تغییر پیدا کند به طوریکه محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در چهلمین نشست پارلمان بخش خصوصی ایران به صراحت عنوان کرد فعالان بخش خصوصی آمادگی دارند تا طرح هدفمند کردن یارانه ها با توفیق بیشتری در اجرا خود نمایی کند: «بخش خصوصی کشور آمادگی دارد که با اعلام نظر مشفقانه در توفیق این طرح، همکاری کند.»

وی در بخش دیگری از گفته های خود در رابطه با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها به مسئولان دولت اندرز داد که افزایش بهره وری در حوزه های مختلف دولت با اجرای این طرح باید پیگیری شود: « هدفمندکردن یارانه‌ها، هدف نیست، بلکه افزایش بهره‌وری هدف است؛ ضمن آن‌که افزایش بهره‌وری نیازمند اقتصاد رقابتی است و در این مسیر باید از رقابت‌های نابرابر جلوگیری کنیم؛ افزایش بهره‌وری را باید در حوزه‌های مختلف دولتی نیز پی‌گیری کنیم.»

رییس پارلمان بخش خصوصی کشور در چهلمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی به بیان همین دو نکته در رابطه با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها بسنده کرد و در ادامه گفته های خود به بیان سر فصل های دیگر اقتصاد پرداخت. در واقع آغاز طرح هدفمند کردن یارانه ها نا خواسته به چهلمین نشست پارلمان بخش خصوصی ایران متقارن شده بود تا شاید بسیاری از صحبت های فعالان بخش خصوصی ارزش خبری خود را از دست بدهد چرا که آنان خود را از پیش برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها آماده نکرده بودند. از سوی دیگر در نخستین روز اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها اطلاعات چندانی از جزییات این طرح در دست آنها نبود.

آنچه از گفته های رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران قابل درک می باشد این است که از این پس باید منتظر اظهار نظر های متفاوت تری نسبت به گذشته در رابطه با طرح هدفمند کردن یارانه ها توسط فعالان بخش خصوصی باشیم. در واقع فعالان بخش خصوصی باید از این پس باید با ادبیات تازه تری در رابطه با طرح هدفمند کردن یارانه ها اظهار نظر کنند. ادبیاتی که از این پس بیشتر باید در رابطه با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها باشد. طرح هدفمند کردن یارانه هایی که همواره طی سالیان گذشته و  پس از پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران همواره مطرح بوده است. از همان زمان تهیه نخستین برنامه توسعه کشور اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها به دفعات توسط کارشناسان اقتصادی مورد تاکید قرار گرفته بود به طوریکه  بحث هدفمند کردن یارانه‌ها در برنامه‌های توسعه کشور همواره حضور داشت، اما بدون هیچ اقدامی در رابطه با اجرای آن به بعد موکول شد.

پس از فراز و نشیب های فراوان بر سر اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه ها در نهایت محمود احمدی نژاد از ساعت 24 روز یک شنبه 28 آذر این طرح را به مرحله اجرا در آورد تا از این پس اقتصاد ایران دوران تازه ای را آغاز کند.

 

 

نام

سمت

اظهار نظر

اسدالله عسگراولادی

 

 

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران

 

دولت‌ها باید در کنار جراحی‌های اقتصادی فشارهای اقتصادی بر مردم را هم کم کنند. قیمت سوخت اثرات مستقیمی بر نرخ حمل و نقل خواهد گذاشت و در چند ماه آینده اثرات تورمی این نرخ‌های جدید مشاهده خواهد شد.

 

 

فاروق کیخسروی

 

 

رئیس کمیسیون تجارت اتاق ایران

 

هیچ یک از فعالان اقتصادی با اجرای این طرح مخالفتی ندارند اما به دلیل آماده نبودن برخی بسترها ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.تجلی اقتصاد سالم و پویا را زمانی ممکن است که همه ارکان در جای خود فعالیت کنند و لزومی به هزینه کردن ثروت‌های ملی نباشد.

 

سید حمید حسینی

 

عضو کمیسیون تجارت اتاق ایران

 

بسته حمایتی 400 میلیاردی صادرات فعلاً بلاتکلیف است و مصوب نشد. هزینه حمل و نقل در بندرعباس نیز با نرخ‌های جدید در هر تن 15 درصد افزایش می‌یابد و با توجه به افزایش 300 درصدی گازوئیل باید بسته حمایتی حمل و نقل را پیگیری کنیم .

 

غلامحسین شافعی

 

نایب رئیس اتاق ایران

 

در خصوص اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، بهتر است بررسی این مسأله به کمیسیون رؤسای اتاق‌ها واگذار شود تا با بررسی کارشناسانه، خروجی آن به رئیس اتاق ایران اعلام شود.

 

احمد پورفلاح

 

نماینده بخش صنعت در هیات نمایندگان اتاق تهران

 

بی‌تردید، با هدفمند نمودن یارانه‌ها، قیمت حامل‌های انرژی به‌طور مستقیم بر روی قیمت تمام‌شده محصولات دارای مشخصات یک برند اثر گذارنده و موجب بالا رفتن آن می‌گردد.

 

حسن تیز مغز

 

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق

 

بعد از هدفمندسازی یارانه‌ها اولین وظیفه‌ هر خانوار صرفه‌جویی در همه چیز و همچنین کاهش هزینه‌های‌شان است. هدفمندسازی یارانه‌ها یک دوره‌ تحول است و ایران باید این دوره را طی کند. خانوارها و دولت نیز باید با این موضوع به صورت اصولی و ریشه‌ای برخورد کنند.

 

ابراهیم جمیلی

 

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی

 

اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها یکی از جراحی‌های لازم برای اقتصاد بیمار ایران است و از اقداماتی است که باید در اقتصاد ما صورت بگیرد. اجرای این طرح برای اقتصاد بیمار ایران به مثابه انجام یک جراحی برای بیمار بدحال است که باید هر چه زودتر انجام شود.

 

 

/36

کد خبر 117337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • irani IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۳۰
    0 0
    با این پول هیچ دردی از ملت دوا نمیشه آخه ماهی 40 هزار تومن به کجا میرسه؟؟!!