سی‌ان‌ان متن فایل صوتی قتل خاشقچی را منتشر کرد

ایسنا نوشت: فایل‌ ضبط شده محرمانه مربوط به جزئیات جنایت قتل جمال خاشقچی نشان می‌دهد که این عملیات تلاشی شکست خورده برای تسلیم شدن او و بازگرداندنش به کشور نبوده بلکه طرحی برنامه‌ریزی شده برای "قتل" او بوده است.

براساس اظهارات منابع مطلع در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان، آخرین حرف‌های جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در جریان تلاش جوخه مرگ برای کشتنش در کنسولگری عربستان در استانبول "نمی‌توانم نفس بکشم"..."نمی‌توانم نفس بکشم" بوده است.

با خواندن نسخه ترجمه شده فایل صوتی مربوط به صحنه وحشتناک جنایت قتل خاشقچی که با ناامیدی برای زنده ماندن تلاش می‌کرده به راحتی می‌توان فهمید که قاتلان مصمم به کشتن او بوده‌اند. همچنین می‌توان صدای "اره استخوان بر" را در جریان قطعه قطعه کردن اجزای بدن او شنید؛ هنگامی که یکی از قاتلان به دستیارانش توصیه می‌کند برای اینکه صدای اره را در جریان مثله کرن جسد خاشقچی نشنوند، موسیقی گوش کنند.

این فایل‌ صوتی که سازمان‌های اطلاعاتی به بیرون درز داده‌اند شامل گفت‌وگوهایی می‌شود که اشاره به لزوم انجام تماس‌های تلفنی با مسؤولین و مطلع کردن آنها از پیشرفت در "عملیات" دارد.

طبق آنچه اکثر مقامات ترکیه معتقدند، مکالمه‌ها با برخی شخصیت‌ها در ریاض انجام شده است.

اهمیت نسخه ترجمه شده مکتوب به محتوای این فایل ضبط شده بازمی‌گردد که جزئیات دقیق و کاملی را برای نتیجه‌گیری دقیق‌تر در دسترس می‌گذارد.

سی‌ان‌ان در پایان اشاره می‌کند،‌ این نوار صوتی فشارهای بیشتری را بر دولت دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا وارد خواهد کرد که تلاش می‌کند پای محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را از این جنایت بیرون بکشد و تلاش دارد جنایت را به عنوان موضوی دو جانبه بین حمایت یا قطع روابط با شریک اصلی خود در خاورمیانه قرار دهد.

ترامپ برخلاف سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که مطمئن است بن سلمان آمر قتل خاشقچی است، این نظریه را قبول ندارد.

این افشاگری‌ها و نتیجه‌گیری‌های دقیق یکی از شاخص‌های اصلی برای این است که تقسیرهای سعودی درباره قتل واهی است و روایت آنها مبنی بر اینکه قتل خاشقچی توسط افراد خودسر و بر اثر اشتباه رخ داده،‌ ادعایی بیش نیست.

متن اصلی فحوای این نوار صوتی از سوی سازمان اطلاعات ترکیه تنظیم و تهیه شده و مسؤولان ترکیه به هیچ وجه نحوه دستیابی به این نوار صوتی را فاش نکرده‌اند و ترجمه این مکالمات نیز با همکاری سازمان‌های اطلاعات کشورهای دیگر صورت گرفته است.

دفتر یکی از اعضای مجلس سنای آمریکا نیز گفته است، ترجمه فایل مذکور با گزارش جینا هاسپل،‌ رئیس سازمان سیا که درباره قتل خاشقچی در برابر کنگره ارائه کرد، تطابق دارد.

52310

کد خبر 1211151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حقیقت طلب IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
    12 0
    حقوق بشر یعنی کشک. اگه این اتفاق در هر کشوری که با منافع آمریکا همسو نبود میفتاد جهان علیه آن کشور قیام میکرد. یعنی چی با اره .... یا خدا....