شیلات، نماد اقتصاد و توسعه در سیستان و بلوچستان

ایسنا نوشت:مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: یکی از اسناد مهمی که در سیستان و بلوچستان با نگاه اقتصاد و اشتغال تصویب شده سند توسعه و چشم انداز شیلات است. در این زمینه ما ۴۲ هزار هکتار از مزارع را برای کشت میگو شناسایی کرده ایم و تا کنون توانسته ایم ۷۰۰ هکتار را زیر کشت ببریم که در هر ۲۰ هکتار هم ۱۶ نفر اشتغال زایی داشته است.

هدایت الله میرمرادزهی افزود: توجه به مزارع پرورش میگو، توسعه پرورشگاههای ماهی در قفس، توسعه و تکثیر آبزیان، ایجاد و توسعه بنادر ماهیگیری، صیادی و تخلیه صید، کارخانه های تون و پودرماهی طرحهایی هستن که در چشم انداز برنامه ششم توسعه پیش بینی شده اند و می توانند نقش مهمی در ایجاد اشتغال داشته باشند.

میرمرادزهی در ادامه اظهار کرد: شیلات سیستان و بلوچستان امروزه ۷۰ درصد ماهیان صنعتی کشور را تأمین می کند و علاوه بر آن مصولات ما به کشورهای روسیه، امارات و چین صادر می شود و ما علاوه بر اینها برداشت ماهیان غیر مأکول مثل: ماهی نعل اسبی، سلطان ابراهیم و ماهی مرکب و ...را هم در برنامه داریم که بیشتر صادر می شود. از این رو بخش شیلات در سیستان و بلوچستان یکی از پتانسیل ها و ظرفیت های مهم در توسعه و اشتغال است که در زمینه صادرات، غذای سلامت و تأمین مواد اولیه کارخانجات منطقه کاربرد دارد.

مدیرکل شیلات استان در ادامه بیان کرد: استان سیستان وبلوچستان با اهمیت‌ترین استان کشور در صنعت شیلات و آبزی پروری است، پهناورترین استان کشور با دارابودن ‌۳۲۰ کیلومتر مرز آبی قطب صید و صیادی، بهشت آبزی‌پروری ایران است.

وی افزود:‌ قطب صید وصیادی ایران بنادر چابهار و کنارک هستند که با دارا بودن ۸ بندرماهیگیری و ۳ مرکز تخلیه صید تأمین کننده بیش از ۷۰ درصد ماهیان صنعتی کشور(تن ماهیان) ۴۲ درصد سهم صید بین استان‌های جنوبی و ۴۰ درصد صید کل کشور هستند.

میرمرادزهی گفت: در چابهار و کنارک ۹۳۰ فروند لنج فراساحل و هزار و ۴۰۰ فروند قایق صید و صیادی فعال است.

وی افزود: اکثر میزان صید استان توسط صیادان فراساحل انجام می‌شود که غالبا با طی مسافت بیش از دوهزار کیلومتر وارد آب‌های فراساحل می‌شوند و به صید می‌پردازند.

مدیرکل شیلات استان در ادامه گفت: سواحل سیستان وبلوچستان بهشت آبزی پروری ایران نیز هستند، چرا که به دلیل نزدیکی به خط استوا ودرجه حرارت مطلوب در هشت ماه از سال مناسب برای پرورش میگو هستند.

وی خاطرنشان کرد: میزان بالای مزارع و زمین‌های مستعد پرورش میگو در چابهار توجه ویژه سرمایه گذاران و اهتمام دولت را می‌طلبد.


46

کد خبر 1211162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =