۱ نفر
۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۴
سنا مقابل ترامپ ایستاد

شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار انگلیسی گزارش داد: سنا و کاخ سفید در رابطه با قتل جمال خاشقجی در برابر هم قرار گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شبکه  تلویزیونی فرانس بیست و چهار انگلیسی گزارش داد: سنا و کاخ سفید در رابطه با قتل جمال خاشقچی در برابر هم قرار گرفته اند.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، ابتدا مجری این شبکه تلویزیونی گفت: لیندزی گراهام سناتور جمهوری خواه در رابطه با قتل جمال خاشقچی اعلام کرد که ما تنها شواهد غیرقابل انکار را در رابطه با این پرونده مشاهده نمی کنیم بلکه اره ای را که از آن دود بلند می شود، مشاهده می کنیم. به نظر می رسد که اظهارات او به این موضوع اشاره دارد که جسد جمال خاشقچی پس از قتل در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول تکه تکه شده است. این سناتور آمریکایی همچنین اعلام کرده است که عربستان یکی از متحدان کلیدی آمریکا است.

در ادامه فیلیپ گراوثر خبرنگار این شبکه تلویزیونی از واشنگتن گزارش داد: سناتور لیندزی گراهام اعلام کرد که عربستان سعودی از نزدیک ترین متحدان رئیس جمهور ترامپ در منطقه است. گراهام، سناتور ایالت کارولینای جنوبی همیشه از حامیان ترامپ بوده اما در این مورد هرگز از ترامپ حمایت نکرده است.

وی افزود: واقعیت این است که هرکدام از سناتورهایی که در نشست محرمانه سنا حضور داشتند پس از خروج نتیجه گیری های متفاوتی از این جلسه داشتند اما سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه و روسای کمیته های امنیت ملی از جمله میچ مک کانل از حزب جمهوری خواه و چاک شومر از حزب دموکرات نتیجه گیری مشابهی از سخنان جینا هاسپل رئیس سیا داشتند. نظر آنها این بود که به طور شفاف مشاهده می شود که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دستور قتل جمال خاشقچی را صادر و بر انجام دادن آن نظارت داشته است.

این خبرنگار افزود: این موضوع سبب شده است که سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه نظری متفاوت با آنچه که مقامات کاخ سفید دارند ،داشته باشند. رئیس جمهور آمریکا معتقد است که محمد بن سلمان یا این کار را انجام داده یا انجام نداده است. وی اعلام کرده است که با این وجود باید روابط با عربستان سعودی حفظ شود. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم نظر مشابهی چون ترامپ دارد. حتی جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا که همیشه یکی از متحدان ترامپ نبوده و با او اختلاف نظراتی داشته هم اعلام کرده است که او هیچ مدرک قابل اعتمادی را مشاهده نمی کند. او همچنین اعلام کرده است که حدس می زند که سیا بهتر از هر نهاد دیگری از این موضوع آگاه است. او معتقد است که سازمان سیا اطلاعات کاملی برای نتیجه گیری در اختیار دارد. کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که هیچ شواهد روشنی وجود ندارد که محمد بن سلمان این قتل را هدایت کرده باشد.

وی افزود: اما آنچه که جینا هاسپل رئیس سیا در پشت درهای بسته در سنا بیان داشت با آنچه که کاخ سفید گفته است به نظر می رسد به مراتب تفاوت زیادی داشته باشد.

این خبرنگار در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید همان طور که می دانید دونالد ترامپ گفته است که قراردادهای تسلیحاتی را با عربستان سعودی لغو نخواهد کرد. او اعلام کرده است که اگر این توافق ها لغو شوند این موضوع ضربه شدیدی به اقتصاد آمریکا وارد می کند. به نظر شما با توجه به نظرات امروز سناتورها و عصبانیت آنها از وی در آینده چه روی خواهد داد، گفت: همه سناتورهایی که از این جلسه محرمانه خارج شدند درباره این موضوع هم نظر بودند که عربستان سعودی و مقامات آن باید مجازات شوند.آنها اعلام کردند که باید به این موضوع واکنش نشان داد. سناتور لیندزی گراهام اعلام کرد که توافق تسلیحاتی با عربستان باید متوقف شود. این موضوعی است که دولت آمریکا نمی خواهد، انجام دهد. این در حالی است که ترامپ به خاطر این قراردادها برخود می بالد. او بارها اعلام کرده است که نمی خواهد که این توافق ها لغو شود.

وی افزود: یک موضوع حتمی وجود دارد و آن این است که سنا به نفع موضوع پایان حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن رای خواهد داد. این موضوع رای خواهد آورد. بحث ها درباره این موضوع در اوایل هفته آینده آغاز خواهد شد. این موضوعی نادر است. تاکنون سنای آمریکا به ندرت جلوی مشارکت نظامی آمریکا در خارج از کشور را گرفته است. اگر چه شاهد اکثریت جمهوری خواه در سنا هستیم اما به نظر می رسد که این بار اوضاع متفاوت شده است. شاید آنها این کار را به خاطر جنگ یمن و از بین رفتن جان هزاران غیر نظامی انجام ندهند اما آنها می خواهند این اقدام را در برابر نبود شفافیت از طرف کاخ سفید در رابطه با قتل جمال خاشقچی انجام دهند. اعضای سنا می دانند که رئیس جمهور آمریکا و تیم امنیت ملی وی دقیقا به نتایج تحقیقات سیا دسترسی داشته اند.

در همین حال ایرنا به نقل از رویترز نوشت:

سناتورهای ارشد آمریکایی پس از جلسه با «جینا هاسپیل» مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کردند بیش از پیش اطمینان یافته اند که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی عامل قتل «جمال خاشقچی» است.

اطمینان سنای آمریکایی به نقش بن سلمان در قتل خاشقچی بیشتر شد

به گزارش سه شنبه ایرنا به نقل از رویترز، سناتور جمهوریخواه «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز بعد از گزارش دهی هاسپل گفت که اظهارات مدیر سیا نظر وی را درباره دست داشتن بن سلمان در قتل خاشقچی تغییر نداده است.

این سناتورایالت تنسی افزود: او (بن سلمان) او (خاشقچی) را کشت. در ذهنم تردیدی در این باره ندارم. پیش از این هم تردیدی نداشتم و حالا هم به هیچ وجه ندارم.

کورکر درباره بن سلمان گفت: تصور می کنم که اگر او مقابل یک هیات منصفه قرار می گرفت اعضای آن هیات متفق القول ظرف 30 دقیقه رای به محکومیت او می دادند؛ رای به گناهکار بودن او.

سناتور جمهوریخواه «لیندسی گراهام» هم تاکید کرد که قتل خاشقچی «توسط افرادی تحت فرماندهی بن سلمان هماهنگ شده بود.»

این سناتور ایالت کارولینای جنوبی اظهار داشت: ولیعهد عربستان یک توپ تخریبگر است. به نظر من، او در قتل خاشقچی دست داشته است.

او هشدار داده است «تا زمانی که او (بن سلمان) در آن کشور مسئول است» از انتقال سلاح به عربستان حمایت نخواهد کرد.

«باب منندز» سناتور ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا پس از جلسه ای که با هاسپل پشت درهای بسته برگزار شد، اظهار داشت: دیدگاه هایی که قبلا داشتم، تقویت شد.

این سناتورایالت نیوجرسی پیشترخواستار واکنش شدیدآمریکا به مساله قتل خاشقچی وپایان حمایت واشنگتن از تجاوز سعودی ها به یمن شده است.

به گزارش واشنگتن اگزمینر، «ریچارد شلبی» سناتور جمهوریخواه از ایالت آلاباما هم تاکید کرد «همه شواهد» حاکی از آن است که ولیعهد دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است.

هفته گذشته جیناهاسپل، مایک پمپئو وجیمز متیس وزرای خارجه و دفاع آمریکا را که برای حضور در یک جلسه استماع به کنگره رفته بودند، همراهی نکرد. پمپئو و متیس که در آن جلسه که درباره مساله مربوط به عربستان و خاشقچی بود، از روابط با ریاض حمایت کردند.

سیا در گزارشی نتیجه گیری کرده که بن سلمان نقش مستقیم در قتل خاشقچی داشته است. اما دونالدترامپ رئیس جمهوری آمریکا این نتیجه گیری را رد کرده است. او گفته بود که عربستان شریک آمریکا خواهد ماند و مشخص نیست که آیا بن سلمان از طرح قتل خاشقچی خبر داشته است یا نه.

خاشقچی که دوم اکتبر (دهم مهر) برای انجام مربوط به امور ازدواج تازه اش به کنسولگری عربستان در استانبول رفته بود، هرگز از آنجا خارج نشد. عربستان ابتدا اطلاع از سرنوشت وی را رد کرد اما با افشای فایل صوتی اتفاقات مربوط به قتل وی، سعودی ها اعتراف کردند که این روزنامه نگار منتقد آل سعود به قتل رسیده است.

برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان فروش سلاح به عربستان را تعلیق کرده اند. سناتورهای آمریکایی اعم از جمهوریخواه و دموکرات نیز تلاش می کنند تا با تصویب قطعنامه ای به حمایت آمریکا از جنگ عربستان علیه یمن و فروش سلاح به سعودی ها پایان دهند. آمریکا تاکنون فقط 17 نفری را که گفته می شود در پرونده خاشقچی دست داشته اند، تحریم کرده است.

رویترز دو هفته پیش به نقل از منابع نزدیک به دربار سعودی گزارش داد که شاهزادگان سعودی نیز از وضعیتی که پیش آمده ناراضی بوده و خواهان جلوگیری از رسیدن بن سلمان به پادشاهی عربستان شده اند.

بنابه اظهارات منابع آگاه، شاهزادگان ناراضی در گفت وگو با سایر اعضای خاندان سلطنتی این احتمال را مطرح کرده اند که بعد از مرگ «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان، شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» 76 ساله به پادشاهی برسد. احمد بن عبدالعزیز برادر کوچکتر و تنی پادشاه و نیز عموی بن سلمان است.

این در حالی است که ترامپ و داماد و مشاورش «جرد کوشنر» روابط شخصی نزدیکی با ولیعهد سعودی برقرار کرده اند و بن سلمان احساس می کند هنوز از حمایت آنها برخوردار است.

5252

کد خبر 1209727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • من IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
    0
    اصل قضیه اینه که امریکا و انگلیس خودشان عربستان و اسراییل را ساختند تا نفت منطقه را کنرل کنند اما حالا همین خودساخته ها چنان باد شده و بزرگ شده اند که برای خودشان هم شاخ و شانه می کشند. چه موقع برنامه ریزهای امریکا و انگلیس متوجه اشتباه فاحش استراتژیک خود برای طراحی قدرت در منطقه غرب آسیا می شوند را نمی دانم. همچنان بر اشتباه خود پافشاری می کنند وگرنه راه های بهتری برای جریان انرژی وجود دارد