۰ نفر
۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۲
 چین سفیر آمریکا را احضار کرد

ایرنا نوشت: در ادامه واکنش های چین به بازداشت 'منگ وانژو' مدیر مالی شرکت هواوی در کانادا، این بار دولت پکن سفیر آمریکا در چین را احضار و مراتب اعتراض خود را به وی اعلام کرد.

بر اساس بیانیه دولت چین، پکن از «تری برنستاد» سفیر آمریکا در پکن خواسته است از کانادا بخواهد هر چه زودتر «منگ وانژو» را آزاد کند.
پیش از این نیز معاون وزیر امور خارجه چین از سفیر کانادا در پکن خواسته بود تا 'اتاوا' هر چه سریعتر خانم 'منگ وانژو' مدیرمالی و دختر بنیانگذار شرکت هوآوی که به اتهام آنچه «نقض تحریم های آمریکا علیه ایران می خوانند» در کانادا در بازداشت است را آزاد کند.

خانم 'سابرینا منگ وانژو' روز یکم دسامبر در کانادا دستگیر شد و روز جمعه در دادگاه تفهیم اتهام شد.
اتهام او بر اساس نظر قاضی دادگاه ونکوور کانادا، نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در سال های 2009 تا 2013 از طریق راه اندازی یک شرکت هنگ کنگی به نام 'اسکای کام' است، چنانچه این اتهام ها ثابت شود  'وانژو' به اتهام فریب بانک ها و نهادهای آمریکایی به 30 سال حبس محکوم خواهد شد.
آمریکا و کانادا تا کنون شواهد و مستندات قاطعی در مورد اتهامات خانم وانگژو ارایه نکرده اند و مدیران شرکت 'هواوی' هم هرگونه تخلف از قوانین بین المللی را رد کرده اند.
سخنگوی وزارت خارجه چین پیشتر از کانادا خواسته بود ضمن آشکار کردن دلیل بازداشت، فورا او را آزاد کند.

'گنگ شوانگ' گفته بود: تاکنون کانادا یا آمریکا هیچگونه شواهد یا مدارکی دال بر نقض قانون این دو کشور از سوی «منگ وانژو » به چین ارایه نکرده اند.
شرکت فناوری هواوی روز پنجشنبه در پکن با صدور بیانیه ای هرگونه تخلف توسط این مدیرش را رد و اعلام کرد اطلاعات اندکی در مورد بازداشت خانم «وانژو» در دست دارد.
در بیانیه شرکت فناوری هواوی آمده است: این شرکت منطبق با قوانین و مقررات بین المللی از جمله قوانین و مقررات صادرات، رعایت تحریم ها و کنترل صادرات سازمان ملل متحد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا فعالیت کرده است.

این شرکت اظهار امیدواری کرده است سیستم های قضایی کانادا و آمریکا در نهایت به یک نتیجه گیری درست برسند.

49311

کد خبر 1211064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =