نایب رئیس اتاق ایران و چین تشریح کرد: چرایی ارزان نشدن کالاها با وجود کاهش نرخ ارز

اقتصادآنلاین نوشت: نایب رئیس اتاق ایران و چین، عدم تطبیق اقتصاد با کاهش نرخ ارز را علت عمده ارزان نشدن بسیاری از کالاها دانست.

مجیدرضا حریری  با بیان این که انتظار تورمی و ترس از آینده عامل اصلی جهش قیمت‌ها همگام با افزایش نرخ ارزبود، اظهار کرد: با افزایش نرخ ارز به نوعی ترس از گران شدن در آینده منجر به جهش قیمت‌ها شد اما با وجود کاهش نرخ شاهد ارزان شدن کالاها نیستیم و دلیل اصلی این موضوع این است که مردم به پایداری روند کاهشی امید ندارند.

بازار

این فعال اقتصادی ادامه داد: موضوع دیگر این است که مجموعه کالاهایی که با معیشت مردم در ارتباط هستند، در بدترین حالت حدود ۷۰درصد رشد کرده و کم‌تر کالای مصرفی پیدا می‌شود که تا ۱۰۰درصد یا بیشتر گران شده باشد، اما نرخ ارز در این مدت چیزی حدود ۴برابر افزایش یافت، بنابراین استدلال می‌توان گفت هیچ کالایی مانند معدل حرکت دلار حرکت نکرده و نباید به این زودی توقع کاهش آن‌ها را داشته باشیم.

حریری به کاهش ۴۰۰درصدی ارزش پول ملی وهمچنین افت حدود ۱۰۰درصدی قدرت خرید مردم در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به این روند، زمانی که دلار روی نرخ حدودا ۷هزار تومان ثبات پیدا کند می‌توان انتظار کاهش قیمت سایر بخش‌های اقتصاد مانند مسکن، خودرو و سایر کالاها داشت.

نایب رییس اتاق ایران و چین با اشاره به وضعیت تحریم‌ها و تاکید بر حفظ منابع ارزی، بیان کرد: در این شرایط دولت سعی می‌کند دست به عصا و با احتیاط حرکت کند چراکه اقتصاد مریض ایران به شدت نیاز به مراقبت دارد.

کد خبر 1210341

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • من IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
  30 0
  آخه اینها دوست دارند که کالا را با ارز 8 هزار تومانی وارد کنند و با ارز 14 هزارتومانی بفروشند. به همین سادگی.
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
  45 0
  دلیلش بی قانونی و رانت خواری و فساد اقتصادی و عدم نظارته. وگرنه چرا بی ضابطه باید گرون بشه ولی برای کاهش قیمت هزار جور دلیل و فشار و قانون باید نیاز باشه؟
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
  34 2
  کلا کاهش در این کشور محال است. دلار ۷ هزار تومان که هیچ ۴ هزار تومان هم بشود کاهشی در کار نخواهد بود
 • IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
  25 0
  ایشان هم که یک مقام رسمی هست دلار11000 تومانی را قبول ندارد و با افزایش 4 برابری خواندن دلار قیمت انرا 15000 تومان میداند(3750 ضربدر 4)
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
  2 0
  کار من قالبهای صنعتی هست قالبی ساده ک پارسال میشد چهارمیلیون امسال در میاد دوازده میلیون نکنه ایران نیستید و از تورم جای دگ صحبت میکنید
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
  0 0
  همه چیز خیلی بیشتر از 70 درصد گرون شده