دبیر هیات دولت تشریح کرد:  هدف از تصویب لایحه مشارکت عمومی-خصوصی در دولت چه بود؟

ایرنا نوشت: دبیر هیات دولت رعایت قواعد رقابت و شفافیت را مهمترین هدف تصویب لایحه مشارکت عمومی – خصوصی در هیات دولت دانست.

محسن حاجی میرزایی لایحه مشارکت عمومی و خصوصی را مسیری برای ایجاد برابری طرف خصوصی و عمومی، رعایت قواعد رقابت و شفافیت دانست.
وی همچنین در توییتی گزینه های متنوع برای مشارکت در طرح های عمرانی جذاب برای جذب سرمایه داخلی و خارجی، ارائه تضمین ها، مشوق ها، حمایت مالیاتی و بیمه و رویه حل اختلاف و داوری را از کارکردهای این لایحه برشمرد.
هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه که به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری تشکیل شد، لایحه مشارکت عمومی – خصوصی را تصویب و به مجلس فرستاد. این لایحه با هدف استفاده از ساز و کار مشارکت عمومی – خصوصی به عنوان روشی کم هزینه و کارآمدتر در مقایسه با شیوه سنتی تملک دارایی های سرمایه ای و نیاز به بستر قانونی مستحکم برای اجرای طرح ها به این نوع مشارکت به تصویب رسید.
لایحه فوق به تشریح اصول و مبانی حاکم برای تبیین و تفسیر قانون مشارکت عمومی – خصوصی می پردازد که شامل مواردی همچون فرصت برابر و ایجاد رقابت، رفتار برابر، تناسب در تسهیم مسئولیت و ریسک و استفاده کارآمد از منابع مالی بخش عمومی و ظرفیت فنی و مدیریتی بخش خصوصی است.
همچنین اولویت بخشی برای انجام مشارکت عمومی – خصوصی در پروژه های جدید، نیمه تمام و در حال بهره برداری به عنوان سیاست توسعه مشارکت عمومی – خصوصی خواهد بود.
بررسی ساختار و فرآیند اجرایی برای توسعه مشارکت، از دیگر مواد لایحه یاد شده است. این ساختار متشکل از شورای راهبری مشارکت عمومی – خصوصی، وظایف سازمان برنامه و بودجه کشور، وظایف و تعهدات طرف عمومی، کارگروه توسعه مشارکت عمومی – خصوصی و تسهیلگر مشارکت است.
انواع روش ها و قراردادهای مشارکت، چگونگی تأمین مالی دوره احداث و بهره برداری پروژه، ریسک ها و تضامین و مقررات عمومی از جمله مواد دیگر لایحه مشارکت عمومی – خصوصی است.
214219

کد خبر 1210166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =