۶ نفر
۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
فدراسیون فوتبال کجا ثبت شده است؟

فدراسیون فوتبال این روزها در خطر تعلیق است و کلی درباره آن حرف و حدیث ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ علی کفاشیان ، مهدی تاج و سایر دوستان شان حاضر به استعفا نشدند و از سوی دیگر هم قانون بازنشستگی هنوز افرادی چون اعضای این فدراسیون را از قانون مستثنی نکرده است تا خطر تعلیق فوتبال ایران هر روز جدی تر از روزهای قبل باشد. با این وجود حالا نکته جالبی رو شده درباره فدراسیون فوتبال و اساسنامه اش. ایرادی که حتی اساسنامه فدراسیون بین المللی فیفا هم ندارد.

اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران نه بر اساس تشکیل فدراسیون های آماتور به ثبت رسیده است، نه بر اساس قانون تجارت و سازمان ثبت شرکت ها و نه بر اساس قوانین احزاب، شرکت ها نهادهای مردمی وزارت کشور. این یعنی در ماده یک اساسنامه فیفا به صراحت قید شده این تشکیلات به عنوان یک نهاد غیر دولتی بر اساس ماده 60 قوانین فدرال سوئیس که در آن قانون اشاره شده: «موسساتی با اهداف سیاسی، مذهبی، علمی، فرهنگی، خیریه، اجتماعی و غیر تجاری به محض اینکه قصد خود از بوجود آمدن به عنوان یک شخص حقوقی را در قالب یک اساسنامه ارائه دهند،دارای شخصیت حقوقی می شوند. اساسنامه باید به صورت کتبی، بیان گر دلیل تاسیس شرکت، منابع و نهادهای آن باشد.»
در مورد فدراسیون فوتبال ایران اما با اینکه اشاره شده است:«یک نهاد غیر دولتی است که بر اساس مشی و اصول ورزشی تعیین شده، به موجب منشور المپیک و با مراعات شئون اسلامی و منافع ملی » تشکیل شده است اما هیچ جایی به ثبت نرسیده است و از هیچ قانون مشخص داخلی پیروی نمی کند!
اگرچه تاج و دوستانش در سال های اخیر این فدراسیون را به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی به ثبت رسانده اند و برایش کد اقتصادی گرفته اند اما این موسسات هم برای اینکه بتوانند از بودجه های دولتی استفاده کنند ، نیاز به ثبت در یکی از این سه نهاد یادشده با شرح دقیق فعالیت های شان دارند. 
این همه بحران نشان می دهد فدراسیون فوتبال با عبور از پیچ قانون منع بازنشستگی، نیاز به بازنگری اساسی در اساسنامه اش دارد و باید به درستی تعریف کند چه نوع نهادی است تا در آینده اینگونه استقلالش به خطر نیفتد.

41258

کد خبر 1210254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =