ذخیره آب پشت سد سفیدرود ۲۰ درصد افزایش یافت

تسنیم نوشت:مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: ذخیره آب پشت سد سفیدرود امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۲۰ میلیون متر مکعب یعنی حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد.

کاظم لطفی  اظهار داشت:‌ طبق گزارشات و بررسی‌های انجام شده در حال حاضر ذخیره آب پشت سد سفیدرود امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۲۰ میلیون متر مکعب یعنی حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان افزایش آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود را خبری خوش برای کشاورزان گیلانی دانست و تصریح کرد:‌ مهم‌ترین علت افزایش ذخیره آب سد سفیدرود را می‌توان به دلیل افزایش میزان بارندگی‌ها درحوضه آبریز این سد اعلام کرد.

لطفی میزان ذخیره آب سد سفیدرود را نیز مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: در حال حاضر ۳۰۸ میلیون متر مکعب آب در پشت سد سفیدرود ذخیره شده است که امیدواریم با افزایش بارندگی‌ها و نزولات آسمانی به مقدار زیادی بر میزان آن افزوده شود.

وی با تأکید بر اینکه امسال بر میزان آب ورودی به پشت سد سفیدرود افزوده شده است بیان داشت: در حال حاضر حدود ۴۲ متر مکعب بر ثانیه آب به داخل حوزه آبریز سد سفیدرود افزوده می‌شود که از افزایش  ۲ برابری ورودی آب سد سفیدرود حکایت دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان گنجایش و ظرفیت فعلی سد سفیدرود را حدود یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و ابراز داشت:‌ میزان خروجی آب از پشت سد سفیدرود نیز بالغ بر ۵ مترمکعب بر ثانیه تخمین زده می‌شود.

لطفی با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی شالیکاری گیلان از سد سفیدرود آبیاری می‌شوند عنوان کرد: ۲۳۸ هزار شالیزار در استان گیلان وجود دارد که نیمی از آن‌ها برای تأمین آب کشاورزی مورد نیاز خود به ذخیره سد سفیدرود وابسته هستند.

وی همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله جهاد کشاورزی گیلان را برای مدیریت منابع آبی مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: در سال زراعی گذشته با اقدامات استانداری گیلان و با همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط، مدیریت منابع آبی را در دستور کار قرار دادیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان ساماندهی رودخانه‌ها و آب‌بندان‌های استان را از اولویت‌های این شرکت اعلام کرد و گفت:‌ در صورت تأمین اعتبارات مورد نیاز، روند لایروبی و ساماندهی رودخانه‌ها و آب‌بندان‌های استان سرعت بیشتری می‌گیرد.

46

کد خبر 1211238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =