اعلام هدف هند از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای

ایرنا نوشت: هند عصر روز دوشنبه موشک بالستیک 'آگنی ۵' با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را از جزیره عبدالکلام در نزدیکی سواحل اودیسا با موفقیت آزمایش کرد.

منابع دفاعی هند اعلام کردند، این هفتمین آزمایش موشک هسته ای آگنی ۵ است. تمام مراحل این آزمایش با موفقیت انجام شد.به گفته مقامات دفاعی هند ،موشک آگنی ۵ از یک سکوی سیار در جزیره عبدالکلام واقع در خلیج بنگال پرتاب و با موفقیت به هدف مورد نظر اصابت کرد.

این سومین آزمایش موفقیت آمیز موشک آگنی ۵ در سالجاری است.پیش از این، هند در ماه ژوئن (خرداد) موشک بالستیک آگنی ۵ که دارای برد بیش از ۵ هزار کیلومتر است را آزمایش کرده بود.موشک زمین به زمین آگنی-۵ ،دارای ۱۷ متر طول ،۲ مترعرض و ۵۰ تن وزن است و دارای سوخت جامد سه مرحله ای با جدیدترین سیستم های پرواز ،برای اصابت دقیق به هدف می باشد.

آزمایش سال گذشته موشک آگنی ۵ باعث اعتراض کشورهای رقیب و همسایه هند از جمله چین و پاکستان شده بود.نیروهای مسلح هند هم اکنون دارای موشک های آگنی ۱ با برد ۷۰۰ کیلومتر، آگنی ۲ با برد دو هزار کیلومتر و آگنی ۳ و ۴ با برد سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر می باشند.

سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند مسئولیت توسعه برنامه موشکی این کشور را بر عهده دارد.این سازمان اعلام کرده که می تواند موشک های قاره پیمایی با برد ۱۰ هزار کیلومتر تولید کند. این موشک ها با هدف مقابله با موشک های چین با نام های دی اف ۳۲ ای( برد ۱۱ هزار کیلومتر) و دی اف ۴۱( برد ۱۴ هزار ۵۰۰ کیلومتر) تولید خواهد شد.

مقامات سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند اعلام کرده اند که دانشمندان این سازمان تحقیقات خود را برای تولید موشک آگنی ۶ با قابلیت حمل چندین کلاهک هسته ای(MIRV) آغاز کرده اند.

هند پس از به عضویت در رژیم کنترل تکنولوژی موشکی در سال گذشته ، برنامه موشکی خود را توسعه داده است.عضویت در رژیم کنترل تکنولوژی موشکی به هند این امکان را می دهد که تکنولوژی های پیشرفته موشکی را خریداری کند.

هدف رژیم کنترل تکنولوژی موشکی، محدود کردن تولید سیستم های موشکی، پهپادها و موشک هایی با حمل کلاهک جنگی به وزن ۵۰۰ کیلو گرم و با برد ۳۰۰ کیلومتر است.
۲۳۲۳

کد خبر 1211407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =