عمران‌خان عذرخواهی وزیرش از عربستان را خواستار شد

ایرنا نوشت: موضع «شهریارخان آفریدی» وزیر کشور پاکستان در دیدار با «احمد یوسف الدرویش» رئیس عربستانی دانشگاه اسلامی جنجال فراوانی در رسانه های مجازی این کشور برپا کرده تا حدی که «عمران خان» نخست وزیر این کشور از وی خواسته است، عذرخواهی کند.

به گزارش  روزنامه «نیشن» پاکستان، «شهریارخان آفریدی» وزیر مشاور در امور کشور پاکستان به منظور بررسی تاخیر در تمدید ویزای دانشجویان خارجی و مسائل مربوط به ویزای دیگر دانشجویان دانشگاه بین المللی اسلامی (IIUI) با «احمد یوسف الدرویش» رئیس عربستانی این دانشگاه دیدار کرد.
وی در این دیدار، از مواضع عربستان سعودی به شدت انتقاد کرده و گفته است که در عربستان و دیگر کشورهای عربی با اتباع پاکستانی برخورد زننده و زشت می‌شود.
وی گفته است: حقوق کارمندان پاکستانی به موقع پرداخت نمی‌شود، به کارگران پاکستانی در عربستان ظلم شده و انان زندانی می شوند و پاکستان از دولت عربستان می خواهد که به این وضعیت پایان دهند.

به گزارش نیشن پاکستان، در فایل ویدئویی که آفریدی در یکی از شبکه های اجتماعی منتشر کرده است، با اعتراض به برخی رفتارهای زشت با شهروندان پاکستانی عازم سفر حج، گفته است: برخی دلالان مواد مخدر با فریب زائران سالخورده مکه،در چمدان آنان مواد مخدر جاسازی کرده و دولت سعودی نیز آن فرد سالخورده را به زندان انداخته و به مرگ محکوم می کنند.
وزیر مشاور در امور کشور پاکستان در بخش دیگری از این ویدئو در دیدار با رئیس دانشگاه بین المللی اسلامی با انتقاد از اینکه از متهمان به حمل مواد مخدر تحقیق نمی شود، گفته است:سخن پاکستان این است که چرا به پرونده این اتباع پاکستانی منصفانه رسیدگی نمی شود و انسان های بیگناهی با این بهانه واهی در زندان های عربستان سعودی هستند.
وزیر مشاور در امور کشور پاکستان در این دیدار از ازدحام شهروندان پاکستانی در بندهای زندان سعودی انتقاد کرده و گفته است:در یک بند زندان های این کشور که ظرفیت تنها 15 زندانی را دارد، بیش از 200 پاکستانی زندانی شده اند.

وی با انتقاد از عربستان سعودی گفته است:دولت عربستان حقوق بسیار کمی به جوانان پاکستانی شاغل در عربستان پرداخت می کند درحالی که دیگران، حقوق بسیار بالایی در این کشور دریافت می کنند و این تبعیض باید پایان یابد.
آفریدی گفته است: ما خود، مسلمانان را به دست خود تضعیف می کنیم، پاکستان به سعودی ها احترام می گذارد و سعودی ها نیز باید به پاکستانی ها احترام بگذارند.
براساس برخی اخبار منتشرشده در رسانه های پاکستان، وقتی این سخنان به گوش «عمران خان» نخست وزیر رسیده است، وی از آفریدی خواسته است تا در این خصوص عذرخواهی کرده و با «نواف سعید المالکی» سفیر عربستان در این کشور دیدار کند.

برخی رسانه های پاکستانی نیز گزارش داده اند که احتمال برکناری وزیر مشاور در امور کشور پس از این انتقادات زیاد است.
به گزارش ایرنا «نایت الله خان» وزیر پیشین امور اداری و توسعه محلی ایالت خیبرپختونخواه پاکستان فاش ساخته است که سه هزار و 309 شهروند پاکستانی در زندان های عربستان در حبس به سر می برند و درخصوص بدرفتاری با پاکستانی ها در این زندان ها جنجالهایی بپا شده است.
وی افزود: 1.5 میلیون پاکستانی در عربستان زندگی می کنند و برخی از زندانیان پاکستانی در عربستان به علت بدرفتاری ها، دست به خودکشی زده اند و بیشتر این زندانیان به اتهام ارتکاب به جرم ها کوچکی حبس شده اند.

صاحب زاده سناء الله عضو مجلس پاکستان نیز گفته است که بیشتر شهروندان این کشور که در عربستان زندانی هستند جرمشان در ارتباط با ویزا است. این در حالی است که برای این گونه جرم ها نباید حبس طولانی مدت درنظر گرفته شود.

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان گفته است تعداد شهروندان پاکستانی که در کشورهای خاورمیانه زندانی هستند مجموعاً 6 هزار و 450 نفر است که بیشترین تعداد آنها یعنی 2 هزار و 970 تن در زندان های عربستان و 2 هزار و 600 تن در زندان های امارات و دیگر کشورهای خلیج فارس محبوس هستند.
به گفته قریشی مجموع مهاجران پاکستانی در جهان بیش از 8 میلیون نفر هستند که 11 هزار و 800 تن از آنها در زندان های کشورهای مختلف در حبس به سر می برند.
بیشترین تعداد شهروندان پاکستانی زندانی در کشورهای اروپایی در یونان هستند که تعدادشان یک هزار و 842 نفر است.

49311

کد خبر 1208845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =