تفاوت توپ طلا با جایزه بهترین بازیکن فیفا چیست؟

امشب مراسم توپ طلا برگزار خواهد شد، جایزه ای که توسط روزنامه فرانس فوتبال به بهترین بازیکن سال تقدیم خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ لوکا مودریچ، آنتوان گریژمان، رافائل واران و کیلیان ام باپه از شانس های اصلی توپ طلا 2018 هستند. پیش از این، جایزه بهترین بازیکن سال فیفا به لوکا مودریچ اهدا شده است. اما تفاوت توپ طلا با جایزه بهترین بازیکن سال فیفا چیست؟

جایزه توپ طلا از سال 1956 توسط روزنامه فرانس فوتبال تاسیس شد. خبرنگاران در 176 کشور جهان عملکرد بهترین فوتبالیست های جهان را بررسی می کنند تا در پایان سال میلادی، با انتخاب پنج بازیکن برتر سال، برنده توپ طلا را تعیین کنند. اما جایزه بهترین بازیکن سال فیفا توسط فدراسیون بین المللی فوتبال اهدا می شود. برنده این جایزه توسط آرا تعیین می شود؛ 50 درصد آرا توسط سرمربی ها و بازیکنان تیم های ملی، 25 درصد توسط خبرنگاران منتخب و 25 درصد هم توسط هواداران با رای گیری در سایت فیفا مشخص خواهد شد. از سال 2009 تا 2016، جایزه بازیکن سال فیفا و توپ طلا ادغام شد و با نام توپ طلای فیفا اهدا می شد. اما در سال 2016 جوایز فیفا مستقل شدند و توپ طلا نیز انحصارا در اختیار فرانس فوتبال قرار گرفت.

توپ طلا که مراسم آن در پاریس آغاز می شود، با 31 سانتی متر ارتفاع، 23 سانتی متر عرض و 7.2 کیلوگرم وزن از جنس طلا ساخته شده است اما جایزه بهترین بازیکن فیفا که در دو سال اخیر به میزبانی لندن برگزار شده است، 31 سانتی متر ارتفاع و 6.4 کیلوگرم وزن دارد، البته برای ساخت آن از اولین جام جهانی تاریخ در سال 1930 الهام گرفته شده و جنس این جایزه از نقره است. 

فرانس فوتبال برای رقابت با فیفا، دو جایزه دیگر اضافه کرده است؛ برای اولین بار توپ طلای زنان در کنار جایزه ریموند کوپا نیز به بهترین بازیکن جوان سال اهدا خواهد شد. این در حالی است که فیفا بهترین بازیکن مرد سال، بهترین بازیکن زن سال، بهترین مربی مردان، بهترین مربی زنان، بهترین تیم فیفا، بهترین روند ورزشی، جایزه پوشکاش، جایزه بازی جوانمردانه و جایزه ویژه هواداران را اهدا می کند.

255 43

کد خبر 1209320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =