حل مشکلات تولید، نیازمند تدبیر مسئولان/ نقش ویژه مدیران آذربایجانی در حل مشکلات تولیدی و صنعتی کشور

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مشکلات صنعت کشور، نیازمند تدبیر و درایت شماست.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، حجت الاسلام آل هاشم، در دیدار با رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با تبریک مجدد انتصاب رحمانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: انتصاب شما با بحران شدید و مشکلات در حوزه صنعت و تولید همزمان شده و این موضوع، نیازمند همت ویژه‌ای است.

وی خطاب به رحمانی گفت: انتظار داریم با حضور شما در وزارت صمت، تمامی مشکلات حوزه صنعت همچون مشکلات ارزی، تامین مواد اولیه، تامین نقدینگی و مشکلات موجود در ثبت سفارش کالا رفع شود.

وی ادامه داد: شما تجربیات ارزنده ای در کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی داشته و در زمان قائم مقامی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به تجربیات ارزنده خود افزوده اید و بر همین اساس انتظار داریم با تدبیر و درایتی که از شما سراغ داریم به رفع مشکلات صنعتگران، توجه ویژه ای داشته باشید.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: مردم ما مردم بسیار خوب و فهیمی هستند. هر انتظاری از آن ها داشته ایم همواره برآورده کرده اند ولی همه باید بدانیم که آن ها هم مشکلاتی دارند و انتظار دارند مشکلاتشان را رفع کنیم.

پورمحمدی: جایگاه استان را در حوزه تولید و صنعت ارتقا می‌دهیم 

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار تامین مواد اولیه و تامین نقدینگی را مهم ترین مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان دانست و عنوان کرد: انتظار داریم که آقای وزیر نسبت به استان آذربایجان شرقی، توجه ویژه ای داشته و مدیریت استان را در حل مشکلات موجود در این حوزه را همراهی کنند. 

وی با اشاره به آخرین آمار از وضعیت و تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی استان گفت: تمامی تلاش خود را برای ارتقای جایگاه استان در حوزه تولید و صنعت استان به کار می گیرم.

وزیر صنعت: استکبار جهانی درصدد تعطیلی چرخ صنعت در ایران است

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه با قدردانی از حمایت ویژه حجت الاسلام آل هاشم از وی در جریان رای اعتماد افزود: همه باید به این باور برسیم که در شرایط شدید تهاجم اقتصادی دشمنان قرار داریم و باید برای گذر از این شرایط، همه با هم دست به دست هم دهیم.

وی با اشاره به نقش ویژه مدیران آذربایجانی در حل مشکلات تولیدی و صنعتی کشور عنوان کرد: چند مورد از کارخانجات مطرح کشور همچون هپکو در اراک، با حضور مدیران مجربی از استان آذربایجان شرقی دگرگون شده و وضعیت بهتری در مقایسه با گذشته دارند.

رحمانی با اشاره به بدعهدی ایالات متحده آمریکا در قضیه برجام و افزایش تهدید جمهوری اسلامی همزمان با ۱۳ آبان عنوان کرد: دشمنان ایران اسلامی در تلاشند که چرخش چرخ تولید در ایران را از کار بیندازند ولی با تدبیر و درایت مدیران، همراهی مردم و همت اقشار مختلف جامعه، آرزوی خود را به گور خواهند برد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تمامی مدیران حوزه صنایع و تولید، باید در رفع مشکلات تولیدکنندگان و صنعتگران، تسریع کنند ابراز کرد: با هیچ مدیری تعارف ندارم و در صورت تعلل در حل مشکلات و انجام وظایف خودشان، از اختیاراتم استفاده خواهم کرد.

رحمانی با اشاره به دیدار اخیر خود با رهبر معظم انقلاب اسلامی در حاشیه یکی از نمازهای جماعت ایشان تصریح کرد: توجه ویژه به حمایت از کالای ایرانی، اصلی ترین دغدغه رهبری است و وزارت صمت، برنامه‌های ویژه ای را در این حوزه اجرا خواهد کرد.

وی خطاب به استاندار آذربایجان شرقی نیز گفت: انتظار دارم، یک به یک برای حل مشکلات تمامی واحدهای مشکل دار استان رسیدگی کنید تا بیش از پیش شاهد رونق تولید در استانی همچون آذربایجان شرقی باشیم.

وی همچنین از برگزاری جلسه خود با تمامی روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت در آینده نزدیک خبر داد و گفت: مدیران استانی باید تمامی تلاش خود را برای حل مشکلات به کار گیرند.اگر واحدی تولیدی در هر یک از استان ها تعطیل شود، باید رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آن استان پاسخگو باشند.

تزریق منابع بانک ها به حوزه تولید و صنعت، بخشودگی جرایم مالیاتی برای توسعه واحدهای تولیدی و … از دیگر تاکیدات رحمانی در این جلسه بود.

رحمانی اظهار داشت: واحدهای صنعتی و تولیدی که نیروی انسانی، امکانات و بازار فروش دارند، تحت حمایت دولت هستند و بانک ها نیز نباید بخاطر بدهی این واحدها را تعطیل کنند.

وی ادامه داد: به بانک ها تکلیف شده تا منابع لازم را در اختیار صنعت قرار دهند و به واحدهای صنعتی بدهکار که شرایط تولید و فروش را دارند، فرصت داده شود تا با بهبود شرایط خود بدهی آنان را پرداخت کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران با ۱۵ کشور همسایه است، که همگی آماده هرگونه همکاری با بخش صنعت و تجارت ایران هستند، گفت: بعد از کالاهای اساسی، تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی اولویت اول این وزارت خانه است و به مناطق آزاد نیز اجازه داده شده بدون ثبت سفارش مواد اولیه وارد کنند.

رحمانی با بیان اینکه مواد اولیه اصلی مورد نیاز کشور در بخش های مختلف وجود دارد، یادآوری کرد: به طور مثال مواد پتروشیمی به اندازه کافی در کشور تولید می شود؛ مثلا فولاد ۲ برابر نیاز کشور تولید می شود و در خصوص مس و آلومینوم نیز دو و نیم برابر نیاز کشور تولید می کنیم، اما باید نحوه توزیع اصلاح شود.

وی افزود: صنعت کشور ظرفیت بسیار بالایی دارد که البته هنوز بخشی از آن بدون استفاده مانده است و در این خصوص نیز برنامه ریزی مناسبی انجام می دهیم.
رحمانی با اشاره به وجود بسترها و ظرفیت های غنی صنعتی، معدنی و بخش تجارت در آذربایجان شرقی گفت: تبریز از نخستین شهرهای صنعتی کشور است که با توسعه بخش صادرات آذربایجان شرقی به صادرات کشور نیز تاثیر می گذارد.
استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار گفت: تبریز جزو چهار شهر اول صنعتی ایران است و بر این اساس باید جایگاه این شهر راهبردی در صنعت ارتقا یابد.

46

کد خبر 1210560

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =