۰ نفر
۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
آمریکا درباره افغانستان اعتراف کرد

ایسنا نوشت: فرمانده جدید نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه خطاب به سنای این کشور گفت: جنگ در افغانستان در بن‌بست قرار گرفته و در صورتی که آمریکا اکنون اقدام به خارج کردن سربازانش از افغانستان کند این کشور به احتمال زیاد سقوط کرده و به دست طالبان خواهد افتاد.

 ژنرال کنت فرانک مک‌کنزی فرمانده جدید واحد موسوم به فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا که مربوط به حوزه خاورمیانه می‌شود در سخنانی به کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت: من معتقدم وضعیت عملیاتی ارتش در افغانستان عمدتا در بن‌بست قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه هیل، وی که این صبحت‌ها را در جلسه خود با این کمیته به منظور دریافت تائیدیه برای منصوب شدن در این سمت جدید مطرح کرد، گفت: اگر ما اکنون و به شکل زودهنگام افغانستان را ترک کنیم  فکر نکنم که افغان‌ها بتوانند با موفقیت از کشورشان مواظبت کنند.

او خاطرنشان کرد، شکست‌های آنها بسیار زیاد بوده است آنها به سختی می‌جنگند اما این شکست‌های آنها پایدار نخواهد بود مگر آنکه ما این مشکل را تصحیح کنیم. 

از زمانی که از سال ۲۰۰۱ آمریکا به افغانستان حمله کرده تاکنون بیش از ۲۴۰۰ نیروی آمریکایی در این جنگ کشته شده‌اند که ۱۲ مورد آن در سال جاری میلادی اتفاق افتاده است. 

دولت دونالد ترامپ تلاش داشته تا طالبان را به پای میز مذاکره بیاورد و به خشونت‌ها در افغانستان پایان دهد و زلمای خلیل‌زاد فرستاده ویژه خود را برای رهبری این تلاش‌ها به افغانستان فرستاده است.

خلیل‌زاد که در  ماه سپتامبر به این سمت منصوب شد به سرعت تلاش کرد تا بیشترین حد ممکن از چهره‌های طالبان را به تلاش‌های خود به منظور مذاکرات صلح جلب کند.

او روز سه شنبه با مقامات پاکستان ملاقات کرد و قرار است طی روزهای آینده به افغانستان، روسیه، ازبکستان، ترکمنستان، قطر و امارات متحده عربی رفته و برای جلب حمایت تلاش کند. با این حال روند مذاکرات چندان پیشرفتی نداشته و در حال حاضر طالبان حدودا نیمی از خاک افغانستان را تحت کنترل خود دارد و به شکل منظم به مقام‌های دولتی و امنیتی افغانستان حمله می‌کند.

قانونگذاران آمریکایی صراحتا نارضایتی خود را از کندی تلاش‌های دپیلماتیک و نظامی برای به پایان دادن جنگ در افغانستان ابراز کرده و مک‌کنزی را در مورد همه چیز از فقدان پیشرفت در جنگ تا افزایش کنترل طالبان در افغانستان تحت پرسش قرار دادند.

سناتور گری پیترز اظهار کرد، ۱۷ سال است که ما آنجا درگیر هستیم و ۱۷ سال خیلی زمان طولانی است. چه کار متفاوتی قرار است برای نیروهای امنیتی افغانستان انجام دهیم که در ۱۷ سال گذشته انجام نداده‌ایم؟

مک‌کنزی تاکید کرد: تلاش‌های خلیل‌زاد عنصر جدیدی را به معادله افغانستان اضافه کرده که پیش از آن نداشتیم. این تلاشی عملی برای رسیدن به نوعی آشتی و راه حل سیاسی برای این جنگ است درحالی که ما قبل از آن نتواستیم این رویکرد را پیاده کنیم.

مک‌کنزی در پاسخ به سوالی از سوی سناتور راجر ویکر درباره گزارش‌های جدید نسبت به کنترل دولت افغانستان تنها بر ۵۶ درصد خاک این کشور توضیح داد: دولت افغانستان تصمیم گرفته که تامین امنیت و دفاع از مناطق پرجمعیت‌تر کشور را در اولویت قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد، چنین اقدامی شامل رها کردن مناطق با جمعیت پراکنده‌تر است شاید موضوع نگران کننده باشد اما فاکتور حیاتی به شمار نمی‌آید.

مک‌کنزی همچنن اظهار کرد، طالبان "در بن‌بست قرار گرفته" و "بسیار اهمیت دارد فشارهای بی‌وقفه بر این گروه را حفظ کنیم تا آنها را به مذاکرات صلح بیاوریم"

وی افزود: ما معتقدیم حتی با وجود اینکه در بن‌بست قرار داریم مهم این است که طالبان را برای این کار متقاعد کنیم و همانطور که ما در بن‌بست هستم آنها هم در این بن‌بست هستند و به این نتیجه خواهند رسید که در میدان جنگ راهی برای پیروزی نمی‌توانند پیدا کنند.

52311

کد خبر 1209808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =