بحران تیم ملی در آستانه جام ملت‌ها؛ لژیونرهای ناآماده

لژیونرهای ایرانی این روزها چندان روی فرم نیستند. غیر از تعداد زیاد مصدومان، خیلی از ستاره‌ها هم در تیم‌های‌شان شرایط خوبی ندارند و این یعنی زنگ خطر.

عرفان حاج‌بابایی: جام ملت ها نزدیک ترین و شاید مهم ترین تورنمنت فوتبالی ایران در حال حاضر است. روزهای پیش رو،روزهای بسیار مهمی است که همه باید برای موفقیت تیم ملی فوتبال دست به دست هم بدهند. در این میان اما مسئله ای نگران کننده مطرح است که می تواند این موفقیت در دسترس را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در حالی که فقط حدود یک ماه تا آغاز جام ملت های 2019 امارات باقی مانده، لژیونرهای فوتبال ایران که همواره پایه ها و ستون های تیم کارلوس کی روش بوده اند، چندان آماده نیستند و روزهای خوبی را در تیم های خارجی شان سپری نمی کنند و این شاید یکی از اصلی ترین نگرانی های کادر فنی تیم ملی در آستانه این رقابت مهم باشد.

ستاره های 2014؛خارج از دسترس

از علیرضا حقیقی دروازه‌بان سابق تیم ملی ماه‌هاست هیچ خبر تازه‌ای در دست نیست. او پس از جدایی از باشگاه شونسوال سوئد، در فصل جدید بدون تیم ماند و حدود یکسال است از بازی‌های رسمی دور بوده. حقیقی که در جام جهانی 2014 پدیده تیم ایران بود و توانست اعتماد کارلوس کی روش را به خود جلب کند، 5 سال پس از آن روزهای طلایی،شانسی برای حضور در جام ملت ها ندارد.

دانیل داوری دروازه‌بان ذخیره ایران در جام جهانی  ۲۰۱۴ نیز در بوندس لیگای دو و در تیم دویسبورگ نیمکت نشینی مطلق است. او که روزگاری به عنوان آلترناتیو سید مهدی رحمتی به فوتبال ایران معرفی شد، حالا اصلا دیگر کسی حتی او را به یاد هم نمی آورد.

ستاره های جوان؛یا مصدوم یا در افت

برای هواداران پرشمار فوتبال ایران که این روزها با حساسیت پیگیر وضع تیم ملی در آستانه رقابت های حساس جام ملت ها هستند، وضعیت لژیونرهای ملی‌پوش اهمیت بیشتری دارد. مصدومیت لژیونرهای تیم ملی، بزرگترین دغدغه کارلوس کی‌روش است. حتی گفته می شود که بعضی از آن ها شاید نتوانند اصلا برای تیم ملی در امارات به میدان بروند.

مرتضی پورعلی گنجی قبل از آغاز دیدار هفته دهم لیگ بلژیک، در تمرینات از ناحیه لیگامنت خارجی زانوی راست دچار آسیب شده و ۸ بازی تیمش، همچنین دیدارهای تدارکاتی تیم ملی را از دست داده.

پورعلی گنجی جای ثابتی در قلب خط دفاعی تیم ملی داشت و پیدا کردن جایگزین برای او اصلا ساده نیست. به همان نسبت، در صورت بهبودی و بازگشت به میادین هم به سرعت نمی‌تواند به آمادگی آرمانی برسد.

سعید عزت‌اللهی به دلیل مصدومیت در ۸ مسابقه اخیر ردینگ در لیگ دسته پایین تر انگلیس غایب بوده. علیرضا جهانبخش هم سه بازی آخر تیمش مقابل کاردیف، لستر و هادرسفیلد را از دست داده و هنوز هم نتوانسته چراغ سبز پزشکان را دریافت کند.

از بازیکنان شاغل در انگلیس فعلاً فقط کریم انصاری‌فرد است که بازی می کند و آن هم در دقایق پایانی به میدان می‌رود. کریم از وقتی به ناتینگهام فارست پیوسته، لوئیس گرابان-هم تیمی انصاری فرد- روی نوار گلزنی قرار گرفته و در حال حاضر با 14 گل زده آقای گل این رقابت‌هاست.

مجید حسینی به دو بازی آخر ترابزون و اردوی اخیر تیم ملی نرسید اما با توجه به نیمکت نشینی‌اش در بازی آخر، به نظر می‌رسد دوران نقاهت را به خوبی سپری کرده و آماده بازگشت به میادین است.

از جمع بازیکنان ملی‌پوش که در باشگاه‌های اروپایی به میدان می‌روند، تعداد بازیکنان ۹۰ دقیقه‌ای رو به کاهش است. امیر عابدزاده، سامان قدوس، میلاد محمدی و به تازگی علی قلیزاده معدود بازیکنانی هستند که بازیکنان ثابت تیم هایشان هستند .و در این بین قلیزاده به نظر موفق ترین لژیونر این روزهای فوتبال ایران است. او هم در تیمش گل می زند و پاس گل می دهد و هم در تیم ملی می درخشد.

سردار آزمون نیز در شرایط آرمانی قرار ندارد. او در پنج بازی آخر باشگاهی و ۱۰ بازی آخر تیم ملی موفق به گلزنی نشده.

کاوه رضایی که فصل قبل کارنامه‌ای رویایی به جا گذاشت تا رکورد نقل و انتقالات داخلی بلژیک را بشکند، پس از مصدومیتش نتوانسته به ترکیب اصلی بروژ برسد.

صادق محرمی در دینامو زاگرب، در بازی‌های داخلی حضور دارد اما در لیگ اروپا به بازی گرفته نمی‌شود و مشخص نیست در نهایت بتواند جایی در فهرست نهایی تیم ملی داشته باشد.

254 251

کد خبر 1209419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =