کشف آثار دوره سلجوقی از مخزن سد عمارت گرمی 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از کشف آثار دوره سلجوقی تا ایلخانی از مخزن سد عمارت گرمی مغان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از استان اردبیل، نادر فلاحی بیان کرد: در نتیجه کاوش قلعه آلاجوق که همچنان ادامه دارد آثار مهمی از معماری سلجوقی ، خوارزمشاهی و اوایل ایلخانی کشف شد.

وی بیان کرد: معماری قرن سوم تا هفتم هجری قمری قلعه آلاجوق به تاسی از اقلیم منطقه و مصالح بوم آورد با سبک زندگی و معیشت مردم که دامداری ، باغداری و کشاورز بوده تطابق کامل دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: طبق بررسی های باستان شناسی که همزمان با کاوش قلعه آلاجوق در مناطق پیرامونی انجام شده چند تاسیسات و بناهای مرتبط با قلعه آلاجوق که در بخش مخزن سد عمارت واقع شده ، کشف شد.

فلاحی با بیان اینکه کاوش در محوطه قلعه آلاجوق در 2 بخش استحکاماتی و استقراری و در سه کارگاه تعریف شده ، اضافه کرد: کارگاه شماره 1 بخش استحکاماتی مجموعه است که شامل برجک واقع در کوه آلاجوق، حوضچه های دست کند در دل صخره طبیعی قله، معابر و راه و پله های دستکند در صخره طبیعی کوه و دیگر تاسیسات و ساختارهای مرتبط با آن است.

وی گفت: کارگاه شماره 2 بخش استقراری مجموعه که در دره واقع در شرق کارگاه 1 و محصور با کوه های آلاجوق، عباس خان و قره آغاجلی است را شامل می شود.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کارگاه شماره 3 در قسمت شمالی محوطه و دامنه جنوبی کوه عباسخان واقع شده و کاوش در آن به منظور شناسایی معابر و سازه های احتمالی مرتبط با محوطه استقراری و قلعه در حال انجام است.
گرمی مغان در صد کیلومتری شمال اردبیل در منطقه مرزی با جمهوری آذربایجان واقع است. 

46

کد خبر 1211271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =