مدیر دفتر طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز :موضوع طب اسلامی بسیار حساس است

ایسنا نوشت: مدیر دفتر طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: برگزاری کلاس‌های طب اسلامی مورد تأیید دانشگاه علوم پزشکی نیست.

محمد مهدی احمدیان اظهار کرد: معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز بر موضوع طب اسلامی بسیار حساس است و پیگیری‌های لازم برای جلوگیری از فعالیت کسانی که به ترویج طب اسلامی می‌پردازند و در این قالب دارو تجویز می‌کنند، را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: افرادی که به برگزاری کلاس‌های طب اسلامی می‌پردازند اغلب به اشخاصی خاص وابسته هستند که هیچ کدام مورد تایید وزارات بهداشت نیستند و مجوز فعالیت خود را از دانشگاه‌های علوم پزشکی دریافت نمی کنند.

وی توضیح داد: این افراد معمولاً برای برگزاری کلاس‌های خود از مراکز دانشگاهی استفاده نکرده و بیشتر در مساجد و موسسات آموزشی متمرکز هستند.

این مسئول ابراز کرد: بدون شک دانشگاه علوم پزشکی نظارت چندانی بر برنامه‌های مساجد ندارد به همین دلیل شاهد برگزاری کلاس‌های آموزشی طب اسلامی در این مراکز هستیم.

احمدیان خاطر نشان کرد: البته وقتی دانشگاه از برگزاری چنین جلساتی خبردار می‌شود جلوی برگزاری یا ادامه آن را می‌گیرد ولی همیشه دانشگاه از این جریانات مطلع نمی‌شود.

مدیر دفتر طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: جالب این است که افرادی در مساجد طب اسلامی تدریس می‌کنند بعد از اتمام جلسه شروع به ویزیت مراجعان و فروش داروهایی که خودشان تولید کرده‌اند می‌کنند.

وی افزود: افرادی که مجوز برگزاری این جلسات را صادر می‌کنند از دانشگاه علوم پزشکی حرف شنوی نداشته و به طور مستقل عمل می‌کنند که این امر نظارت برای جلوگیری از فعالیت مروجان طب اسلامی را سخت کرده است.

این مسئول خاطر نشان کرد: کسانی که اقدام به برگزاری کلاس‌های طب اسلامی می‌کنند، منافع مراکزی که کلاس‌ها در آنجا برگزار می‌شود را با خود درگیر می‌کنند به عنوان مثال بخشی از هزینه ثبت نام افراد را به آنها می‌دهند.

وی گفت:این موسسات گوش شنوای چندانی از دانشگاه علوم پزشکی ندارند.

احمدیان ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی جلوی طبابت و درمان این افراد را می‌گیرد ولی برای ممانعت از برگزاری کلاس‌های آموزشی چندان موفق نبوده و مشکل دارد.

گفتنی است پیش از این وزیر بهداشت در خصوص این موضوع گفته بود: در مورد تخلفات با عنوان طب اسلامی بارها مراجع بزرگواری همچون آیت‌الله مکارم شیرازی، جوادی آملی و ری شهری (فردی که بیشترین تالیف در حوزه علوم حدیث و ائمه اطهار دارد) اعلام کردند که چیزی به نام طب اسلامی وجود ندارد و افرادی که در کسوت روحانیت یا غیر روحانیت در درمان مردم مداخله می‌کنند مورد تایید نیست زیرا در صورتی که مردم از درمان تجویز شده توسط آنها پاسخی نگیرند آن را به حساب اسلام و روحانیت می‌گذارند .

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرده بود: برخی افراد افراطی طب مدرن را دارای منشاء صهیونیستی، آمریکایی و وارداتی می‌دانند و عنوان می‌کنند که ما در کشور طب اسلامی داریم اما همین افراد در صورتی که نیاز به اقدامات درمانی مانند دندانپزشکی داشته باشند به دندانپزشکان طب جدید مراجعه می‌کنند و حتی از داروهای خارجی استفاده می‌کنند. در مقابل، بعضی افراد در جامعه پزشکی باور و اعتقادی به طب سنتی ندارند اما در مراحلی که کاری از دستشان برنمی‌آید به طب سنتی مراجعه می‌کنند. باید بپذیریم که مردم طب سنتی را به عنوان طب مکمل قبول دارند .

46

کد خبر 1210871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =