۰ نفر
۱۴ دی ۱۳۸۹ - ۱۳:۵۷

ناصر صفاریان

خبر اظهارات جواد شمقدری را در مورد اینکه خود را به عنوان نماینده مستندسازان در شورای عالی سینما معرفی کرده در سایت‌های خبری و روزنامه‌ها خواندم و در جریان قرار گرفتم.

گویا ماجرا از این قرار بوده که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پشت تریبون بودند و با این پرسش مواجه می‌شوند که چرا مستندسازان نماینده‌ای در شورای عالی سینما ندارند. او همانجا از جواد شمقدری می‌خواهد به این مسئله رسیدگی کند و در پاسخ شمقدری می‌گوید خودم مستندساز هستم.

من به عنوان کسی که از بیرون به این ماجرا نگاه می‌کنم این پرسش برایم مطرح می‌شود که چطور وقتی وزیر نمی‌داند معاونش مستندساز است من نوعی باید این نکته را بدانم!

ممکن است کارگردانان سینما در طول دوران فعالیت هنری خود یکی دو کار مستند ساخته باشند، اما به واسطه همین یکی دو فیلم نمی‌توان عنوان مستندساز را روی آنان گذاشت و بر همین اساس است که جواد شمقدری مستندساز نیست، همانطور که شفیع آقامحمدیان مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم مستندساز نیست. منظور بنده این است که این دو نفر شهره به مستندسازی نیستند و شهرتشان از جای دیگری می‌آید.

در توضیح این نگاه باید بیان کرد که با وجود گرایش‌های احتمالی هنرمندان به حوزه‌های مختلف، ‌هر هنرمند به عنوان حوزه‌ای که در آن متمرکز است شناخته می‌شود. به عنوان مثال رضا کیانیان را همه به عنوان بازیگر می‌شناسیم، اما او مجسمه هم ساخته است. با وجود تجربه مجسمه‌سازی او، هیچ‌گاه مجمسه‌سازان در جلسات مدیریتی خود از او دعوت نمی‌کنند. این سینماگر عکاسی هم کرده، اما در هیئت مدیره انجمن عکاسان عضو نیست. کار او بازیگر است و فعالیت‌های دیگر در حاشیه کار اصلی او قرار دارد.

در میان مستندسازان کسی شفیع آقامحمدیان و یا جواد شمقدری را به عنوان مستندساز نمی‌شناسد؛‌ البته قابل تاکید است که فیلم‌های مستندی که ساخته‌اند را انکار نمی‌کنم، اما شهرتشان از مستندسازی نیست.

وقتی یک شورای عالی در حد شورای عالی سینما تشکیل می‌شود باید کسی به عنوان مستندساز در آن حضور داشته باشد که فعالیت صنفی در این حوزه انجام داده و به نیازها و مشکلات این حوزه آگاه باشد. کسی که یکی دو کار ساخته هرچند که همین کارهایش جزو بهترین‌های سینمای مستند ایران باشد، نمی‌تواند به عنوان نماینده صنف مستندسازان برای این حوزه سیاست‌گذاری کند.

نتیجه این نادیده گرفتن سینمای مستند عقب ماندن این حوزه از تخصیص بودجه‌ها و به دست آوردن امکانات است؛ روندی که تاکنون نیز دیده شده است.

مستندساز

54143

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 120934

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =