تعدادی از مراجع تقلید در قم نظرشان را پیرامون خمس یارانههایی که به حساب افراد واریز شده اعلام کردند.

به گزارش مهر، این نظرات در قالب طرح دو سئوال به دفاتر مراجع عظام تقلید (قبل از اعلام برداشت یارانهها از حساب) ارسال و به صورت مکتوب جمعآوری شده است.

سوال : همان گونه که مستحضرید یارانه نقدی از سوی دولت به حساب مردم واریز شده است اما هنوز حق برداشت از این مبلغ مهیا نشده است و با توجه به اینکه برخی عید غدیر را به عنوان سال خمسی در نظر گرفتند آیا در محاسبه خمس امسال باید این یارانه نقدی را در نظر بگیرند؟ و اگر برداشت این یارانهها پس از سال خمسی فراهم شود آیا به این مبالغ خمس تعلق میگیرد؟

آیتالله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در قم، در پاسخ به این سئوالات اظهار داشت: فعلا خمس ندارد و هر زمان قابل برداشت شد جزء درآمد همان سال محسوب میشود.

آیتالله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی هم در پاسخ به این سئوالات گفت: با توجه به اینکه هنوز مبلغ مذکور در اختیار شما قرار نگرفته، از درآمد سال خمسی گذشته محسوب نمیشود و نسبت به سال آینده چنانچه این کمک به لحاظ استمرار و مقدار بتواند بخشی از مئونه زندگی را تأمین کند و در مئونه سال مصرف نشود باید خمس آن پرداخت شود.

آیتالله حسین نوری همدانی از دیگر مراجع قم در پاسخ به این سئوالات نوشت: فرض سئوال خمس ندارد.

آیتالله عبدالله جوادی آملی نیز در پاسخ اظهار داشت: این مبلغ فعلا خمس ندارد اما اگر زمانی قابل برداشت شد جزو درآمد همان سال به حساب میآید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 117343

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۹
  0 0
  من پيشنهاد مي كنم براي اينكه باري از دوش مردم برداشته شود، دولت لطف كرده و اين خمس را از حساب مردم برداشته و به علما بدهد.
 • بدون نام IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۹
  1 0
  خدارو شکر مونده بود همون مسئله که حل شد.
 • محمد تبريزي GB ۱۷:۲۸ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۹
  0 0
  عجيب است ... خمس فقط در مكاسب تعريف شده . يارانه كه در آمد نيست . عجبا و عجبا ...... يارانه درآمد نيست . آفرين بر آقاي نوري همداني " فرض سئوال خمس ندارد ".
 • بدون نام IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۹
  0 0
  چه درآمدی؟ اولا که مبلغ زیادی نیست.ثانیا همش واسه خرجه نه درآمد.اگه فهمید
 • بدون نام US ۰۴:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۹/۳۰
  0 0
  حالا مگه چقدرش می مونه که بخواد خمس داشته باشه؟
 • Paku IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۳۰
  0 0
  Jalebeh :D