در حالیکه امدادرسانی به مناطق زلزله زده شرق کرمان همچنان ادامه دارد طی 12 ساعت گذشته 38 پس لرزه مناطق زلزله زده را تکان داده است و مردم هم اکنون از ترس تکرار زمین لرزه در معابر عمومی و محوطه های باز به سر می برند.

به گزارش خبرنگار مهر در کرمان، زمین لرزه 6.5 ریشتری ریگان هر چند طبق آماری که مسئولان ارائه می دهند خسارت سنگین جانی در برنداشته است اما طبق اعلام مسئولان محلی 30 روستا همچنان در انتظار امداد هستند.

شدت بروز زمین لرزه به حدی بوده است که حتی در استانهای همجوار نیز احساس شده است و مردم از ترس تکرار این زمین لرزه همچنان در فضاهای باز قرار دارند.

طبق اعلام موسسه ژئوفیزیک از زمان بروز زمین لرزه 6.5 ریشتری شب گذشت تاکنون 38 پس لرزه در ریگان روی داده است که بزرگترین آنها پنج ریشتر بوده است.

عمق کم این زمین لرزه ها و همچنین تداوم آنها مردم را نگران از تکرار زمین لرزه مجدد کرده است.

این درحالی است که جدای از هزار و 800 واحد مسکونی تخریب شده در ریگان بیش از هزار واحد مسکونی و تجاری نیز در فهرج دچار صدمات 20 تا 70 درصدی شده اند و به دلیل خشت و گلی بودن دارای استحکام بسیار کمی هستند.

فرماندار فهرج در این خصوص به خبرنگار مهر در کرمان گفت: به دلیل اینکه مردم حاضر نیستند در منازل مسکونی مستقر شوند باید زمینه اسکان موقت آنها فراهم شود.

حسین زین الصالحین ادامه داد: امروز 14 مدرسه فهرج به دلیل عدم حضور دانش آموزان تعطیل شد.

وی وجود ساختمانهای خشت و گلی را با توجه به ادامه زمین لرزه های برای مردم خطرناک دانست و خواستار مقاوم سازی این واحدها شد.

وی بر لزوم هوشیاری مردم با توجه به ادامه پس لرزه ها تاکید کرد.

فرماندار ریگان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در کرمان اظهار داشت: هشت هزار نفر متاثر از این زمین لرزه شده اند و بسیاری از خانه ها نیز ویران شده است.

محمد برزنگ از مردم خواست از حضور در خانه های نیمه ویران خودداری کنند.

وی با اشاره به توزیع چادر برای اسکان موقت در برخی روستاها خواستار اسکان موقت خانوارهای هزار و 800 خانه تخریب شده بر اثر زمین لرزه 6.5 ریشتری شد.

استان کرمان طی دو ماه اخیر شاهد بروز زمین لرزه های زیادی بوده است که بروز این زمین لرزه ها هشداری در خصوص بروز زمین لرزه ای شدید بود.

آگاه سازی جامعه و مقاوم سازی ساختمانها یکی از مهمترین شاخصها در برابر زمین لرزه است که هر چند اقداماتی در راستای مقاوم سازی صورت گرفته است اما متاسفانه آگاهی بسیاری از مردم کرمان در خصوص زمین لرزه در حد مطلوبی نیست.

در استان کرمان 18 گسل فعال وجود دارد که اکثر مناطق جمعیتی کرمان را در برگرفته اند.

طبق آماری که مسئولان اعلام کرده اند یک سوم از خسارت جانی و مالی زمین لرزه های یکصد سال اخیر کشور در کرمان روی داده است و در زمین لرزه ریگان نیز تا کنون وقوع چهار کشته و 26 زخمی و تخریب هزار و 800 در ریگان و تخریب هزار و 150 واحد مسکونی در فهرج گزارش شده است.

/56

کد خبر 117596

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =